UM_Park
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Rekordowy sezon Legnickiego Roweru Miejskiego

Przez   /   27/11/2019  /   No Comments

W nocy, w ostatnią sobotę listopada zakończy się czwarty sezon funkcjonowania Legnickiego Roweru Miejskiego. 2019 rok był najlepszym z dotychczasowych dla użytkowników publicznych rowerów w Legnicy. Tylko w tym sezonie liczba wypożyczeń zbliżyła się do 93,6 tysięcy, grono rowerzystów wzrosło o ponad 5,4 tys., a sam system zyskał 3 nowe stacje.

Sobota 30 listopada będzie ostatnim dniem funkcjonowania roweru miejskiego w Legnicy. Przez osiem miesięcy mieszkańcy mogli korzystać z 15 stacji i 134 rowerów. O północy z soboty na niedzielę system zostanie dezaktywowany.

— Jak pokazują dane Nextbike Polska tegoroczny sezon LRM był najbardziej udany od momentu programu pilotażowego w 2016 roku. Po rozbudowie systemu przybywa użytkowników i rośnie liczba wypożyczeń. Dane zebrane przez Nextbike pokazują, że rozwiązanie sprawdziło się w mieście – podsumowuje Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor ds. komunikacji Nextbike Polska. — Legnicki rower przekonuje do siebie kolejnych użytkowników, którzy doceniają transportową funkcję roweru i dzięki miejskim jednośladom zapewniają sobie codzienną dawkę ruchu.

W tym sezonie użytkownicy LRM dokonali już ponad 93 600 wypożyczeń. To więcej niż w trzech poprzednich sezonach (łącznie w latach 2016-2018 było 87 759 wypożyczeń). W bieżącym roku w systemie zarejestrowało się ponad 5,4 tys. osób, co oznacza, że grono użytkowników powiększyło się o ponad 40 procent. Od 2016 roku w systemie zarejestrowało się ponad 13,1 tysięcy osób, które do tej pory (26.11) prawie 181,4 tys. razy wynajmowały miejskie bicykle.

Tylko w czerwcu, kiedy użytkownicy byli najaktywniejsi, jednoślady zostały wypożyczone prawie 16,9 tys. razy. Oznacza to, że codziennie dokonywano średnio 562,9 wypożyczeń. Rekordowym dniem w mijającym sezonie była niedziela – 22 września. Każdy z rowerów został wypożyczony średnio 6,5 razy, co dało wynik 860 przejazdów. Legniczanie najchętniej korzystali z systemu w godzinach 18:00 – 20:00, kiedy dochodziło do ponad 17,7 proc. wypożyczeń z całego dnia.

Mieszkańcy miasta mogli korzystać ze 134 rowerów, w tym tandemów, rowerów familijnych typu cargo i rowerów dziecięcych. Te ostatnie można wypożyczać i zwracać na stacji przy pl. Wilsona.

Zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający Legnicę najczęściej dokonywali wypożyczeń na stacjach pl. Wilsona (15 48), pl. Słowiański (10 402) i Piłsudskiego / Horyzontalna (8 497). Najczęściej także pokonywano trasy pomiędzy tymi stacjami: z pl. Wilsona do stacji Piłsudskiego / Horyzontalna (1 661 przejazdy) i z powrotem (1 542) oraz z pl. Słowiański do pl. Wilsona (1 230).

Wśród miłośników miejskich dwóch kółek największą grupą są osoby w wieku 18-25 lat. Stanowią oni 29 procent wszystkich użytkowników. Równie aktywni są legniczanie w wieku 30-39, jest ich 27,6 procent. Najaktywniejszy miejski rowerzysta tegorocznego sezonu LRM ma obecnie na koncie aż 220 wynajmów, co oznacza, że statystycznie korzystał z rowerów codziennie. Średni czas pojedynczego wypożyczenia w sezonie wynosił 26 minut i 56 sekund.

Najczęściej wypożyczanym jednośladem był standardowy rower o numerze 56 306 – dokonano na nim 918 przejażdżek. Rowery najczęściej wypożyczane były za pomocą aplikacji mobilnej Nextbike – zrealizowano w ten sposób 86 procent wszystkich wypożyczeń.

Tegoroczny ośmiomiesięczny sezon Legnickiego Roweru Miejskiego potrwa do końca listopada. Potem rowery trafią do magazynu, gdzie przejdą gruntowny zimowy przegląd. Jednoślady wrócą na legnickie ulice wiosną.

Źródło: Nextbike

FOT. / RYC. NEXTBIKE

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

rejony1_2

Kolejne doniesienie na bezpartyjnego samorządowca

Read More →