Jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Radni nie pozwolili kierowcom jeździć po Legnicy za darmo

Przez   /   30/06/2014  /   No Comments

Upadł pomysł radnego Sławomira Skowrońskiego by legniczanie, którzy mają przy sobie prawo jazdy kat. B. i aktualny dowód rejestracyjny samochodu, mogli za darmo jeździć autobusami komunikacji miejskiej. Miało to rozładować korki, zmniejszyć hałas i zanieczyszczenie środowiska, ułatwić znalezienie w centrum wolnego miejsca parkingowego.

Projekt uchwały negatywnie ocenił prezydent Legnicy oraz komisja rewizyjna i finansów. Podczas dzisiejszej sesji rady miejskiej za bezpłatnymi przejazdami dla kierowców głosowało 7 radnych, przeciwko – 16, jeden się wstrzymał. Legnica uznała, że taka forma zachęcenia kierowców do pozostawieniu swego auta w garażu, nie ma sensu.

Zdaniem pomysłodawcy, radnego Sławomira Skowrońskiego, uchwała pozwoliłaby odblokować legnickie ulice, które szczególnie teraz – w okresie wzmożenia remontów – nieustannie korkują się i zapychają. Wzrosłoby bezpieczeństwo użytkowników dróg. Spadłaby emisja spalin do środowiska i natężenie hałasu. Zwolniłyby się miejsca parkingowe w centrum. Legniczanie zaoszczędziliby na rachunkach za paliwo i parkingi. A przy tym MPK nie straciłby ani złotówki, bo przecież i tak jeździ – tylko jego tabor po wprowadzeniu uchwały byłby lepiej wykorzystany.

Paweł Frost z PO chciał więc wiedzieć przed głosowaniem, dlaczego władze miasta sprzeciwiają się pomysłowi Sławomira Skowrońskiego.

- Nasza opinia jest negatywna – mówiła wiceprezydent Jadwiga Zienkiewicz. – Niedawno rada podejmowała decyzje dotyczącego optymalizacji komunikacji miejskiej. Dajmy sobie czas, żeby ten system okrzepł. W pewnych obszarach już te efekty widzimy. Uważamy, że propozycja jest nakierowana na medialny sukces pana radnego Skowrońskiego i nie wnosi żadnych istotnych korzyści dla transportu miejskiego. Niektóre samorządy, zwłaszcza w okresie przedwyborczym, przystawały na takie rozwiązania. Na przykład pierwsze doniesienia z Żor pokazują, że efekt wypełnienia autobusów jest znikomy w stosunku do oczekiwań.

W Żarach frekwencja w autobusach po wprowadzeniu darmowych przejazdów dla wszystkich mieszkańców (nie tylko dla kierowców) wzrosła tylko o 3 procent.

Sławomir Skowroński (Klub Radnych Niezależnych) jest rozżalony postawą radnych prezydenckich i kolegów z Platformy Obywatelskiej, którzy zamiast przeanalizować korzyści dla mieszkańców, pogrzebali dobry pomysł z powodów czysto politycznych. Uznano, że lepiej nie dać Skowrońskiemu – rywalowi Tadeusza Krzakowskiego do fotela prezydenta Legnicy – powodów do medialnego sukcesu.

 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2231 dni temu dnia 30/06/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 2, 2014 @ 9:47 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kropiwnicki-1024x898

Kropiwnicki w zespole ds nieprawidłowości wyborczych

Read More →