POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Rada zdecydowała: nie będzie wiatraków pod Grodźcem

Przez   /   30/12/2024  /   No Comments

Na skutek silnego społecznego protestu władze gminy Zagrodno zrezygnowały z kontynuowania prac planistycznych mających umożliwić lokalizowanie turbin wiatrowych m.in. pod Grodźcem oraz po obu stronach wsi Olszanica i Radziechów.

Dziś Rada Gminy Zagrodno uchyliła swoją uchwałę z 29 października 2024 r. o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod inwestycje wiatrowe w zachodniej części gminy, m.in. w bliskim sąsiedztwie zamku Grodziec. Zgodnie z wnioskiem inwestora – hiszpańskiej firmy Iberdrola – turbiny miały być gigantyczne i sięgać skrzydłami do 300 metrów ponad poziom gruntu. Zakładano ich lokalizację 700 metrów od zabudowań mieszkalnych, w obszarze o wyjątkowych walorach krajobrazowych, ikonicznym zakątku Światowego Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów. Mieszkańcy zareagowali gwałtownym sprzeciwem. W ciągu tygodnia zebrano i złożono u wójta 405 podpisów przeciwko wiatrakom. Wpłynęło też 225 uwag do “uchwały wiatrakowej”. Zdecydowana większość (ok. 80 proc.) sprzeciwiała się budowie kolejnej farmy wiatrowej w gminie Zagrodno. Obecnie są trzy składające się łącznie z 32 turbin o mocy 2 – 2,2 MW.

Pod wpływem protestów wójt Piotr Janczyszyn przedłożył Radzie Gminy Zagrodno projekt uchwały o rezygnacji z kontynuowania prac planistycznych.  ”Wyraźnie ujawnił się brak akceptacji dla planowanej inwestycji” – napisał w uzasadnieniu. Wyliczał, że mieszkańcy boją się hałasu, efektu migotania cieni, zaburzeń rytmu serca i innych zagrożeń dla zdrowia, niekorzystnych zmian w krajobrazie, zablokowania zabudowy mieszkaniowej, spadku wartości nieruchomości, negatywnego wpływu na przyrodę. ”Kontynuowanie prac planistycznych nie jest zgodne z interesem społecznym” – podsumował wójt Piotr Janczyszyn.

12 radnych zagłosowało za uchyleniem “uchwały wiatrakowej” z 29 października 2024 r. 2 radnych (Marcin Karasiński z Olszanicy, Grzegorz Laszkowicz z Wojciechowa) wstrzymało się od głosu. Tylko jeden Stanisław Olechowski – przewodniczący komisji budżetowej – wcisnął czerwony przycisk i do końca próbował bronić tej inwestycji. Podnosił argument finansowy. Według niego, po wybudowaniu kolejnej farmy wiatrowej gmina mogłaby zwiększyć swoje dochody budżetowe o ok. 2 mln zł rocznie, a mocno potrzebuje tych pieniędzy na budowę kanalizacji ściekowej. Trzy lata temu, gdy ówczesna wójt Karolina Bardowska próbowała zorganizować przetarg na sprzedaż ok. 200 hektarów Gminnej Strefy Ekonomicznej w Łukaszowie, Olechowski był przeciw. Teren, który rozsądnie sprzedany mógłby przynosić gminie po kilkadziesiąt milionów złotych dochodu rocznie, został z jego inicjatywy wydzierżawiony pod fotowoltaikę i na 29 lat zablokowany.

W dzisiejszej dyskusji radny Stanisław Olechowski próbował stawiać alternatywę: albo wiatraki pod Olszanicą Radziechowem i Grodźcem, albo kopalnia żwiru na polach w okolicach Wojciechowa i Brochocina. Według niego jeśli gmina zgodzi się na budowę kolejnej farmy wiatrowej, to w przyszłości będzie wystarczająco bogata, by pogonić inwestora, który chciałby wydobywać żwir na przebudowę autostrady A4.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

pexels-chaikong2511-34552

Dwóch mężczyzn zabitych jak podczas egzekucji w Lubinie

Read More →