Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Puste Miasto” na scenie i kawiarnia pełna dobrej poezji

Przez   /   12/03/2024  /   No Comments

Tatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza na spektakl „Puste Miasto” w reżyserii Weroniki Kuśmider i spotkanie promujące tom wierszy Leszka Pułki „Wieża Montaigne’a” (piątek o 18:00, wstęp wolny).

„Puste Miasto” będzie można obejrzeć w czwartek i w piątek o godz. 11, w sobotę o godz. 19 i w niedzielę o godz. 18. Scenariusz autorstwa macedeońskiego dramatopisarza i scenarzysty Dejana Dukovskiego opowiada o spotkaniu dwóch braci w pustym mieście. Trwa wojna, miasto to ziemia niczyja, tymczasowo – za chwilę zostanie zmiecione z powierzchni Ziemi. Bracia są żołnierzami, ale noszą mundury wrogich armii. Gero (Mateusz Krzyk) i Gore (bartosz Bulanda) ściągają je i przez noc – ostatnią w ich życiu – włóczą się od knajpy do teatru, od kościoła do burdelu, próbując w swym absurdalnym losie dopatrzyć się jakiegoś sensu.

Duodram “Puste Miasto” powstał jako spektakl dyplomowy studentki kierunku reżyseria Akademii Teatralnej. To koprodukcja Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Akademii Teatralnej w Warszawie, sfinansowana ze środków Funduszu na Start.

Leszek Pułka, z którym legniczanie będą mieli okazję spotkać się w piątek wieczorem, jest krytykiem teatralnym i literackim (a nawet i kulinarnym), historykiem literatury i teatru, kulturo- i medioznawcą, profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Ma na koncie liczne monografie (m.in. Utracona prywatność: u progu XX-wiecznej ekspansji mediów, 2010) i artykuły naukowe. Jest także jednym z autorów Subiektywnej historii legnickiego teatru (2017).

Tego wieczoru skupimy się jednak na zupełnie innej dziedzinie jego twórczości – na poezji.

Leszek Pułka zadebiutował tomikiem Defekty fetysza (1979), wydanym w drugim obiegu. O jego najnowszym zbiorze, wydanym w ubiegłym roku, znany krytyk Karol Maliszewski napisał: „Te późne wiersze charakteryzują się wyciszeniem i dystansem, gestem mędrca, który nie oczekuje cudów, bo już wie, że ten największy wciąż pozostaje w zasięgu czułego serca. Jest nim trwanie w miłości na przekór zmienności świata. Stąd bierze się spokój frazy, pełna namysłu powolność obrazowania”.

Źródło: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

FOT. KAROL BUDREWICZ, RYC. TEATR MODRZEjEWSKIEJ W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 39 dni temu dnia 12/03/2024
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 12, 2024 @ 4:03 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

“Kartoteka” Różewicza, odkodowana po 62 latach

Read More →