Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

„Przestrzenie równoległe” Romy Pilitsidis. Wernisaż

Przez   /   28/02/2019  /   No Comments

Głogowska artystka, jedna z najbardziej charakterystycznych i dojrzałych artystycznie twórczyń Zagłębia Miedziowego, po raz kolejny prezentuje swoje obrazy w legnickiej Galerii Sztuki. Wprawdzie od indywidualnej wystawy tej cenionej autorki w Legnicy minęło ponad dziesięć lat, ale fani jej elektryzujących, abstrakcyjnych płócien mają okazję oglądać je w naszym mieście dość systematycznie, choć w pojedynczych egzemplarzach. Ostatnio na zbiorowej ekspozycji 40 a nawet 47 Jubileuszowa niezależność Galerii Sztuki w Legnicy, zorganizowanej pod koniec zeszłego roku.

Roma Pilitsidis od wielu lat bierze też udział w środowiskowych pokazach grupowych realizowanych od paru dekad pod nazwą Wystaw Plastyki Zagłębia Miedziowego. Galeria Sztuki odnotowała już 27 edycji tego wydarzenia, wiele z nich z udziałem wspomnianej autorki oraz jej życiowego partnera – malarza i poety Telemacha Pilitsidisa. Artystka jest także wielokrotną laureatką wystaw Zagłębia. W roku 2001 i 2006 wyróżniono ją nagrodą Prezydenta Miasta im. Bronisława Chyły, a w roku 2015 – wyróżnieniem honorowym.
Obecna prezentacja, której otwarcie zaplanowano na piątek (1 marca), nosi tytuł „Przestrzenie równoległe”. Dokumentuje najnowsze dokonania malarki, choć prócz obrazów z ostatnich lat, na ekspozycji zobaczymy również prace wcześniejsze. Wszystkie utrzymane w jednakowym, zgeometryzowanym stylu, pełne namiętności i ruchu, ujęte w zrównoważone, uporządkowane układy. Roma Pilitsidis – jak określił jeden z krytyków – tworzy malarstwo bardzo osobiste, będące odzwierciedleniem jej wewnętrznego świata – wyciszonego, ciepłego, często jakby zasnutego mgiełką tajemniczości, a może melancholii, zawsze wyraźnie poszukującego ładu i porządku, nadrzędnego układu systematyzującego odczucia, refleksje i doświadczenia. Więcej o twórczości głogowianki w przygotowanym na okoliczność wystawy katalogu, który będzie dostępny na otwarciu.
Wernisaż w dn. 1 marca o godz. 18.00 w głównej siedzibie Galerii Sztuki, wstęp wolny. Dodatkowe spotkanie z Romą Pilitsidis zaplanowano na 5 kwietnia. Wówczas autorka niemal 30 wystaw indywidualnych, uczestniczka ponad 60 pokazów grupowych, a jednocześnie także wieloletnia pracownica Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie oraz pedagożka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego opowie nie tylko o swej twórczości, ale również o innych doświadczeniach na polu sztuk plastycznych.
Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Wystawa: Roma Pilitsidis: Przestrzenie równoległe
Termin: 1.03. – 14.04.
wernisaż: 1.03., godz. 18:00
spotkanie autorskie: 5.04., godz. 18:00
Galeria Sztuki (Pl. Katedralny 1)
wstęp bezpłatny
org.: Galeria Sztuki w Legnicy

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 497 dni temu dnia 28/02/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 28, 2019 @ 9:55 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Betlejem-Judea-2_resize

“Niebezpieczne zabawy” w Galerii Sztuki w Legnicy

Read More →