Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Przemysław Garczyński. Wygrał Promocje i wystawę

Przez   /   17/09/2021  /   No Comments

W piątek 17 września o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy „Porządkowanie” Przemysława Garczyńskiego, natomiast w sobotę, 18 września o godz. 12.00 odbędzie się oprowadzanie po ekspozycji. Artysta opowie o swojej twórczości i podzieli się anegdotami z udziału w legnickim Przeglądzie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Ekspozycja, która będzie dostępna do 10 października, jest realizacją nagrody Grand Prix, jaką ten młody twórca otrzymał w ostatniej edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE w 2019 roku.

W malarstwie Garczyńskiego widać fascynację grafiką, architekturą i technologią. Na płótnach królują wyraziste kolory i geometryczne kształty. To także twórczość bardzo symboliczna, o czym świadczy chociażby wielkoformatowe płótno o wymownym tytule „Wojna czyli piekło”, który ujął jurorskie grono nie tylko symboliką, ale i rozmachem oraz precyzją. Jak zauważa Paula Milarczyk we wstępie do katalogu: „W serii panoram Garczyński doskonale panuje nad płótnem, nie ulega pokusie kuglarskich gestów, nie popisuje się – widać tu zaufanie do własnej kreacji, a to efekt rzadko spotykany u malarzy, którzy są jeszcze na początku swej twórczej drogi. Minimalistyczne przedstawienia wydają się tu być wyłącznie materiałem dla ekspozycji wartości malarskich: nawarstwienie linii tworzy napięcia, kolor pulsuje, a wycinek z rzeczywistości, pozornie statyczny – żyje.”

Przemysław Garczyński urodził się w 1988 roku w Lublinie. Ukończył Uniwersytet w Lublinie na wydziale grafiki oraz Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa. Obecnie pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jako asystent. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, malarstwem ściennym i grafiką.

Ekspozycję „Porządkowanie” można zwiedzać w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1/1) od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00 do 10.10.2021 r.

Z kolei w Galerii RING (Rynek 12) dostępna jest dedykowana dzieciom, inspirowana lasem ekspozycja prac Pawła Szeibla pt. „Przygodolub”. Wstęp wolny z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczki, dystans).

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

RYC. PRZEMYSŁAW GARCZYŃSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 71 dni temu dnia 17/09/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 17, 2021 @ 3:42 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_3131,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Starzyński i Niemyjski zrobili Legnickie Książki Roku 2021

Read More →