POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Przekręt na 26 mln zł. Kiedy sprawa Compass Money?

Przez   /   21/09/2021  /   No Comments

Na 3 listopada Sąd Okręgowy w Legnicy wyznaczył pierwszą rozprawę w procesie Kamila M. oraz sześciu innych osób zamieszanych w aferę Compass Money. To legnicki parabank, działający do 2017 r na zasadzie piramidy finansowej.  20 banków i instytucji finansowych oraz 118 osó fizycznych straciło w ten sposób ponad 26 mln zł. 

W lakonicznym komunkacie Sąd Okręgowy w Legnicy  zawiadamia pokrzywdzonych, że 3 listopada 2021 r. o godz. 08:30 w salo 36 zaplanowano posiedzenie wstępne w sprawie oskarżonych Kamila M., Krzysztofa P. i innych osób oskarżonych w związku z działalnością Compass Money (III K 85/21).

Pod względem wielkości szkody, to jedna z większych afer finansowych rozpracowanych przez legnicką prokuraturę w ostatnich latach.

Spółka Compass Money oferowała atrakcyjne kredyty osobom z długami i bez dochodów. Uwiarygadniała się m.in. zdobytym w 2015 roku certyfikatem Przedsiębiorstwo Fair Play. Była jednak klasyczną piramidą finansową, w której  środków kolejnych klientów używano do regulowania zobowiązań poprzednich oraz udzielania lichwiarskich pożyczek.

Według ustaleń Prokuratury Okręgowej w Legnicy, kierownictwo oraz pracownicy spółki w latach 2014-2017 pośredniczyli w uzyskaniu przez osoby zadłużone i nie posiadające zdolności kredytowej atrakcyjnych ofert kredytowych o niskim oprocentowaniu oraz kredytów skonsolidowanych. Na podstawie tego samego zaświadczenia o dochodach lub podrobionej dokumentacjii składali w imieniu klienta wnioski w wielu bankach na terenie kraju. Uzyskiwali w ten sposób kwoty, które znacznie przekraczały zdolność kredytową danej osoby lub jej potrzeby związane z konsolidacją kredytów. Część tej nadwyżki spółka pobierała od razu w formie prowizji.  Co do reszty, nakłaniano kredytobiorców, aby  złożyli pieniądze w spółce jako depozyt lub zakupili obligacje Compass Money. Okłamywano ich przy tej okazji, że kredyt będzie w całości obsługiwany przez spółkę z oprocentowania depozytów lub zysków z obligacji, które miały sięgać rocznie od kilku do kilkudziesięciu procent. Jak każda piramida finansowa, system z czasem się posypał. Na przełomie maja i czerwca 2017 roku Compass Money zaprzestał regulowania kredytów bankowych swoich klientów oraz wypłat zysków z depozytów i obligacji. W sprawie występuje 138 poszkodowanych.

Aktem oskarżenia prokuratura objęła 7 osób. To m.in. prokurent Compass Money Kamil M., prezesa spółki Krzysztof P. i pracownice z jej kierownictwa Iwona D. Irena W. i Magdalena B. Wszyscy oni poza oszustwem będą odpowiadać za udział w grupie przestępczej (Kamil K. za kierowanie nią). Szóstą osobą oskarżoną w tej sprawie jest doradca kredytowy Compass Money Magdalena K.-M. Ponadto prokurator oskarżył także pracownicę jednego z pokrzywdzonych banków Elżbietę M.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1190 dni temu dnia 21/09/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 21, 2021 @ 11:57 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kupaj maciej

Prezydent Legnicy Maciej Kupaj podsumował rok 2024

Read More →