AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Przekładnia kątowa – co warto o nie wiedzieć?

Przez   /   08/02/2023  /   No Comments

Przekładanie pozwalające na przenoszenie napędu oraz mocy to elementy stanowiące podstawę prawidłowego funkcjonowania wielu urządzeń oraz maszyn produkcyjnych wyposażonych w silnik i odbiornik mocy. Jednym z typów przekładni wykorzystywanych na szeroką saklę w przemyśle jest przekładnia kątowa, której zadaniem jest zmiana wektora kierunku przesyłania mocy. Czym charakteryzuje się ten typ przekładni? Na jakiej zasadzie działa przekładnia kątowa i gdzie znajduje swoje zastosowanie? Dowiesz się z tego artykułu!

Czym jest przekładnia kątowa?

Przekładnia kątowa, nazywana też przekładnią walcowo-stożkową to jeden z kluczowych elementów zabudowy napędu, który swoją nazwę zawdzięcza ustawieniu osi silnika i osi wału napędu pod kątem prostym. Przekładnie tego typu współpracują z odpowiednio dobranymi silnikami. Pozwala to na tworzenie wydajnych i sprawnych układów napędowych, w których przekładnia kątowa mogąca charakteryzować się różnym przełożeniem odpowiedzialna jest za zmianę wektora kierunku przesyłu mocy.

Przekładnie kątowe — jak działają?

Przekładnie kątowe to elementy wykorzystywane w maszynach napędzanych przez silnik. Zasada ich działania nie jest skomplikowana. Funkcjonowanie przekładni kątowej w układach napędowych opiera się bowiem na przenoszeniu ruchu z elementu napędowego na element napędzany. W zależności od założeń pozwala to zarówno na zamianę kierunku przenoszenia napędu i zachowanie wyjściowej prędkości obrotowej, jak i redukcję obrotów wyjściowych.

Przekładnia kątowa i jej zastosowanie

Przekładnia kątowa to element konstrukcyjny o zębatej budowie, którego głównym zadaniem jest dostosowywanie obrotów silnika do potrzeb odbiornika generowanej mocy. Zastosowanie tego mechanizmu pozwala na sprawną i niezakłócaną zmianę kierunku przeniesienia napędu, a co za tym idzie efektywną pracę całego mechanizmu. Sprawia to, że przekładnie kątowe stanowią popularne rozwiązanie technologiczne wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle, gdzie najczęściej występują w postaci motoreduktorów składających się z przekładni walcowo-stożkowej i silnika elektrycznego. Typowym zastosowaniem przekładni kątowej są przenośniki taśmowe wykorzystywane podczas transportowania różnego rodzaju materiałów, a także inne maszyny, urządzenia i pojazdy mechaniczne.

Zastosowanie przekładni kątowych – co można zyskać?

Zastosowanie przekładni kątowej stwarza wiele możliwości w zakresie konfiguracji wałów, które z łatwością można zamontować oraz dostosować do konkretnych wymagań poprzez zamontowanie ich w optymalnej pozycji. W efekcie postawienie na przekładnię walcowo-stożkową pozwala na osiągnięcie pożądanej precyzji, sprawności i wydajności działań realizowanych przez układy napędowe oraz usprawnienie całych procesów produkcyjnych.

– Materiał partnera

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 532 dni temu dnia 08/02/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 8, 2023 @ 1:25 pm
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

child-4818426_1280

Szykują się ważne zmiany w opłatach za żłobki w Legnicy

Read More →