wakacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Promocje 2019. Młode malarstwo w Galerii Sztuki

Przez   /   06/11/2019  /   No Comments

Na organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy 29. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje zgłoszono 158 prac autortwa 54 absolwentów z 11 polskich uczelni artystycznych. Prawie połowę z nich zakwalifikowano do pokonkursowej wystawy. Jurorom nie towarzyszyło wrażenie odkrywania nowych światów. Zgadzają się jednak, że w dobie komputerów malarstwo ma się dobrze a młodzi chętnie sięgają po to medium.

Werdykt jeszcze przez kilka tygodni pozostanie sekretem. Podczas spotkania z dziennikarzami jurorzy zdradzili tylko, że nie było wśród nich jednomyślności. Dlatego nie przyznano Grand Prix – zamiast tego zgodzono się na dwie pierwsze nagrody ex aequo.

Nazwiska laureatów poznamy podczas wernisażu 29 listopada. Główną nagrodą jest indywidualna wystawa oraz towarzyszący jej katalog. Do wystawy pokonkursowej jury zakwalifikowało 70 prac 25 młodych malarzy. Są to: Annamaria Bem, Weronika Braun, Joanna Dudek, Przemysław Garczyński, Zuzanna Grochowska, Nika Grzymska, Darya Hancharova, Sebastian Maurycy Huczyński, Paulina Jaklik, Anna Jarzymowska, Izabela Kabza, Mateusz Kokot, Karolina Klaudia Kurkiewicz, Krzysztof Latarowski, Urszula Madera, Zuzanna Malinowska, Dominik Mikołajczyk, Daria Pyrchała, Alicja Rybkowska, Weronika Stańczak, Dominika Stręciwilk, Natalia Szewczyk, Julia Świtaj, Olga Winiarczyk i Barbara Wójcik.

Wśród zakwalifikowanych na wystawę prac są zarówno propozycje realistyczne jak i malarstwo abstrakcyjne. Jurorzy podkreślają, że malarstwo ma się dobrze i jest wartościowe. Młodzi, niedojrzali jeszcze ludzie, chętnie sięgają po to medium, aby odwzorować swój świat.

To będzie już 29.edycja Promocji – wystawy i konkursu dla absolwentów krajowych wyższych uczelni plastycznych, którzy otrzymali dyplom w pracowni malarstwa. Do udziału w Przeglądzie zaproszeni zostali ci, którzy dyplom ukończenia wyższej uczelni otrzymali w roku 2019 lub w 2018 r.

- Ideą Promocji jest prezentacja i dokumentacja poszukiwań twórczych najmłodszego pokolenia malarzy oraz ułatwienie młodym twórcom startu w dojrzałe życie artystyczne, czemu służyć ma prowadzona przez Galerię działalność wystawiennicza, edytorska i promocyjna. Organizatorzy mają nadzieję, że Promocje pomogą uczestnikom zaistnieć na rynku sztuki, a przede wszystkim pozwolą na włączenie ich nazwisk i działalności w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w sztuce polskiej – wyjaśniają organizatorzy przeglądu.

Wśród dotychczasowych laureatów Promocji są znani dziś artyści, m.in. Ivo Nikić, Julia Curyło, Dominik Lejman.

FOT. MATERIAŁY GALERII SZTUKI W LEGNICY

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 325 dni temu dnia 06/11/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 6, 2019 @ 2:13 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

dwurnik

Malarstwo Edwarda Dwurnika w Muzeum Miedzi

Read More →