Stowarzyszenie Pamięć i Dialog oraz Legnicka Biblioteka Publiczna zapraszają na prezentację publikacji międzynarodowej grupy badawczej. Ta naukowa publikacja nosi tytuł: Wymuszeni sąsiedzi. Ludność Legnicy w latach 1945-1962, a dotyczy polskiej i radzieckiej propagandy historycznej oraz jej wpływu na stosunki pomiędzy polską i niemiecką ludnością cywilną a żołnierzami radzieckimi w Legnicy w latach 1945-62.
W skład grupy badawczej weszły następujące osoby: Alisher Alimurzaev (Rosja), Martin König (Niemcy), Elżbieta Szumańska (Polska). Publikację opracowano pod kierunkiem dr Wojciecha Konduszy z Legnicy.
Spotkanie odbędzie się 15 lutego 2013 r. (piątek) o godzinie 17.00 w Legnickiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piastowskiej 22.
Projekt zrealizował w 2012 roku międzynarodowy zespół warsztatów historycznych przy Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Zasadnicze pytanie projektu brzmiało: Jaki wpływ miały oficjalne zarządzenia dotyczące tej koegzystencji na interpretację historii? W jaki sposób państwowa propaganda wpłynęła na postrzeganie II wojny światowej i na wzajemne postrzeganie się różnych narodowości? Jak Rosjanie legitymizowali swoją obecność w mieście? Jaki był stosunek do pozostałej tam ludności niemieckiej, jeśli uwzględnić konfrontację ideologiczną w czasie zimnej wojny do 1962 roku? Jak polska i radziecka propaganda zareagowała na protesty z 1956 r.?
źródło: legnica.eu