OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Prezentacja Kalendarza Satyrykonu 2019. Jest świetny

Przez   /   07/12/2018  /   No Comments

W Galerii Satyrykon (Rynek 36), o godz. 18.00, odbędzie się dziś (piątek, 7.12) wydarzenie, na które wielu legniczan czeka przez cały rok. Satyrykon zaprezentuje swój kalendarz na 2019 rok!

Tak wiele dobrych słów napisano już i powiedziano o limitowanych seriach kalendarzy legnickiego, a jednocześnie międzynarodowego Satyrykonu, że można je podsumować tylko jednym: to taki nasz kalendarz Pirelli: intrygujący, jedyny w swoim rodzaju, zaszczytem jest go posiadać.

Tegoroczny kalendarz Satyrykonu jest – jakże by inaczej – świetny i wyjątkowy! Nosi tytuł “Historia literatury dla siecioholików”, a jego autorem jest Tomasz Broda, charyzmatyczny, znakomity rysownik, ilustrator, pedagog, autor lalek i masek z przedmiotów codziennego użytku.
Artysta jest znany szerszej publiczności z popularnego, telewizyjnego programu “Zrób sobie gębę”, w którym wykorzystywał przedmioty codziennego użytku do tworzenia słynnych twarzy. Tomasz Broda to też ośmiokrotny (!) laureat Międzynarodowej Wystawy Satyrykonu (w tym nagrody Grand Prix). I wielu innych nagród. Prowadzi pracownię ilustracji w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ma swoją rubrykę w tygodniku “Wprost”.

Kalendarz Brody prezentuje “gęby” (i nie tylko) słynnych pisarzy z różnych epok.
- Gęby pisarzy to dla badaczy fizjonomii prawdziwa uczta. Niemal każdy twórca to inywidualista, oryginał i dziwoląg z charakterem wypisanym na twarzy. Andersen – brzydal, melancholik, mizogin, kłębek nerwów, fobii i kompleksów; Tomasz Mann – bufon, narcyz i domowy terrorysta, Proust – mimoza żyjąca o filiżance kawy i jednym croissancie dziennie, Gertruda Stein – ta mogła pisać tylko wtedy, kiedy w zasięgu jej wzroku pasły się krowy. Takie towarzystwo to nieustające źródło inspiracji – festiwal fryzur, karnawał strojów, pojedynek na miny, gesty i spojrzenia (…) Czy dziś jest możliwe, aby któryś z dziewiętnastowiecznych pisarzy, autorów wielotomowych epopei albo jakiś literacki eksperymentator mógł osiągnąć klikalność porównywalną z tytułami tabloidów? “Salceson chciał mnie zabić!” kusi dziś o wiele bardziej niż Madame Bovary. “Historia literatury dla siecioholików” próbuje sprostać wyzwaniu: pisarska klasyka kontra interetowo-popkulturowa sieczka. Karykaturalno-komiksowa forma i lekko żartobliwa narracja są opakowaniem dla krótkiego, subiektywnego streszczenia wiedzy o światowej literaturze – pisze o kalendarzu jego twórca.

Zapraszamy na promocję tego znakomitego dzieła!
Będzie możliwość otrzymania kalendarza oraz spotkania z jego autorem.

EGO/ Legnickie Centrum Kultury

RYC. TOMASZ BRODA

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_4875,klOWfqWibGpC785HlXs

Legnica. Większość radnych za podwyżką podatku

Read More →