PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Prezentacja albumu „Śladami legnickich zegarów”

Przez   /   08/01/2018  /   No Comments

Upór Marty Chmielewskiej w boju o ocalenie legnickich zegarów ulokowanych w przestrzeni publicznej miasta i udokumentowanie ich historii przyniósł owoce. Dzięki wsparciu wielu osób i instytucji bogato ilustrowany album „Śladami legnickich zegarów” premierowo zaprezentowany zostanie podczas promocyjnego spotkania w teatralnej Caffe Modjeska w czwartek 11 stycznia o godz. 18.00.

Walkę o ocalenie legnickich zegarów i udokumentowanie ich historii Marta Chmielewska, harcerka, długoletnia nauczycielka i dyrektorka SP nr 10 w Legnicy, założycielka i wieloletnia prezeska Stowarzyszenia Kobiet „Babiniec” oraz Towarzystwa Miłośników Twórczości Zofii Kossak, prowadzi od wielu lat. Dzięki jej uporowi w październiku 2014 roku swoje nowe życie dostał piękny zegar na budynku Szkoły Podstawowej nr 10.

- To właśnie wtedy postanowiliśmy zrobić kolejny krok zadając sobie pytanie: jakie, gdzie i ile zegarów znajduje się w miejskiej architekturze Legnicy? Zaczęliśmy od inwentaryzacji, której podjęła się członkini naszego Towarzystwa Miłośników Twórczości Zofii Kossak Alicja Soja, a do akcji poszukiwania zegarów włączyła się społeczność SP 10. Już pod koniec 2015 roku wstępna wersja albumu była gotowa, a całość zgromadzonego materiału dokumentacyjnego postanowiliśmy oddać w ręce profesjonalistów z Muzeum Miedzi w Legnicy. Nie mieliśmy jednak pieniędzy, by sfinansować wydanie albumu i rozpoczęliśmy zbiórkę środków na ten cel – wspomina Marta Chmielewska.

Zbiórce pieniędzy na wydanie albumu, której towarzyszyła promocja pomysłu, służyły m.in. dwa koncerty „Zegar – czarodziej czasu”, które w grudniu 2016 roku oraz w marcu ub. roku odbyły się w legnickim teatrze. Dodatkowe i znaczące środki przekazały na ten cel firma EuCO, LSSE, Starostwo Powiatowe w Legnicy oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy”.

Koniec wieńczy dzieło i album w opracowaniu Grażyny Humeńczuk i Marcina Makucha ze zdjęciami Dariusza Berdysa i Jana Brodeckiego wydrukowany w legnickiej drukarni Prographic jest gotowy. Promocyjna prezentacja tego wydawnictwa odbędzie się w teatralnej kawiarni Caffe Modjeska w czwartek 11 stycznia. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny. Podczas tej prezentacji album „Śladami legnickich zegarów” będzie można kupić za połowę ceny, czyli za 25 zł.

Grzegorz Żurawiński, @kt Gazeta Teatralna

FOT. TEATR MODRZEJEWSKIEJ

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

411-248601

Policjanci zatrzymali samochodowych złodziei

Read More →