BAZA_WYNOS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Premiera drugiego odcinka serialu teatralnego “5.0″

Przez   /   05/01/2021  /   No Comments

9 stycznia o godz 19 Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza widzów na ciąg dalszy teatralnego serialu science-fiction “5.0″ Magdy Drab w reżyserii Piotra Ratajczaka. W pierwszym odcinku twórcy bujali się w kosmosie. Teraz – jak zapowiada reżyser – ekipa wraca na Ziemię. – Przeniesiemy się jednak trochę w czasie, do roku 2053 – dodaje.

Piątka w tytule spektaklu oznacza pięć palców ludzkiej dłoni. Kciuka – przyporządkowanego pierwszemu odcinkowi, o podboju kosmosu – używa się aby pokazać, że coś poszło dobrze lub źle. Drugi palec, wskazujący, przydaje się przy selekcji, gdy trzeba wskazać na przykład, kto jest potrzebny a kto nie. Kto ma żyć, a kto prawa do życia nie ma. To klucz do drugiego odcinka.

- Spotkamy się w rzeczywistości genetycznego totalitaryzmu – opowiada o nim Piotr Ratajczak.

Bohaterki tej części spektaklu urodziły się w styczniu 2020 roku. Jako dzieci zostały poddane genetycznej analizie, mającej odłowić ze społeczeństwa jednostki zdrowe, silne, wartościowe. Obie okazały się słabe genetycznie. Funkcjonują w mało atrakcyjnej rzeczywistości jako niepotrzebny byt, ludzkie śmieci.

Upiorna wizja, którą snuje Magda Drab – jak wszystkie w serialu “5.0″ – ma solidne naukowe podstawy. Autorka inspirowała się m.in. przewidywaniami futurologów, analizujących wpływ wynalazków i odkryć naukowych na rozwój cywilizacji. W Chinach już teraz wprowadza się tzw. system zaufania społecznego (Social Credit System), w którym obywatele zostają poddani stałej inwigilacji i profilowaniu pod kątem przydatności dla ogółu.

- Przy tym serialu czerpiemy z pewnych motywów, które wydają się interesujące i są możliwe do wykorzystania w przestrzeni teatralnej – mówi Magda Drab.

Premierę drugiego odcinka serialu teatralnego “5.0″ będzie można obejrzeć bezpłatnie 9 stycznia o godz. 19 na platformie  https://wirtualnamodrzejewska.pl. Wystarczy wcześniej zarejestrować się na podanej stronie, by uzyskać kod dostępu. 8 stycznia o godz. 19 na kanale YouTube.pl Teatru Modrzejewskiej w Legnicy zostanie przypomniany zapis pierwszego odcinka, również nieodpłatnie.

Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, deklaruje, że kiedy znów teatry zostaną otwarte dla widzów, cały serial będzie można obejrzeć raz jeszcze, na żywo, z fotela na widowni.

- Bardzo tęsknimy za kontaktem z widzem – wyznaje Jacek Głomb. – Spektakle online to nie jest teatr. To proteza teatru. Ale musimy jej używać, aby nie zginąć. Stąd nasza determinacja, aby zarzucać ludzi kolejnymi projektami i przypominać, że jesteśmy.

“5.0″ to pierwszy serial teatralny w historii Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

RYC. TEATR MODRZEJEWSKIEJ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 22 dni temu dnia 05/01/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 6, 2021 @ 9:12 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

justyna teodorczyk

Galeria Sztuki apeluje do ministra: Otwórzcie nas!

Read More →