Projekt „Praca w zasięgu ręki” wspiera różne grupy społeczne w aktywizacji zawodowej. Ludzie, którzy do tej pory trwali w bezrobociu, wracają na rynek z poszerzonymi kompetencjami zawodowymi oraz podniesionymi kwalifikacjami potrzebnymi do uzyskania dobrej pracy.
Kursanci przechodzą całą ścieżkę wsparcia, która składa się m.in. z fachowego doradztwa zawodowego w trakcie, którego ustalany jest między kursantem a doradcą zawodowym Indywidualny Plan Działania. Plan ma za zadanie określić i zrealizować obraną ścieżkę kariery i pomóc w podjęciu pracy. Następnie uczestnicy chodzą na warsztaty z aktywnego poszukiwania pracy po których kierowani są przez specjalistów na szkolenie-kurs odpowiedni z ich predyspozycjami i zdolnościami. Kursy są bardzo różnorodne – każdy znajdzie coś dla siebie. Do tej pory ludzie byli przyuczani do zawodów takich jak: kucharz, sprzedawca z obsługą klienta, magazynier z uprawnieniami na wózki widłowe, czy pracownik biurowy. Po szkoleniu trwającym ok. 160 godzin doradca zawodowy kieruje na 3 miesięczny staż zawodowy, zwieńczony certyfikatem i odpowiednimi uprawnieniami. Pracodawca wybierany jest w porozumieniu z kursantem. Uczestnik ma obowiązek odbyć płatny staż i wykazać się przed pracodawcą, wtedy ma szansę zostać zatrudnionym w danej firmie.
W projekcie mogą wziąć udział osoby: bezrobotne niezarejestrowane lub zarejestrowane w Urzędzie Pracy oraz bierne zawodowo po 30 roku życia z terenów Dolnego Śląska.
Korzyści z uczestnictwa w kursie:
- darmowe szkolenie zawodowe i płatne stypendium za sam udział w kursie 1000 zł/mies. Szkolenia trwają różnie, zazwyczaj ok dwa miesiące,
- catering w trakcie trwania zajęć,
- pomoc w znalezieniu stażu,
- płatny staż i stypendium w wysokości 1000 zł,
- podniesienie kwalifikacji na rynku pracy.