OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Powstanie zbiornik Rzymówka. Mieszkańcy mogą zabrać głos w konsultacjach

Przez   /   11/09/2025  /   No Comments

Do 17 września trwają konsultacje społeczne Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Kaczawy, przygotowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wraz z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym. Dokument zawiera kluczowe inwestycje i działania mające zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w regionie, w tym także w Legnicy.

Najważniejszym przedsięwzięciem programu jest budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Rzymówka o pojemności 10,5 mln m³. Obiekt będzie gromadził wodę jedynie w przypadku wystąpienia zagrożenia powodziowego, co pozwoli na skuteczną redukcję fali wezbraniowej. Inwestycja została ujęta zarówno w Programie Planowanych Inwestycji w gospodarce wodnej PGW Wody Polskie, jak i w aktualizacji Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. Jej koszt szacowany jest na 356 mln zł, a rozpoczęcie prac planowane jest na przyszły rok. Zbiornik ma zapewnić ochronę m.in. dla Legnicy, gminy Złotoryja oraz Krotoszyce.

W Legnicy zaplanowano przywrócenie normalnego przekroju koryta Kaczawy na odcinku ok. 230 metrów w granicach miasta. Dodatkowo, w całym regionie przewidziano prace modernizacyjne obejmujące m.in.:

  • unowocześnienie i budowę nowych obwałowań,
  • zwiększenie przepustowości mostów,
  • budowę kanałów ulgi,
  • odsunięcie obwałowań biegnących zbyt blisko rzek.

W programie podkreślono również znaczenie działań nietechnicznych, które mogą być bardziej przyjazne środowisku i mniej kosztowne. Chodzi m.in. o odbudowę i renaturyzację dolin rzecznych, retencję leśną i rolniczą, przeciwdziałanie erozji oraz wdrażanie błękitno-zielonej infrastruktury w miastach.

Dokument odnosi się w wielu miejscach do skutków powodzi z września 2024 roku, która szczególnie dotknęła tereny wzdłuż Kaczawy, Nysy Szalonej, Czarnej Wody i Skory, a także mniejsze cieki. W efekcie zaplanowano pięć zadań naprawczych w zakresie infrastruktury hydrotechnicznej i koryt rzecznych w regionie Zarządu Zlewni w Legnicy.

Wody Polskie zachęcają mieszkańców, samorządowców, organizacje i wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z dokumentem oraz nadsyłania swoich uwag i wniosków. Program i formularz dostępne są pod artykułem. Wypełniony formularz należy przesłać na adres: program.kaczawa@wody.gov.pl

źródło: UM Legnica

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 180 dni temu dnia 11/09/2025
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 11, 2025 @ 10:15 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

fc9445af-f256-4cb5-8d97-d76a896d6961,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Trwają wiosenne porządki na terenach zielonych

Read More →