Kino
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Powiat złotoryjski inwestuje i spłaca stare długi, bez kredytu

Przez   /   13/01/2022  /   8 Comments

Z jednej strony podtrzymanie żelaznej dyscypliny finansowej, dzięki czemu zadłużenie powiatu złotoryjskiego nie rośnie w tej kadencji ani o grosz. Z drugiej, imponująca lista inwestycyjnych zamierzeń. Taki budżet na 2022 rok przedstawiła ekipa starosty Wiesława Świerczyńskiego.

Pomimo zaplanowanych przez zarząd powiatu inwestycji w okręgach wyborczych kilku z radnych, podczas sesji programowo nosami kręciła szóstka z nich, głosując przeciw przyjęciu budżetu na 2022 r. (Grabos, Melska, Grodzki, Olszanicki, Czernatowicz, Kołodziej) oraz flirtujący z nimi od kilkunastu miesięcy były starosta Ryszard Raszkiewicz. Pozostali radni, który zależy na rozwoju powiatu, głosowali za przyjęciem budżetu. Niektórzy nie kryli entuzjazmu.

Na 2022 rok zarząd powiatu złotoryjskiego zaplanował dochody na kwotę prawie 68,2 mln zł i wydatki na poziomie 67,8 mln zł. Nadwyżka (400 tys. zł) zostanie zagospodarowana na wykup powiatowych obligacji wyemitowanych w poprzedniej kadencji.

Inwestycje drogowe: 5,6 mln zł

To kolejny rok, w którym szczególny nacisk położono na podnoszenie jakości bardzo zaniedbanych dróg powiatowych. W bieżącym roku pieniądze z rządowego programu Polski Ład umożliwią modernizację dróg w Lubiechowej ( prawie 1,2 mln zł), Kozowie (ok. 822 tys. zł), Prusice do granicy powiatu w kierunku Jawora (ok. 1,8 mln zł) oraz odcinka między Nową Wsią Grodziską a Pielgrzymką ok. 1,4 mln zł). Ponadto w budżecie zarezerwowano 89 tys. zł na wykonanie dokumentacji – projekt przebudowy dróg powiatowych 2611D i 2617D wraz z budową chodnika w Gierałtowcu. Mając na uwadze szczególnie bezpieczeństwo dzieci oraz dorosłych w rejonie szkół w Gierałtowcu i Wilkowie – Osiedlu powiat w partnerstwie z gminą Złotoryja przebuduje przejścia dla pieszych ze środków pozyskanych na ten cel z Rządowego Funduszu Dróg w kwocie 214 tys. zł

Inne projekty: 4 mln zł

Dzięki wsparciu z Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład powiat złotoryjski może sobie w tym roku pozwolić na wymianę nieszczelnej stolarki okiennej i docieplenie dachu w budynku starostwa (465 tys. zł), co korzystnie wpłynie na koszty ogrzewania. Z tego samego źródła pochodzi dofinansowanie do poprawy efektywności energetycznej w siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wojcieszowie. W budżecie zapisano na ten cel 156,2 tys. zł. 1,5 mln zł z Polskiego Ładu powiat wykorzysta przy modernizacji budynku Domu Dziecka w Wojcieszowie (całkowita wartość zadania to ponad 2 mln zł).
- W zabytkowym parku, gdzie mieści się dom dziecka, chcemy wybudować kolejny budynek dla podopiecznych placówki – mówi starosta Wiesław Świerczyński. – Czujemy presję czasu, bo zgodnie z warunkami narzuconymi przez rząd do 16 maja musimy podpisać umowę z wykonawcą. Dlatego już na etapie projektowania ściśle współpracujemy z konserwatorem zabytków, co powinno ułatwić uzyskanie jego zgody na inwestycję.

Za ponad 1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego zaplanowano termomodernizację i poprawę efektywności energetycznej budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotoryi. Nowy budżet powiatu uwzględnia ponadto 250 tys. zł na drobniejsze roboty budowlane z zakresu termomodernizacji placówek oświatowych, 67 tys. zł na zakup busa dla Zakładu Aktywności Zawodowej w Świerzawie oraz 18 tys. zł na spłatę leasingu z tytułu zakupu ciągnika do Powiatowego Zarządu Dróg.

Inwestycje w człowieka: 3,2 mln zł

Prawie 3,2 mln zł z budżetu powiatu na rok 2022 przeznaczono na kontynuację programów, z których korzystają mieszkańcy. To polegający głównie na wymianie edukacyjnej ERASMUS +, niestety, znacznie ograniczony przez pandemię (ok. 130 tys. zł), TIK na TAK – wspieranie kompetencji kluczowych uczniów z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (ok. 110 tys. zł), działania podnoszące jakość kształcenia zawodowego (ok. 270 tys. zł) oraz program Bona-Fide, obejmujący szereg inicjatyw aktywizujących mieszkańców z niepełnosprawnościami z powiatu złotoryjskiego oraz podopiecznych domów dziecka (ok. 2,7 mln zł).

Stare długi

Rozwój powiatu złotoryjskiego znacząco spowalniają długi odziedziczone po dwudziestu latach rządów starosty Ryszarda Raszkiewicza. Przewiduje się, że na koniec 2022 roku zadłużenie wyniesie 22 839 096,05 zł (33,49 proc. planowanych dochodów).

- Spłacamy dług i realizujemy zaplanowane inwestycje nie powiększając zobowiązań powiatu – podkreśla wicestarosta złotoryjski Rafał Miara.

- Tak jest od początku tej kadencji – dodaje starosta Wiesław Świerczyński. – Ani o jeden grosz nie zwiększyliśmy zadłużenia w stosunku do tego, co zastaliśmy.


Z budżetu powiatu trzeba będzie wydać ponad 2,7 mln zł na pokrycie straty Zespołu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, który od czasu połączenia z Zespołem Opieki Zdrowotnej – Szpital Powiatowy w 2016 r., spłaca stare szpitalne długi. Jednocześnie władze w starostwie muszą, i chcą, wspierać pozytywne zmiany w złotoryjskim szpitalu. Dlatego w końcu 2021 r. roku przekazał 300 tys zł na zwiększenie kapitałów spółki, a planując wydatki na 2022 rok przewidziano krótkoterminową pożyczkę w kwocie do 1 mln zł dla spółki Szpital Powiatowy im. A. Wolańczyka, ze spłatą do 31 grudnia. Ponad to jeszcze w styczniu zarząd powiatu podejmie decyzję o znacznym obniżeniu czynszu dzierżawnego, którym Szpital został obciążony w 2016r. w trakcie tworzenia spółki.

Raszkiewicz poucza…

Podczas sesji budżetowej były starosta Ryszard Raszkiewicz wskazywał, że w funkcjonowaniu powiatowego szpitala pomogłaby rezygnacja z całości lub części czynszu dzierżawnego (de facto, którego sam jest autorem oddając w 2016 r. szpital w prywatne ręce wbrew woli dyrektora Misiuny i załogi szpitala (patrz: https://24legnica.pl/pogotowie-strajkowe-w-szpitalu-starosta-najadl-sie-wstydu/ oraz https://24legnica.pl/pat-w-szpitalu-dyrektor-przeciw-staroscie/). Zwracając się do pracowników szpitala i mieszkańców poinformował, że na komisji zdrowia złożył wniosek w tej sprawie. – Oczekuję od zarządu powiatu inicjatywy w tym zakresie, a tym samym wywiązania się z obietnicy, że jeśli dokona się restrukturyzacja zadłużenia po byłym SP ZOZ, które widnieje teraz w ZPO, niepobierany będzie czynsz dzierżawny od spółki – mówił Ryszard Raszkiewicz.

Zarząd powiatu ma zamiar ulżyć spółce w obowiązku płacenia czynszu dzierżawnego. Przez ostatnie miesiące przygotowywał się do tego i na dniach podejmie stosowne decyzje. Na populistyczne rady swego poprzednika ostro zareagował starosta Wiesław Świerczyński:

- Za czasów pana pracy w samorządzie powiatu jako starosty wraz z ówczesnymi członkami zarządu podjęliście decyzje związane z zadłużeniem powiatu oraz szpitala, narażając finanse powiatu na kilkudziesięcioletnie konsekwencje w zakresie funkcjonowania – przypomniał Raszkiewiczowi Świerczyński. – Te decyzje ograniczają możliwości rozwoju powiatu, realizacji niezbędnych inwestycji, remontów, a także wynagrodzeń dla pracowników starostwa oraz podległych jednostek organizacyjnych. Po trzech latach pracy jako starosta stwierdzam, że podjęte decyzje były nieprzemyślane, destrukcyjne dla budżetu powiatu w latach następnych. To obecny zarząd doprowadził do uratowania funkcjonowania szpitala i pracy dla kilkuset osób, poprzez przejęcie spółki, która jest odtąd w 100 procentach własnością powiatu. Doprowadziliśmy do restrukturyzacji zadłużenia, jednocześnie nie powodując wzrostu zadłużenia na przestrzeni kolejnych lat. Dlatego też proszę o sensowne propozycje do dyskusji na zarządzie czy radzie powiatu, a nie populistyczne hasła nie mające uzasadnienia.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

8 komentarze

 1. lustrator pisze:

  ale zachodzi pytanie czy mimo to jednak PO roku szalenstwa pisowskiego ladu jednak sie …POwiesi.

 2. lustrator pisze:

  Tu burdel i tam burdel… takie tam skojarzenie!>>>pajacyk robi sie symetrysta.Znaczy ze dupa plonie.

 3. lustrator pisze:

  jest a juz myslalem ze sie powiesił.

 4. suveren pisze:

  >>>mozna w ciemno zalozyc ze raszkiewicz to PIS<<<
  I ciemniak znów się pomylił. Raszkiewicz związany był z koalicjantem POspólstwa czyli SLD !

  A gdzie lustratorku respiratory, stadnina i inne wpadki. A może porozmawiamy znów o mieszkaniach POsła wykorzystywanych w celach sutenerskich? Tu burdel i tam burdel… takie tam skojarzenie!

 5. lustrator pisze:

  ani chibi mozna w ciemno zalozyc ze raszkiewicz to PIS bo tylko to moze wzbudzic moc w slabiutkich konczynach suwerenka. Slaby ale nasz prawie jak ten biedny suwerenek.

 6. suveren pisze:

  Fajne, a sukcesem obecnego starosty jest przejęcie szpitalnej spółki z ujemnym kapitałem, który teraz powiat lub szpital kosztem wynagrodzeń będą musieli spłacić. Wystarczyło wypowiedzieć dzierżawę i przejąć majątek a pracowników przejąć na zasadzie art. 23(1) kp. Wówczas szpital bez długów mógłby się podnieść a dzisiaj wystarczy, że jakikolwiek wierzyciel lub oburzony pracownik złożą wniosek o upadłość i powiat w przyśpieszonym tempie będzie pokrywał zobowiązania…. KSH nie przewiduje możliwości funkcjonowania spółki z ujemnym kapitałem, bowiem takowa utraciła trwale możliwość pokrywania własnych zobowiązań!

 7. koyot pisze:

  Szpital,zastawione budynki,długi powiatu,sprawa byłego dyrektora ZaZ w Swierzawie i przykład PINB w Złotoryi to sukcesy naszczescie byłego juz starosty.

 8. koyot pisze:

  Były starosta chyba nie wie ze mowa jest srebrem a milczenie złotem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sad121 (2)

25 lat więzienia dla ojca, który zabił swoje dziecko

Read More →