poranki
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

W niedzielę Kunice wybiorą sobie wójta i radę gminy

Przez   /   13/01/2022  /   No Comments

16 stycznia odbędą się przeterminowe wybory wójta i Rady Gminy Kunice. O fotel po odwołanym w referendum Zdzisławie Tersie rywalizują Jacek Kiełb, Józef Pieróg, Artur Smęt i Elżbieta Stępień. Na 15 miejsc w radzie gminy zgłosiło się 62 kandydatów z 9 komitetów wyborczych.

Jacek Kiełb (42 lata) to legniczanin, były siatkarz i radny Rady Miejskiej Legnicy. Zasiada w zarządzie marszałkowskiej Agencji Rozwoju Reginalnego Arleg. Odkąd opuścił szeregi Platformy Obywatelskiej i związał się z Bezpartyjnymi Samorządowcami przegrywa wybory za wyborami. W 2018 roku przegrał wybory do Sejmiku Samorządowego Województwa Dolnośląskiego. W 2019 roku przepadł w wyborach do Sejmu. Ale do trzech razy sztuka. Jako kandydat na wójta Kunic ma wsparcie marszałka Dolnego Śląska Cezarego Przybylskiego. Jego komitet zgłosił 9 kandydatów na radnych. To: Joanna Zuba, Anna Surel, Adrian Mackiewicz, Joanna Jurkowska, Marcin Hasiuk, Adam Szylar, Rafał Malec, Dominika Koch, Ryszard Brzeski. W programie wyborczym obiecuje m.in. przyjazny urząd, obniżkę opłat za wodę i ścieki, bezpłatne zajęcia sportowe i kulturalne, powołanie Młodzieżowej Rady Klimatycznej, rozbudowę ośrodka zdrowia, zwiększenie dostępu do lekarzy specjalistów, stworzenie centrum rehabilitacji, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji, itd.

Józef Pieróg (65 lat) to kadydat Stowarzyszenia Ruch Społeczny Gminy Kunice, które w wyjątkowo sprawny sposób doprowadziło do listopadowego referendum oraz odwołania władz gminy. Jest emerytem, rolnikiem, absolwentem Akademii Rolniczej i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Przed przejściem na emeryturę pracował jako główny specjalista do spraw zarządzania majątkiem w KGHM-owskiej spółce Energetyka. Przez dwie kadencje (1990-1998) był radnym gminy Kunice. Stowarzyszenie zgłosiło kandydatów na radnych w 14 okręgach. Na listach wyorczych reprezentują je Paweł Garbacz, Paweł Kirdejko, Anna Rakowska – Leputa, Piotr Skorski, Iwona Prokop, Grzegorz Radziwanowski, Grzegorz Majewski, Arkadiusz Kartkowski, Leszek Buzdygan, Czesław Pobiedziński, Andrzej Siwonia, Ryszard Winiarczyk. Program ugrupowania zakłada m.in. audyt prawno-księgowy i likwidację Zakładu Usług Komunalnych Kunice oraz powołanie zakładu budżetowego, który przejmie obowiązki związane z dostawami wody i odbiorem ścieków. Ponadto: zainicjowanie budowy nowego kompleksu szkolno-sportowego, podtrzymanie sprzeciwu wobec prób budowania na terenie gminy i w jej sąsiedztwie spalarni opon, podniesienie jakości obsługi leczniczej i rehabilitacyjnej, stworzenie urzędu przyjaznego mieszkańcom, rozpoczęcie prac nad systemem ścieżek pieszo-rowerowych itd. Rdzeniem kadencji mają być zmiany prawne umożliwiające mieszkańcom udział w pracach rady gminy i jej komisji, z możliwością wyrażania opinii i głosem doradczym.

Artur Smęt (42 lata) zasiada aktualnie w Radzie Powiatu Legnickiego jako przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, ale jest gotów zrezygnować z tego mandatu dla fotela wójta Kunic. Ma skończone studia magsterskie z administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w KGHM-owskiej spółce Energetyka jako główny specjalista dospraw obrotu produktami naftowymi. Do wyborów idzie w towarzystwie kandydatów na radnych: Radosława Wrńskiego, Józefa Gąski, Patryka Szaynwskiego, Władysława Kucy, Marka Tamioły, Krzysztofa Błądzińskiego, Leszka Szetelnickiego, Wiesławaa Friske, Tomasza Mesnera, Tomasza Czubka, Wandy Zarańskiej, Krystyny Turczyn i Grzegorza Sieradzkiego. W programie wyborczym Artura Smęta wpisano m.in. efektywną gospodarkę odpadami, promocję kompostowania, energooszczędne urządzenia infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej, fotowoltaikę na budynkach użyteczności publicznej, monitoring w każdej miejscowości, rozbudowę tras rowerowych, komisariat policji, internet światłowodowy w każdym domu, wyłączenie gminy z obszaru ochrony złóż węgla brunatnego, rozbudowę ośrodka zdrowia, itd.

Elżbieta Stępień (43 lata) była posłanką Nowoczesnej w kadencji 2015-2019. W niedzielnych przedterminowych wybrach będzie reprezentować Komitet Wyborczy Wyborców Wspólnie dla Przyszłości Gminy Kunice. Swojego poparcia udzielił jej poseł Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych walczyła o mandat senatora jako kandydatka Koalicji Obywatelskiej (PO, .N, iPL Zieloni), ale nie udało się jej pokonać PiS-owskiej senator Doroty Czudowskiej. Gdyby wówczas senatora wybierali tylko mieszkańcy gminy Kunice, to Elżbieta Stępień odniosłaby nad rywalką zdecydowane zwycięstwo (1528 do 1395 głosów). Eksposłanka z wykształcenia jest ekonomistką. Przed wkroczeniem na ścieżkę polityki, pracowała w bankach. Współzakładała Towarzystwo Przyjaźni Dziecku i Rodzinie w Jaworze. Gminę Kunice zna bardzo dobrze, bo mieszka w niej a w latach 2010-2014 była radną.  KWW Wspólnie dla Przyszłości Gminy Kunice, poza kandydatką na wójta, wystawił 10 kandydatów na radnych. Są to: Szczepan Szczepanik, Beata Sawicka-Kotiuszko, Ewa Olkowska, Anna Selmaj-Duczkowska, Beata Orłowska-Mielniczuk, Halina Ługowska, Kamil Bernacki, Wiesław Korczyński,  Barbara Kulewicz, Krzysztof Pachołków. W programie wybrczym Elżbieta Stępień i jej ludzie obiecują m.in. bezpłatny transport do ośrodka zdrowia, zwiększenie liczby policyjnych patroli, audyt Urzędu Gminy ze szczególnym uwzględnieniem Zakładu Usług Komunalnych Kunice, modernizację i przebudowę dróg, rozbudowę tras rowerowych, rozbudowę sieci światłowodwej z dostępem dla każdego mieszkańca, zainicjowanie prac związanych z budową szkoły dla miejscowości Ziemnice i Kunice itd.

Pełna lista kandydatów na radnych z podziałem na okręgi wyborcze:

FOT. MATRIAŁY KOMITETÓW WYBORCZYCH

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 15 dni temu dnia 13/01/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 13, 2022 @ 1:21 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sad121 (2)

25 lat więzienia dla ojca, który zabił swoje dziecko

Read More →