PWSZ Prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Poseł apeluje, by prezydent ratował Dresdner Bank

Przez   /   31/07/2014  /   No Comments

Poseł Robert Kropiwnicki apeluje do prezydenta Legnicy, by nim niefortunnie sprzedany przez gminę budynek Dresdner Banku na ul. Powstańców Śląskich zamieni się w kupę gruzu, miasto wspólnie z konserwatorem zabytków spróbowali “wszelkich możliwych i dopuszczalnych prawem działań (…) zmierzających do wyremontowania lub/i wykupienia” tego gmachu.

Gmina sprzedała gmach Dresdner Banku 21 lat temu. Zgodziła się obniżyć cenę o połowę w zamian za złożoną przez prywatnych nabywców deklarację wyremontowania zabytku w ciągu 2 lat. Deklaracja nie została spełniona. Wszystko, co od tego czasu udało się wymóc prezydentowi, konserwatorowi zabytków i inspektorowi nadzoru budowlanego na właścicielach budynku, to zabezpieczenie sypiących się konstrukcji balkonów, attyki czy gzymsów.

Osiem lat temu ówczesny konserwator zabytków Zdzisław Kurzeja zwrócił się do prezydenta z wnioskiem, by ze względu na stan obiektu i niewywiązanie się nabywców Dresdner Banku z umowy wszczął wobec nich procedurę  wywłaszczeniową.  Zamiast działać, miasto zastosowało taktykę “na przeczekanie”: odwleka decyzję ze względu na “złożony stan faktyczno-prawny sprawy”. Być może liczy, że w tak zwanym międzyczasie właścicielom obiektu uda się odsprzedać go komuś, kto ma pieniądze i weźmie się do roboty.

Sytuacja taka nie może trwać w nieskończoność. Niewiele brakuje, by okazały gmach przy ul. Powstańców Śląskich 13, który mógłby być wizytówką Legnicy, zamienił się w kupę gruzu. Apel Roberta Kropiwnickiego do prezydenta Tadeusza Krzakowskiego ma na celu przerwać ten marazm. Poseł wyraża zaniepokojenie “informacjami dotyczącymi budynku dawnego banku”. Prosi “o szczegółowe informację o wszelkich pismach i procedurach wszczętych wobec jego właścicieli oraz planach urzędu dotyczących tej nieruchomości”. Sugeruje rozważenie zaangażowania pieniędzy gminy w remont lub odkupienie budynku, jeśli istnieje taka prawna możliwość.

Budynek jest obecnie wystawiony na sprzedaż. Jak ustaliliśmy, właściciele gmachu prowadzą negocjacje z 2-3 potencjalnymi kupcami, ale na razie żadne konkretne decyzje nie zapadły.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2007 dni temu dnia 31/07/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 31, 2014 @ 4:14 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Samorządy razem

Zagłębie Miedziowe idzie blokiem po unijną kasę

Read More →