PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Polski rząd prosi inwestorów ze stref: Ratujcie!

Przez   /   27/03/2020  /   17 Comments

W środę Ministerstwo Aktywów Państwowych rozesłało po specjalnych strefach ekonomicznych w całej Polsce polecenie, by niezwłocznie szukać u inwestorów możliwości produkcji płynu do dezynfekcji, maseczek, kombinezonów, gogli, fartuchów i innych podstawowych rzeczy niezbędnych do walki z koronawirusem. List wyciekł z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pokazuje jak bardzo rząd lekceważył bezpieczeństwo obywateli.

 

Alert w 12 strefach ekonomicznych ogłoszono 25 marca na polecenie Izabeli Felczak-Poturnickiej, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego III w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Ministerstwo nakazuje zarządom stref “niezwłoczne skontaktowanie się z inwestorami działającymi na obszarze przypisanym do każdej ze spółek zarządzających w zakresie możliwości produkcji” atestowanych płynów do dezynfekcji i środków ochrony medycznej. Strefom kazano pilnie odesłać do Warszawy wypełnioną tabelkę z deklaracjami inwestorów, wyszczególnieniem surowców brakujących do uruchomienia produkcji i wskazaniem osób do szybkiego, bezpośredniego kontaktu.

Ministerstwo Aktywów Państwowych sprawuje bezpośredni nadzór nad Agencją Rezerw Materiałowych. Pod koniec lutego Łukasz Wróblewski, rzecznik MAP, zapewniał Polską Agencję Prasową: “Agencja Rezerw Materiałowych ma zgromadzone zapasy środków ochronnych, w tym środków do wyposażenia ewentualnych ośrodków kwarantanny tworzonych przez wojewodów. Środków ochrony nie zabraknie”. Okazuje się, że to był blef. Teraz Ministerstwo Aktywów Państwowych gorączkowo szuka ratunku u krajowych i zagranicznych inwestorów ze stref ekonomicznych. Zaangażowanie samych spółek Skarbu Państwa nie wystarcza.

Inwestorom działającym w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej prośbę Ministerstwa Aktywów Państwowych o godz. 17.35 przekazał Wiesław Sowiński, dyrektor Departamentu Obsługi Przedsiębiorców. W adresowanym do nich mejlu napisał: “Szanowni Państwo, w związku z dramatyczną sytuacją i prognozowanym zwiększeniem zapotrzebowania na produkty zwiększające bezpieczeństwo osób zaangażowanych w działania zmierzające do powstrzymania rozprzestrzeniania się epidemii coronavirusa, bardzo prosimy o możliwie najszybsze przekazanie informacji o ewentualnej zdolności Państwa przedsiębiorstwa do wyprodukowania niżej wymienionego asortymentu…” Tu następuje lista pilnie potrzebnych produktów. Są na niej m.in. półmaski, gogle, ochrona nóg, różnego rodzaju rękawice, płyny do dezynfekcji, kombinezony, fartuchy, maseczki. Firmy dostały godzinę i 15 minut na odesłanie odpowiedzi.  “Bardzo proszę o określenie liczby w/w produktów, możliwej do wyprodukowania w ciągu doby, ewentualnie o informację o Państwa zapotrzebowaniu na surowce/półprodukty,  których Państwo nie posiadają, a których dostawa umożliwiłaby u państwa uruchomienie tak bardzo oczekiwanej produkcji. Bardzo prosimy o odpowiedź tak szybką, jak to możliwe…” Jeszcze tego samego dnia o godz. 19 zarząd  LSSE miał raportować ministerstwu, co wskórał.

Pośpiech sprawił, że pismo dyrektora Sowińskiego wraz z podpiętym do niego mejlem z Ministerstwa Aktywów Państwowych trafiło nie tylko do inwestorów z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W środę znaleźli go w swoich skrzynkach mejlowych wszyscy prenumeratorzy newslettera LSSE, co pozwoliło im zajrzeć w kulisy działań rządu.

Pod tekstem publikujemy oba pisma w całości oraz tabelę, którą polecono wypełnić inwestorom ze strefy.

Moje trzy grosze. Dzięki pomyłce kogoś w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej polskie społeczeństwo ma szansę poznać prawdę. Czarno na białym wyłożono ją w mejlu Ministerstwa Aktywów Państwowych. Prawda brzmi tak: ratujcie nas, bo brakuje wszystkiego od rękawic medycznych po płyny do dezynfekcji. Państwowe rezerwy już się wyczerpały albo za chwilę się wyczerpią. Niezbędnych zakupów nie zrobiono na czas. Wbrew  lutowemu zapewnieniu ministra Michała Dworczyka z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wcale nie “jesteśmy przygotowani na koronawirusa niezależnie od skali ewentualnych zachorowań”. Rząd Mateusza Morawieckiego nie zgromadził wystarczających zapasów nawet na pierwsze tygodnie epidemii, a teraz gorączkowo szuka ratunku nie tylko w zależnych politycznie spółkach Skarbu Państwa, ale też u inwestorów ze stref ekonomicznych.

Od nowego roku media donosiły o epidemii w Chinach. Pod koniec stycznia pojawiły się informacje o pierwszych osobach zarażonych koronawirusem we Włoszech. Gdyby Ministerstwo Aktywów Państwowych wtedy badało możliwości uruchomienia produkcji maseczek ochronnych w  zakładach na terenie Polski, chwaliłbym je za przezorność i pomysłowość. To samo działanie dzisiaj dowodzi, że w styczniu i lutym władze zlekceważyły zagrożenie. Wtedy ważniejsze było pompowanie kasy w TVP,  nakładanie kagańców na sędziów, propaganda sukcesu i lans swojego kandydata na prezydenta, a nie mobilizacja sił i środków na walkę z nadciągającą nieuchronnie zarazą.  

Rząd miał na przygotowanie się na SARS CoV-2 dwa miesiące. List, który w środku epidemii daje inwestorom kilkadziesiąt minut na podjęcie decyzji o produkcji maseczek, nie jest świadectwem rozsądku. Jest świadectwem paniki. 

 

Piotr Kanikowski 

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 65 dni temu dnia 27/03/2020
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Marzec 27, 2020 @ 7:39 am
 • W dziale: wiadomości

17 komentarze

 1. Lustrator pisze:

  ku..wa a ten swoje.Nikt sie nie bil bylismy jedynymi. A wracajac do pendolino jako ze 45% raczej wczasy spedza pod mostem to >>
  Na początku pociągi Pendolino kursowały pomiędzy Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem. Teraz lista połączeń ze stolicy objęła też nowe miasta: Rzeszów, Tychy, Gliwice, Zabrze oraz Bielsko Białą. W porównaniu z innymi środkami transportu, jak na przykład samochód osobowy, pociąg Pendolino wypada świetnie. Czas podróży jest niemal dwukrotnie krótszy – także dzięki temu, że nowoczesny pociąg osiąga maksymalną prędkość 293 km/h. Oczywiście skład pasażerski jeździ wolniej, ale wartości wskaźników nadal robią wrażenie!

  https://www.nocowanie.pl/jak-przebiegaja-trasy-pendolino-w-polsce.html

 2. Legniczanin pisze:

  Tylko dlaczego tyle firm biło się o tego przewoźnika? Ważna jest jego pozycja na rynku…. Zobaczymy co z tego wyjdzie! Ważne, że LOT udało się uratować…

 3. Lustrator pisze:

  a tutaj mamy inwestycje bardzo udana bez peronow>>ransakcja wprawiła Europę w zdumienie: właścicielem Condora będzie polski LOT, który rozmiarem dorównuje kupionej firmie. I jeszcze zgadza się przejąć zobowiązania niemieckiej firmy związane z bankructwem spółki matki.

  Niektórzy dyplomatycznie komentują, że LOT podjął odważną decyzję. Inni złośliwie dodają, że LOT posługuje się inną matematyką niż reszta Europy. – Szczerze? Chyba nikt poza LOT-em nie widzi sensu w tej transakcji, bo biznesowo to się nie klei. Trudno doszukać się tu efektów synergii. Na Zachodzie nie mogą się nadziwić – mówi nam jeden z ekspertów w branży proszący o anonimowość.

 4. Lustrator pisze:

  tak tak wiemy skad Gazeta Polska tez ma taki scenariusz a poki co>>Do 25 krajów Unii Europejskiej trafią niebawem środki ochrony osobistej i wyposażenia medycznego, zamówione w ramach wspólnego przetargu. W grupie państw nie ma Polski, która spóźniła się ze zgłoszeniem do odpowiedniego unijnego mechanizmu. Z apelem do Komisji Europejskiej zwrócił się w tej sprawie Donald Tusk.

 5. Legniczanin pisze:

  Jeżeli rząd wyprowadza pieniądze na g.warte pociągi z Włoch dla których należało przebudowywać perony to rodzime firmy mają problemy. Genialne kontrakty długoterminowe miały wykończyć również PLL Lot, bo Niemcy byli zainteresowani polskim przewoźnikiem!

  Poczekajmy pięć miesięcy… i zobaczymy upadek części państw strefy Euro, które nie będą w stanie pozyskać kapitału na finansowanie potrzeb państwa. Grecja i Włochy przed pandemią wisiały na cienkim sznureczku… Nie na darmo transakcje międzynarodowe poza Europą dokonywane są w USD… Zakończy się na dodrukowaniu euro i totalnej dewaluacji tej waluty… Pięć miesięcy…!

 6. Lustrator pisze:

  najzabawniejsze jest to ze Tusk dal rade jako jedyny w najgorszym kryzysie swiatowym powojennym 2008 trwajacym kilka lat a kurdupel nie dał rady w najlepszym okresie gospodarki swiatowej.Zero zapasow zero oszczednosci i wielkie klopoty na przyszlosc. Pomijm juz takie detale jak wykorzystanie unijnych pieniedzy i zagarniecie najwiekszych dotacji w historii UNii.Juz sie skonczylo moje ty 45% i sie juz nie powtorzy.

 7. Lustrator pisze:

  Kopacz wiedziala ze ta szczepionka nie jest juz pod ten typogen grypy ktory byl u nas i wiedziala ze juz jest nieskuteczna.Jako jedyna uratowala w UNii kupe kasy.Jak widzimy Pesa juz dała du…y i trzeba ja ratowac.Reszta bez zmian jak widac.Trzeba zmienic nadawce.Tak na marginesie opowiadanie o winie Tuska po pieciu latach rzadzenia to nie jest glupota.To masochizm wynikajacy z demencji starczej jak przypuszcam.Puk puk Tuska juz dawno nie ma ty moje 45%

 8. Legniczanin pisze:

  Jak pewna minister z PO nie kupiła wzorem reszty unii szczepionek na grypę okrzyknięto ją dobrym gospodarzem pomimo, iż te pieniądze później wydano na włoskie pierdolino za które co niektórzy dostali zegarki.

  Jak ten rząd próbuje sobie radzić najlepiej jak może to wyłącznie słowa krytyki… Co można jeszcze lepiej zrobić?

 9. Lustrator pisze:

  nie przeżyli “najazdu Marsjan” (efekt paniki wywołany w 1938 roku słuchowiskami radiowymi na podstawie książki Wojna światów Wellsa>..absolutna koniecznosc bo wobec tego w co juz uwierzylo 45% Polski to istnieje nieodparta wiara w mozliwosc rzucenie sie do morza takiej liczby ludzi po prostu w rozpaczy.A nie ma tyle rekinow w morzu zeby mogly to zjesc.

 10. Lustrator pisze:

  to nie sa ukryte rezerwy w zakladach panstwowych ktore jak widzimy nadak nie robia tego co obiecaly a co juz dano poszlo w telewizji jednoczesnie blokujac wytworcow prywatnych jakoby zerujacych na odbiorcy .To rozpacz i beznadzieja bo najgorsze przed nami a tu dupa.Agencja rezerw strategicznych w styczniu zajmowala sie obrotem mialu weglowego a nie maseczkami za co zamienili prezesow.Szumowski caly styczen bladzil we wloszech na nartach a obecnie mowi ze to wina WHO.Rozwoj epidemii w polsce to bylo wolne kolo a juz na poczatku nie było zadnych srodow.Nie ma do dzisiaj.A tu gosc z ksiezyca opowiada o jakis …zapasach.I wykorzystaniu mozliwosci.

 11. Lustrator pisze:

  .Kazde sa ograniczone ……tym bardziej jak ich nie ma i nie było..

 12. Legniczanin pisze:

  Każde zapasy są ograniczone i należy je sukcesywnie uzupełniać.

  Pandemia jaka dotknęła obecnie świat jest czymś dotychczas niespotykanym. Poziom zapasów z reguły adekwatny jest do zasobów Państwa a nasz kraj do mocarstw nie należy. Czy poszukiwanie wszelkich możliwych rezerw, czyli rozwiązywanie problemów jest czymś złym i należy za wszelką cenę krytykować?

  Poczekajmy na dalszy rozwój wypadków, bo i tak żadna forma wyrażanej pogardy sytuację nie naprawi…

  Reasumując… zagrożenie pandemią jest wystarczające,nie potęgujmy paniki…., abyśmy przy okazji nie przeżyli “najazdu Marsjan” (efekt paniki wywołany w 1938 roku słuchowiskami radiowymi na podstawie książki Wojna światów Wellsa..)

 13. Lustrator pisze:

  tak na marginesie .Dzialanie w strefach ekonomicznych ktore z zalozenia oferuja pewne bonusy w dzialaniu swiadczone przez panstwo swiadczy ze mozliwosci rzondu sa na wyczerpaniu i idziemy teraz w obszar…straszenia .

 14. Lustrator pisze:

  alez popieram.Ze wzgledu na to ze nie znam wielu innych okreslen zwyklego idioty bede musiał sie ograniczyc.

 15. DO LUSTRATOR: Mam prośbę do Pana/ Pani. Pogarda nie jest fajna.Pisanie o społeczeństwie jako o menelach, motłochu, pospólstwie, tałatajstwie nie jest fajne. Proszę unikać w komentarzach sformułowań deprecjonujących innych ludzi. Spierajmy się, dyskutujmy, ale trzymajmy poziom, ok?

 16. Lustrator pisze:

  wszyscy ktorzy troche znaja temat wiedza ze zalapac sie jest latwo a potem wyegzekwowac pieniadze od panstwa nie da sie.I to dokladnie w takiej sytuacji.

 17. Lustrator pisze:

  aaaale tam.Łysa pała od lat nicnierobiaca przyjedzie jeszcze raz do orlenu i pusci pare zdjec zlotym menelom,pospolstwu i calemu temu tałatajstwu.I tak znowu sie skreci sprawe az do wyborow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

zietal

Ziętal jedzie. Koronawirus nie wstrzymuje rowerzysty

Read More →