Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Pojemniki na odpady – co trzeba wiedzieć?

Przez   /   20/03/2023  /   No Comments

Segregacja odpadów jest niezbędna i wymagana przez prawo. Dzięki niej można zrobić coś dobrego dla środowiska. Segregowane odpady w wielu przypadkach można wykorzystać w procesie recyklingu. Za niewłaściwe segregowanie można otrzymać karę. Dziś przedstawimy Wam wszystkie ważne informacje na temat pojemników na odpady.

Kolory pojemników na odpady – co należy wiedzieć?

30 czerwca 2022 r. zmieniło się prawo i obecnie zarówno zarządcy, jak i właściciele nieruchomości muszą dopasować  kolorystykę pojemników do rodzaju segregowanych odpadów. Wcześniej wystarczyło tylko odpowiednie opisanie. Wyróżniamy kilka kolorów pojemników, które służą do segregowania. Te w kolorze niebieskim przeznaczone są na odpady papierowe, przy czym należy pamiętać, że powinien się w nich znaleźć jedynie czysty, niezanieczyszczony papier bez dodatku innych materiałów. Z kolei na odpady plastikowe i metalowe odpowiedni jest pojemnik żółty. W tym przypadku należy wyrzucać takie odpady, które są jedno lub wielomateriałowe. Warto wiedzieć, że wyrzucanie butelek po oleju uważane jest za marnotrawstwo, gdyż do ich umycia potrzebnych jest wiele litrów wody i tego rodzaju odpady powinny trafiać do pojemnika czarnego na odpady zmieszane. Tutaj trafiają wszystkie te odpady, których nie można umieścić w innych pojemnikach. Bardzo istotne jest również posiadanie pojemnika na odpady bio. Należy wiedzieć, że taki pojemnik ma kolor brązowy. Do niego można wyrzucać choćby fusy po kawie, herbacie czy obierki, czyli takie odpady żywnościowe, które mogłyby posłużyć chociażby za naturalny nawóz. Również skoszona trawa czy gałęzie albo liście mogą trafić do takiego pojemnika. Są jeszcze pojemniki w kolorze zielonym. Wykorzystuje się je do przechowywania odpadów szklanych. Trzeba pamiętać, że może do nich trafić jedynie czyste szkło.

Metalowe kontenery na odpady segregowane, fot. Eco-market.pl

 Metalowe kontenery na odpady segregowane, fot. Eco-market.pl

Jak dobrać wielkość pojemników na odpady?

Pojemniki na odpady dostępne są w wielu różnych wielkościach. Można zdecydować się na pojemniki 60-litrowe. Najczęściej wykorzystywane są one na szkło, ale też nieczystości zmieszane. Mogą znaleźć się na wyposażeniu gospodarstwa domowego. Większą popularnością cieszą się pojemniki 120-litrowe, które są bardziej uniwersalne. Znajdują się na posesjach. Powszechnie uważa się, że jeden pojemnik 120 l w kolorze czarnym wystarczy na tygodniowe śmieci mieszane czteroosobowej rodziny. Można też zdecydować się na pojemniki na odpady 240 l, które zmieszczą się we wiatach śmietnikowych. W tym przypadku również można zdecydować się na różne kolory w zależności od rodzaju składowanych odpadów. Takie pojemniki często znajdują się również we wiatach śmietnikowych osiedlowych. Dostępne są jeszcze większe pojemniki 1100 l. One także występują w kolorach, które pozwalają na dokładną segregację. Trzeba jeszcze wiedzieć, że pojemniki na odpady komunalne muszą spełniać normę PN-EN 840-1. Muszą być przystosowane do rozładunku mechanicznego i to zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i wytrzymałościowym. Powinny posiadać konstrukcję zaczepu, który umożliwia odbiór mechaniczny. Jeżeli chcecie wiedzieć jak wykonane są pojemniki na odpady oraz jakie są rodzaje, to możecie to sprawdzić na stronie eco-market.pl. Oczywiście trzeba pamiętać, że każdy pojemnik musi posiadać pokrywę, a jego stan techniczny oraz sanitarny powinien umożliwiać bezpieczne korzystanie. Maksymalna pojemność pojemnika do bioodpadów dla nieruchomości jednorodzinnej wynosi 360 l. W przypadku firm należy stawiać na większe pojemniki. Można też postawić na stację do segregacji.

Pojemniki o pojemności 1100l na odpady segregowane, fot. Eco-market.pl

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 69 dni temu dnia 20/03/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 20, 2023 @ 8:47 am
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

obraczkowanie_mlodych_sokolow_w_hucie_miedzi_glogow_5_

Młode sokoły dostały po obrączce od KGHM

Read More →