Legnicka kuria zamierza przekonać Watykan do wyniesienia na ołtarze księcia Henryka Pobożnego. Dekretem biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego powołany został zespół, który przygotuje proces beatyfikacyjny.
Zespołowi przewodniczy emerytowany biskup legnicki Stefan Cichy. W jego skład weszli ponadto historycy ks. Sławomir Kowalski, Anna Sutowicz i Wacław Szetelnicki, związany z Duszpasterstwem Ludzi Pracy`90 prawnik Andrzej Potycz, ks. Mariusz Majewski (sekretarz biskupa), ks. Stanisław Araszczuk (liturgista), ks. Bogusław Drożdż (teolog) i ks. Piotr Kot (biblista). Ich zadanie polega na przygotowaniu dla Episkopatu Polski dokumentów, które przekonają hierarchów z Episkopatu Polski..Jeśli biskupi poprą wniosek, kolejnym krokiem będzie skierowanie do Stolicy Apostolskiej prośby o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego.
Pomocne w tym będą wnioski komisji historycznej, która od dwóch lat na wniosek ks. biskupa Stefana Cichego badała wszelkie dostępne dokumenty źródłowe o życiu i śmierci Henryka Pobożnego. Zgromadziła ona pierwsze dowody na heroiczność cnót księcia i zarekomendowała biskupowi Kiernikowskiemu kontynuowanie działań zmierzających do uznania Henryka Pobożnego za męczennika za wiarę. Według niej książę Henryk II nie zginął na polu bitwy, lecz w obozie Tatarów, a przed śmiercią odmówił oddania hołdu chanowi.
Książę był synem świętej Jadwigi. Według przekazu Jana Długosza, dowodził stoczoną 9 kwietnia 1241 roku bitwą z armią mongolską w Legnickim Polu. Przelał własną krew za wiarę. Starcie uchodzi za jedną z najważniejszych bitew w historii, stoczonych w obronie wartości chrześcijańskich. Powstrzymała pochód Tatarów na Europę.
RYC. Śmierć Henryka II Pobożnego - kodeks lubiński (Witold Chrzanowski, Henryk II Pobożny. Najazd mongolski na Polskę 1241, Kraków 2001, il. nr IV - pomiędzy s. 120-121)