Legnicka Kuria Biskupia zwróciła franciszkanom klasztor i kościół świętej Jadwigi w Złotoryi. – Cieszymy się, że po 204 latach nieobecności wracamy do tak ważnego historycznie miejsca. To tutaj osiem wieków temu rozpoczynała się historia franciszkanów na Śląsku – mówi ojciec Tomasz Brzyski OFM, minister Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych.
Od poniedziałku nowo erygowana zakonna wspólnota jest już w Złotoryi. Na razie tworzą ją tylko czterej bracia, ale o. Tomasz Brzyski przypuszcza, że po kapitule Prowincji w roku 2016 dołączą do nich kolejni zakonnicy. Funkcję gwarianina (przełożonego) pełni 49-letni o. Ryszard Maraś, biblista, profesor franciszkańskiego Wyższego Seminarium Duchownego Antonianum we Wrocławiu. Jego zastępcą, czyli wikarym domu, i jednocześnie proboszczem parafii został o. Bogdan Koczor, który w Prowincji pełni także funkcję duszpasterza trzeźwościowego. Do wspólnoty zakonnej należy także dotychczasowy kapelan Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu o. Norbert Kiwus oraz – najmłodszy – o. Tyberiusz Pietras, któremu powierzono funkcję wikariusza parafialnego.
6 lipca o godz. 13 uroczystą mszą świętą w złotoryjskim kościele św. Jadwigi franciszkanie zasygnalizują swój powrót do Zlotoryi.
- Stało się to możliwe dzięki życzliwości biskupa Stefana Cichego, który 16 czerwca przekazał zakonowi klasztor i duszpasterstwo w parafii św. Jadwigi, a także dzięki obecnemu ordynariuszowi diecezji biskupowi Zbigniewowi Kiernikowskiemu – podkreśla o. Tomasz Brzyski.
Niewiele jest miejsc bardziej znaczących dla historii franciszkanów na Śląsku. Do Złotoryi zostali sprowadzeni przez św. Jadwigę krótko po tym, jak w 1226 roku umarł święty Franciszek, założyciel zakonu. To był prawdopodobnie ich drugi po Wrocławiu śląski klasztor. Wraz z mieszkańcami miasta przeżyli wiele dramatycznych chwil. W XV w. po najeździe husytów na Złotoryję cała wspólnota zakonna poniosła śmierć męczeńska. Odbudowana, nie przetrwała reformacji, której miasto było silnym i wczesnym ośrodkiem już od 1522 r. W latach 1526-1530 zakonnicy opuścili swój dom i miasto. Od końca XVII w. bracia św. Franciszka powoli odzyskiwali utracone wpływy i nieruchomości, odbudowali klasztor oraz kościół, znów odprawiali msze i spowiadali. W 1810 dekret władz pruskich rozwiązał zakon.
W ostatnich latach proboszczem parafii był ks. Marian Sobczyk z końcem czerwca przeniesiony na emeryturę.
FOT. http://klodzko.klaryski.org
Ojciec Ryszard Maraś, gwardian wspólnoty zakonnej w Złotoryi.
PS: Korzystałem z informacji ze strony ZlotoryjaJadwiga.pl