Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

PKP przekaże marszałkowi nieczynne linie kolejowe

Przez   /   30/04/2019  /   2 Comments

Zarząd województwa podpisał z Polskimi Kolejami Państwowymi protokoły uzgodnień w sprawie przejęcia kolejnych ośmiu linii kolejowych. Wśród nich jest w większości rozebrana linia kolejowa nr 316 ze Złotoryi do Rokitek oraz nieczynne linie kolejowa 284 Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski oraz zlikwidowana linia 323 Nowa Wieś Grodziska – Bolesławiec Wschód.

Linia kolejowa nr 316 Złotoryja – Rokitki na odcinku ze Złotoryi do Chojnowa została zlikwidowana. Torowisko rozebrano. Od kilku lat gminy planują wspólnie poprowadzenie po nim ścieżki rowerowej. Miasto Chojnów i gmina Złotoryja już przejęły torowisko na swoim terenie. Czekały, aż pozostali partnerzy – gmina wiejska Chojnów, gmina Zagrodno i miasto Złotoryja – dogadają się z PKP odnośnie pozostałych fragmentów.

Linia nr 323 też została już zlikwidowana. Na kilkukilometrowym odcinku biegnącym przez gminę Warta Bolesławiecka z pomocą unijnych funduszy powstała ścieżka rowerowa. Korzysta z niej wielu rowerzystów i rolkarzy. Plany przewidują rozbudowę ścieżki.

W jaki sposób porozumienie pomiędzy PKP a władzami województwa wpłynie na plany gmin? Zapytaliśmy o to w urzędzie marszałkowskim. Czekamy na odpowiedź.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego jest dumny z tego, jak przywraca połączenia kolejowe w tych fragmentach Dolnego Śląska, gdzie pociągi od lat nie jeździły.

– Cieszy mnie fakt, że formalności idą tak sprawnie i terminowo. Pozostała jeszcze kwestia podpisania aktów notarialnych, mam jednak nadzieję, że nastąpi to równie szybko – mówi Tymoteusz Myrda,  członek zarządu Województwa.

Planowane przejęcia i uruchomienia linii to jeden z elementów strategii rozwoju transportu województwa dolnośląskiego. Takie działania będą miały znaczący wpływ nie tylko na rozwój turystyki w regionie, ale skorzystają na nich również mieszkańcy, którzy zyskają nowe połączenia do pracy czy szkoły.

- Naszym celem jest połączenie jak największej liczby miast regionu dostępną siecią kolejową. Dzięki temu podróże po Dolnym Śląsku będą szybkie i komfortowe – zaznacza marszałek Cezary Przybylski.

FOT. UMWD

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 436 dni temu dnia 30/04/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 30, 2019 @ 1:56 pm
  • W dziale: wiadomości

2 komentarze

  1. Rafał pisze:

    Super, może w końcu wojewoda zrobi obiecaną ścieżkę rowerową z Jerzmanic do Lwówka.

  2. xxx pisze:

    Super super, ale czy na linii Legnica – Lubin pociągi będą się zatrzymywały na stacjach pośrednich, czy też utrzymano wykluczenie transportowe mieszkańców wsi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

106991674_10213792136877759_1320529393718599508_n

Wolontariusze z Legnicy chcą pomagać psom. Nie mogą

Read More →