Jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Piknik diabetologiczny w Centrum Medycznym

Przez   /   11/06/2016  /   22 Comments

Cukrzyca nie boli, ale późno wykryta i nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń narządu wzroku, układów krążenia, moczowego i neurologicznego. Chcąc zachęcić legniczan, aby traktowali to zagrożenie odpowiedzialnie i dbali o swe zdrowie, Centrum Medyczne we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Legnicy zorganizowało piknik diabetologiczny, podczas którego można było m.in. zmierzyć poziom cukru we krwi, porozmawiać ze specjalistami i dobrać sobie dietę.

Na pikniku pod Centrum Medycznym w Legnicy można było spotkać dwie grupy pacjentów. Pierwsza to już zdiagnozowani i objęci leczeniem cukrzycy, którzy wykorzystali okazję, by poszerzyć swą wiedzę, skonsultować się z dietetykiem lub diabetologiem, skorzystać z darmowych zabiegów. W drugiej grupie byli ludzie, którzy nigdy wcześniej nie badali się pod kątem tej choroby. Część obserwowała u siebie symptomy mogące świadczyć o problemach z poziomem cukru i postanowiła się upewnić, że są zdrowi, inni przyszli z ciekawości, niekiedy wprost z ulicy, zwabieni tłumem kłębiącym się wśród namiotów. Dzisiejszy piknik służył więc edukacji, ale był zarazem atrakcyjną formą badań przesiewowych.

- Czasami bywa tak, że przypadkowo wykrywamy cukrzycę u pacjenta – opowiada Teresa Głaz, pielęgniarka rodzinna z Centrum Medycznego – Ktoś przychodzi, bo źle się czuje. My wykonujemy mu podstawowe pomiary w gabinecie zabiegowym i jeśli symptomy wskazują na problem z poziomem cukru, sięgamy po glukometr.

Z cukrzycą jest ten problem, że na początku rozwija się nie dając wyraźnych objawów. Niewielkie odchylenia od normy mogą być niedostrzegalne. Dopiero przy wyższym poziomie cukru (ok. 200 mg/dl) może się pojawić jakiś dyskomfort, np. wzmożone pragnienie, uczucie senności albo rozdrażnienie.  Nierzadko także te symptomy cukrzycy są jednak lekceważone.

- Osoby po czterdziestym roku życia powinny przynajmniej raz w roku skontrolować poziom cukru – radzi Teresa Głaz. –  Pacjenci zarejestrowani w Centrum Medycznym mają zapewniony dostęp do wszelkich badań,  leczenie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i porady specjalistów. Pacjenci spoza naszej przychodni również mogą wykonać u nas badania, na zasadach komercyjnych. Zapraszamy codziennie od godziny 7, na czczo. Koszt jest niewielki, 5 złotych, a sprawa bardzo ważna. Jeśli wynik będzie odbiegał od normy, poinstruujemy, jak dalej postępować.

Niestety, pacjenci z cukrzycą już do końca życia będą musieli uważać na to, co jedzą i stale kontrolować poziom cukru przy użyciu glukometru.

- To choroba przewlekła. Naszą rolą jest nauczenie pacjentów, jak funkcjonować z cukrzycą zachowując dotychczasową jakość życia. To możliwe – mówi Danuta Wałęga-Szych, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy, która była współorganizatorem pikniku diabetologicznego. Pod kierunkiem dietetyka Moniki Maćków studenci z PWSZ przygotowali do degustacji przykładowe posiłki, które mogą bez obaw spożywać chorzy na cukrzycę. Wiele osób dopytywało o przepisy na zaproponowane potrawy. Kto się zagapił, będzie mógł poprosić o nie w Centrum Medycznym

- Z PWSZ współpracujemy od kilku lat – mówi prezes Ryszarda Chełmińska. – Prowadzimy dla legnickiej uczelni praktyki w przychodni POZ. Będziemy też przyjmować na praktykach studentów fizjoterapii.

Podczas pikniku można było skorzystać także z innych usług oferowanych w przychodni na ul. Libana. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się plenerowy gabinet kinesiotapingu – metody polegającej na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami, które  łagodzą ból, poprawiają krążenie, zapobiegają skurczom mięśni i chronią przed kontuzjami. Panie zatrzymywały się przy stoisku, na którym można było nauczyć się samobadania piersi korzystając z fantomów.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

22 komentarze

 1. Appreciate this post.Will try it out.

 2. You probably know that these gaming machines are incredibly
  popular worldwide and if you haven. Answer: Arcada, California – Useless
  Fact: Brothers Dick and Mac Mc – Donald open a hot
  dog stand referred to as the Airdome in Arcadia, California.
  Velazquez inside 17th century and current young painters in good sized quantities reflected
  the Spanish art background and skills.

 3. wkrotce.pl pisze:

  Super post

 4. kksz.lm.pl pisze:

  Super post

 5. zdz.webd.pl pisze:

  Super artykuł

 6. What’s up mates, its fantastic piece of writing about tutoringand entirely defined, keep it up all the
  time.

You might also like...

rejony1_2

Kolejne doniesienie na bezpartyjnego samorządowca

Read More →