schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Patrycjusz Gruszecki zagra koncert w ciemnościach

Przez   /   13/11/2023  /   No Comments

Już czwartek, 16 listopada legnickich melomanów czeka wyjątkowe wydarzenie. W Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej znakomity jazzman Patrycjusz Gruszecki zagra na trąbce „Koncert w ciemni”.

„Koncert w ciemni” to autorski, solowy projekt znakomitego trębacza Patrycjusza Gruszeckiego, laureata tytułu Polski Jazzowy Artysta Roku 2017, kompozytora i producenta dwóch albumów uznanych w plebiscycie czytelników JazzPRESS oraz słuchaczy RadioJAZZ.fm za Polski Jazzowy Album Roku: „Something About” – 2017 oraz „Faces” – 2022.

Jak sama nazwa wskazuje, wydarzenie odbędzie się w całkowitej ciemności, która sprzyjać całkowitemu skupieniu się na muzyce. Wyobraźmy sobie pogrążoną w ciemnościach salę koncertową oraz słuchaczy, którzy są odcięci od wszelkich bodźców wzrokowych tylko po to, by móc w pełni przeżyć, odebrać i odczuć każdy szczegół: dźwięku, frazy – wysublimowanej wypowiedzi artysty. W takich warunkach słychać każdy niuans związany z kunsztem gry na instrumencie dętym. Każdy oddech, dźwięk, a także pauza pomiędzy dźwiękami, rezonuje bezpośrednio ze słuchaczem, który ma niezaprzeczalne wrażenie, że w tej konkretnie chwili, na sali jest tylko On i twórca. Podczas tego zjawiskowego przedstawienia muzycznego, w ciemności, artysta wydobywa maksimum akustycznych możliwości sali po to, by ofiarować słuchaczom esencję naturalnego brzmienia instrumentów, dać poczucie zaopiekowania, otulenia dźwiękiem, frazą, która w tej formie i w ten sposób, nigdy się już nie powtórzy, wybrzmi i przeminie. Dostrojenie instrumentów do częstotliwości 432Hz oraz 436Hz, właściwych dla muzyki relaksacyjnej, oraz wyjątkowość improwizacji dodatkowo wzmacniają opisane wyżej doznania, przenosząc słuchaczy w inny wymiar.

Jak zapowiada sam artysta “chcę wykorzystać akustykę Sali Królewskiej oraz struny fortepianu, które będą rezonowały w trakcie mojej gry na trąbce czy flugelhornie. Występowanie solo jest dość odważną kwestią i sporo czasu przygotowywałem się, żeby móc grać dla publiczności przez godzinę i nie znużyć jej brakiem szerszego instrumentarium. Te wszystkie zabiegi mają pozwolić słuchaczowi totalnie odpłynąć, zanurzyć się w muzyce jak nigdy dotąd – traktujemy to jako szczególną innowację. Będę chciał też rozsunąć nieco krzesełka, żeby każdy w ciemności mógł odnieść wrażenie, że na sali towarzyszy mu jedynie muzyka”

My również zapraszamy legniczan na to wyjątkowe wydarzenie. Ostatnie bilety w cenie 25 złotych (normalne) oraz 20 złotych (ulgowe – uczniowie do 15 roku życia) czekają na melomanów w Galerii Satyrykon. Początek koncertu o godzinie 19.00.

źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

nabytki5

Muzeum Miedzi w Legnicy chwali się nowymi nabytkami

Read More →