Dobiegła końca trwająca 15 miesięcy rewitalizacja Legnickiej Biblioteki Publicznej. Dzisiaj (2 października) nastąpiło uroczyste jej otwarcie. Jest co podziwiać.
Prace budowlane i konserwatorskie oraz unowocześnienie i rozbudowa kosztowały ok. 5,8 mln zł. Blisko 4,8 mln stanowiło unijne dofinansowanie z RPO Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
Ta neogotycka budowla, zbudowana z cegły, obłożona licówką ceramiczną ma bardzo ciekawą elewację z gzymsami, fryzami i rozetami. Niewątpliwie jest jedną z ciekawszych legnickich obiektów architektonicznych. Ma równie ciekawą i bogatą historię.
- Nasz wyjątkowy budynek, liczący sobie już 125 lat, należy do historycznego dziedzictwa miasta, ale z całą naszą społecznością tworzy przyszłość – mówiła dyrektor LBP, Anna Gątowska.
W uroczystości otwarcia biblioteki liczny udział wzięli legniccy i dolnośląscy bibliotekarze, czytelnicy, przyjaciele książek. Przybyli także m.in. marszałek województwa Cezary Przybylski, wicemarszałek Tadeusz Samborski i prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.
- Legnica jest bardzo ważnym i intensywnie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym i kulturalnym naszego regionu – mówił Cezary Przybylski. -Dolny Śląsk rozwija się i unowocześnia najszybciej we wszystkich regionach Unii Europejskiej. Tworzy też najwięcej nowych miejsc pracy. Potrafimy z pożytkiem dla mieszkańców wykorzystywać środki unijne.
- Dziękujemy panu marszałkowi za wsparcie z jego strony – podkreślił Tadeusz Krzakowski. – Umożliwia to ratowanie i rewitalizację dziedzictwa kulturowego również w naszym mieście.
Obiekt dawnej loży masońskiej otrzymał odnowione ściany zewnętrzne. Wymieniono wszystkie okna, wyremontowano dach, zamontowana została winda dla niepełnosprawnych i seniorów. Na zewnątrz biblioteki powstały enklawy wypoczynku pośród zieleni. Ustawione są leżanki, na których można spędzić czas z książką w ręku.
Powstała strefa młodzieży z interaktywną ścianą i stołem, e-galeriami i okularami do wirtualnej rzeczywistości. Jest sala spotkań ze znakomitym nagłośnieniem w dawnej Sali ceremonialnej loży. Stworzono warunki dla przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych, prezentacji multimedialnych, koncertów. Dostępny jest wszechstronny księgozbiór regionalny, naukowy i informacyjny oraz unikatowe czasopisma.
Podczas remontu piwnic odsłonięte zostały tajemnicze i bardzo oryginalne polichromie. Zostały już odnowione i zapewne będą ogromną atrakcją turystyczną. W tym piwnicznym diabelsko – mieszczańskim otoczeniu z żabą i małpą będzie można, jak w dawnych czasach, degustować wino i spotykać się np. na dysputach literackich.
Źródło: Urząd Miasta w Legnicy
FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY