basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Oszuści wysyłają mejle i esemesy z groźnym wirusem

Przez   /   12/09/2019  /   No Comments

Jeśli w swoim telefonie lub skrzynce mailowej znajdziesz informację o konieczności rozliczenia składek zdrowotnych – usuń ją jak najszybciej. Otworzenie informacji prowadzi do zawirusowania komputera lub telefonu – ostrzega ZUS.

W ostatnich dniach do części klientów ZUS trafiają informacje różnymi drogami, zarówno wysyłane na telefony, jak i w postaci maili, z żądaniem wypełnienia wniosku do rozliczenia składek zdrowotnych za wrzesień. Jak ostrzega CERT, przesyłka powoduje złośliwe zainfekowanie komputera, blokadę dostępu do plików czy przechwycenie wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej albo mediów społecznościowych. Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go skasować.

- Zgłaszają się do naszych placówek klienci, którzy otrzymują fałszywe informacje, stad nasz apel, aby ich nie otwierać – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Ostrzeżenie wydał już CERT Polska informując, że kliknięcie w link powoduje natychmiastowe zainfekowanie komputera – dodaje rzeczniczka.

Dlatego wszystkich klientów Zakład uczula i apeluje o rozwagę w odbieraniu korespondencji, która rzekomo została wysłana przez ZUS.

- Wyjaśniamy jednocześnie, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła ani faktur, ani innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS – przypomina Iwona Kowalska-Matis.

Źródło: ZUS

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 168 dni temu dnia 12/09/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 12, 2019 @ 3:53 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Nadbrygadier Adam Konieczny

Adam Konieczny zastępcą komendanta głównego PSP

Read More →