AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Optymistyczna wystawa Basi Bańdy w Galerii Sztuki

Przez   /   23/09/2022  /   No Comments

Czy sztuka może być antidotum na bolączki i okrucieństwo świata? W Galerii Sztuki można zwiedzać wystawę, która udowadnia, że tak. Ekspozycja „Mam dobre przeczucia” Basi Bańdy to spotkanie ze sztuką, która ma kojący, optymistyczny wydźwięk. Wystawa, na której prezentowane są najnowsze prace artystki – abstrakcyjne malarstwo, akwarele i kolaże – będzie dostępna do 9 października. Jej finisaż odbędzie się 7 października o godz. 18.00 – poprzedzi go spotkanie z autorką (godz. 17.00).


- Pokazuję tu akwarele na obniżenie ciśnienia, które zaczęłam robić w okresie pandemii, żeby się trochę odstresować, poprawić samopoczucie zarówno sobie jak i widzom. Na ekspozycji zobaczymy m.in. kompozycje uspokajające, które mają za zadanie ukoić negatywne emocje związane z wydarzeniami wokół nas – wojną na Ukrainie czy też czającą się za nami pandemią. Ponadto pokazuję prace związane z moimi pobytami nad morzem, np. zmarszczki plażowe, czyli efekt obserwacji działań natury, oraz letnie i przyjemne w wydźwięku kolaże. Mam nadzieję, że cała wystawa poprawi nastrój i sprawi przyjemność zwiedzającym – zaprasza artystka.

W twórczości Bańdy zawsze ważną rolę odgrywała cielesność, która dotyczyła hybrydalnych form roślinno-ludzko-zwierzęcych. Jej twórczość koncentrowała się wokół problematyki ciała, seksualności, a także podświadomych lęków i emocji związanych z tą sferą. Prace Bańdy utrzymane są w typowo kobiecej kolorystyce – przeważnie różach, brązach i szarościach, przywołując skojarzenia zarówno z cielesnością, jak i niewinnością i naiwnością. Obecnie porusza się na terenie abstrakcji, gustując w delikatnych formach i różowych barwach. Autorka od lat posługuje się barwną plamą, której używa, by zobrazować spotykające ją wydarzenia i doświadczenia.

Basia Bańda – ur. 1980. Studia na ASP w Poznaniu na kierunku Malarstwo. Dyplom w 2006 roku w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie pracuje od 2008 roku. W 2018 uzyskała tytuł doktora na ASP w Katowicach. Liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i zagranicą, m.in. w Bunkrze Sztuki w Krakowie, w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Galerii Zachęta w Warszawie czy w BWA w Zielonej Górze. Prace w kolekcjach państwowych i prywatnych. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuję się malarstwem, obiektem, rysunkiem i kolażem.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

RYC. BASIA BAŃDA

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 364 dni temu dnia 23/09/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 23, 2022 @ 12:36 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

plakat 2

Świat utracony Theodora Blätterbauera w muzeum

Read More →