Wśród ubezpieczeń dobrowolnych wciąż stosunkowo małą popularnością cieszy się polisa OC w życiu prywatnym. To ulega jednak zmianie, gdyż takie zabezpieczenie może się okazać bardzo przydatne. Dodatkowym atutem jest fakt, że takie ubezpieczenie można nabyć oddzielnie, ale często jest też oferowane jako dodatek czy rozszerzenie do popularnych polis na życie, turystycznych czy ubezpieczenia domu. Jest taki wariant będzie przydatny?
Kogo obejmuje i co daje taka polisa?
OC w życiu prywatnym ma być gwarancją pokrycia kosztów związanych z nieumyślnym wyrządzeniem krzywdy osobie trzeciej. Obejmuje to uszkodzenia ciała, ale też straty materialne innych osób. Wiele zależy od konkretnej oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego – więcej o ubezpieczeniach na http://ubezpieczenie24.org/.
Ubezpieczenie chroni przed konsekwencjami finansowymi szkód wyrządzonych osobiście oraz przez bliskich, którzy znajdują się w danym gospodarstwie domowym (choćby dzieci czy partnerów). Zależnie od ustaleń dotyczących konkretnej polisy, może to obejmować także zwierzęta domowe oraz osoby, które pomagają przy prowadzeniu domu (np. opiekunka, sprzątaczka czy ogrodnik). Trzeba pamiętać o tym, że wypadki zdarzają się nie tylko na drodze, ale również na przykład w pracy.
Szkody rzeczowe
Pierwszą grupą sytuacji, w której działa takie ubezpieczenie, są szkody rzeczowe, a więc zniszczenie czy uszkodzenie czyjejś własności. Najpopularniejszym przykładem jest choćby awaria sprzętu wodnego w mieszkaniu, która poskutkuje zalaniem lokum sąsiada. To jednak nie są jedyne sytuacje.
Odszkodowanie może być przyznane choćby jeśli doszło do przypadkowej sytuacji, w której doniczka spadnie z balkonu i uszkodzi czyjś samochód, a w przypadku rodzin – jeśli dzieci wybiją szybę u sąsiada. Obejmuje to też zdarzenia, gdy dziecko pozostawione bez opieki zniszczy jakiś towar w sklepie. W kontekście zwierząt chodzi w tym przypadku głównie o sytuacje, gdy kot lub pies podrapie czyjeś ubranie bądź inne rzeczy.
Szkody na osobie
Drugą i często jeszcze ważniejszą kategorią są szkody osobowe, a więc spowodowanie obrażeń i uszczerbku na zdrowia osoby trzeciej. Przyda się to choćby rowerzystom, gdyż obejmuje sytuację, gdy potrącą pieszego. Jest to także ważny element ubezpieczeń turystycznych, gdy jedzie się w góry, ponieważ takie OC działa też w przypadku wyrządzenia komuś krzywdy podczas wypadku na stoku.
Mniej typową, ale też zdarzającą się okolicznością jest wywrócenie się przechodnia na nieodśnieżonym fragmencie posesji – jeśli dojdzie w takim przypadku do złamania nogi, to takie OC pokryje kwestie odszkodowania. Dodatkowo dochodzą do tego wszelkie inne sytuacje, gdy osoba trzecia doznaje uszczerbku na zdrowiu. Może do tego dojść także wskutek ataku zwierzęcia. W tej sytuacji warto pamiętać o tym, że pupil musi być oczywiście regularnie szczepiony, gdyż w przeciwnym razie ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.