Jasminowa2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

“100 obwodnic”. Legnicka ma biec poza granicami miasta

Przez   /   08/02/2020  /   No Comments

Głogów, Kaczorów, Legnica, Międzybórz, Milicz, Oława i Złoty Stok – to 7 miejscowości, w których rząd obiecuje wybudować obwodnice w ramach programu “100 obwodnic”. Wszystkie powstaną na drogach krajowych. Obwodnica Legnicy ma biec poza granicami miasta.

 

Dwa lata temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zwołała konferencję prasową, by poinformować, że w III kwartale 2018 roku ogłosi przetarg na budowę obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy. “Przewidywany czas realizacji: 4 lata” – mówiła do kamer dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA Lidia Markowska. 90 mln zł miało pochodzić z budżetu państwa, resztę – ok. 30 mln zł – miało dołożyć miasto. Mimo hucznych zapowiedzi inwestycja nie ruszyła. GDDKiA informowało, że prowadzi prace projektowe. Towarzyszą im protesty mieszkańców Piekar, który nie chcą poprowadzenia obejścia przez swoje osiedle. Politycy różnych opcji apelowali o wysłuchanie ich argumentów.

Dziś rząd obecał legniczanom tę samą obwodnicę po raz drugi – tym razem jako jedną ze “100 obwodnic”, na które przeznaczy 28 mld zł. Według informacji z Ministerstwa Infrastruktury, ujęcie inwestycji w rządowym programie umożliwi budowę obwodnicy poza granicami miasta.  Zostały zabezpieczone środki na prace przygotowawcze. Prowadzone prace projektowe we współpracy z miastem. Przetarg będzie ogłoszony w I kwartale 2023 roku.

Obwodnica Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12 to też nie jest nowy temat. Zadanie było umieszczone na liście rezerwowej Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014 – 2023. Jego realizację przewidziano na okres 2022-2025. Celem jest poprawa warunków ruchu, bezpieczeństwa i komfortu mieszkanców poprzez wyeliminowanie ruchu tranzytowego na terenie miasta Głogowa. Dzięki tej obwodnicy Głogów zyska nową przeprawę przez Odrę, co znacząco powinno skrócić czas potrzebny na przejazd przez miejscowość. Program “100 obwodnic” przewiduje, że przetarg na budowę zostanie ogłoszony w IV kwartale 2022 roku.

Obwodnica Kaczorowa będzie częścią nowej drogi ekspresowej S3. Przewidywana data ogłoszenia przetargu to I kwartał 2023 r.

W 2024 roku ruszą przetargi na obwodnice Milicza, Złotego Stoku, Oławy i Międzyborza.

 

RYC. GDDKiA, MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

rejony1_2

Kolejne doniesienie na bezpartyjnego samorządowca

Read More →