Płyty MDF stanowiące podstawowy komponent do konstruowania wielu rodzajów mebli, w większości przypadków mogą być sprawnie frezowane za pomocą urządzenia CNC. Tak jest między innymi w przypadku płyt MDF cechujących się strukturą o średniej gęstości. W poniższym artykule wskazujemy, jakie czynniki pozwalają uzyskać właśnie te, pozytywne rezultaty skrawania MDF za pomocą maszyn CNC.
Struktura i przeznaczenie płyt MDF – wprowadzenie do tematu
Płyty MDF to średnio gęste płyty, które powstają dzięki formowaniu pod wysokim ciśnieniem rozdrobnionych włókien drewnianych (połączonych z innymi składnikami). Istotnym etapem produkcyjnym jest prasowanie wiórów i spoiw – proces wymaga zastosowania wysokiego ciśnienia i odpowiedniej temperatury roboczej. Tak przygotowany produkt jest wytrzymały, twardy i może zostać poddany dalszej obróbce np. wycinaniu w technologii frezowania CNC. Płyty MDF są łatwe w modyfikacji – można je frezować wiercić w nich otwory, a nawet kształtować ich powierzchnię tworząc estetyczne trójwymiarowe wzory. MDF w większości składa się z włókna naturalnego (drzewnego). Dodatki w formie kleju, wody czy wosku stanowią łącznie nie więcej niż 20% składu całej płyty. Maszyny CNC, które wykonują precyzyjne frezowanie CNC, bez najmniejszego problemu radzą sobie z obrabianiem MDF. Aby uzyskać odpowiednią precyzję i estetykę wykończenia, istotne jest zadbanie o prawidłowe warunki i technikę frezowania CNC.
Frezowanie CNC – dlaczego w przypadku MDF jest tak skuteczne?
Dużą zaletą konstrukcyjną płyt MDF jest jednorodność, dzięki czemu taki materiał może być frezowany – bez ryzyka powstania uszkodzeń, odprysków lub innych wad, które mogłyby się pojawić w trakcie intensywnej obróbki. Można wskazać, iż frezowanie CNC MDF daje bardzo dobre efekty, dlatego jest to proces chętnie zlecany przez specjalistów zajmujących się pracami stolarskimi. Frezowanie CNC płyty MDF przydaje się w kontekście produkcji szafek, podłóg, mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz. Proces obróbki CNC nie zmienia parametrów zewnętrznych płyty. Jest ona dalej gładka, przez co może być malowana czy lakierowana już po procesie frezowania.
Dzięki doskonałym właściwościom tego materiału możliwe jest zarówno wykonywanie prostych, dwuwymiarowych wzorów, kieszeni i otworów, jak i tworzenie bardziej skomplikowanych, trójwymiarowych modeli. Modele 3D najczęściej powstają poprzez warstwowe klejenie płyt MDF, co pozwala uzyskać większe bryły, które następnie poddawane są precyzyjnej obróbce CNC.
Frezowanie 2D w płytach MDF znajduje szerokie zastosowanie, zwłaszcza w produkcji paneli dekoracyjnych. W procesie tym tworzy się różne kształty, kieszenie oraz charakterystyczne ryflowanie powierzchni. Przykładem jest popularna płyta MDF ryflowana, często wykorzystywana w aranżacjach wnętrz.
Zastosowanie frezarki CNC do cięcia MDF stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych pił formatowych. W tym samym czasie można uzyskać wielokrotnie większą liczbę formatek, a dodatkowo z dużo większą precyzją, co czyni tę metodę wyjątkowo efektywną i wszechstronną.