Sport i rekreacja to ważny punkt w programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej w Legnicy. Jej kandydaci do rady miejskiej deklarują wsparcie dla amatorskich klubów sportowych, zwiększenie wydatków na szkolenia młodzieży, rozwój sportu osób niepełnosprawnych. Za niezbędne uważają budowę nowoczesnej hali sportowo-widowiskowej, całorocznego basenu i modernizację kortów tenisowych.
Józef Baściuk – legenda legnickiego łucznictwa, kandydat na radnego w okręgu nr 2 – zwraca uwagę, że w Legnicy mieszka 12 tysięcy osób niepełnosprawnych.
- To co dziewiąty mieszkaniec naszego miasta – mówi Baściuk. Uważa, że trzeba zaktywizować tych ludzi, umożliwić im uprawianie sportu. Na przykład łucznictwa. Józef Baściuk myśli o powołaniu stowarzyszeniu, które będzie zajmować się sportem niepełnosprawnych. W Legnicy brakuje mu również klubu dla kobiet. Mądra polityka miasta mogłaby stymulować rozwój żeńskiej siatkówki czy koszykówki.
- Kluby amatorskie czekają na swój moment i wsparcie miasta – twierdzi Lesław Rozbaczyłlo, jedynka Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 1, promotor halowej piłki nożnej. Na przykładzie swego klubu Futbol-5 opowiada o tym, jak ambicja, by grać z najlepszymi, przegrywa z brakiem środków finansowych na opłacenie udziału w rozgrywkach, zakup butów czy sprzętu. Jego zdaniem, miasto musi finansowo pomagać w takich sprawach.
Jarosław Rabczenko – rywal prezydenta Tadeusza Krzakowskiego i kandydat na radnego w okręgu nr 2 – przekonuje, że baza sportowa Legnicy wymaga inwestycji. Jedną ze sztandarowych ma być budowa całorocznego basenu.
- Oprócz możliwości uprawiania sportu, musimy legniczanom zapewnić możliwość rekreacji w postaci krytej pływalni – mówi Rabczenko. Zarówno na nią, jak i na nowoczesną halę sportowo-widowiskową, taką jak ma Lubin, chce pozyskiwać środki zewnętrzne w ramach funduszy unijnych oraz partnerstwa publiczno-prywatnego. Twierdzi, że potrafi tak działać.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI