W lipcu 2016 roku do zespołu otolaryngologów Centrum Medycznego w Legnicy dołączy doświadczony chirurg otolaryngolog Tomasz Matuszczyk, wieloletni ordynator oddziału laryngologicznego złotoryjskiego szpitala, diagnosta i operator.
Domeną doktora T. Matuszczyka są zabiegi z zakresu mikrochirurgii krtani, w tym obrzęki krtani, czyli usuwanie przerostów strun głosowych (obrzęki Reinckego), usuwanie polipów strun głosowych, zmian przerostowych w zakresie strun głosowych bądź nagłośni. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, w laparoskopii bezpośredniej. Wymienione schorzenia wymagają leczenia zabiegowego przede wszystkim ze względu na możliwe powikłania.
Obrzęk Reinckego to schorzenie krtani objawiające się opuchlizną, zazwyczaj obustronną, która pojawia się pod nabłonkiem pokrywającym fałdy głosowe (szczelinowata przestrzeń podnabłonkowa, przestrzeń Reinckego). Objawy tego schorzenia zwłaszcza na początku, są lekceważone. Bywa, że jedynymi sygnałami choroby jest poranna chrypka, czasem (już przy dużych obrzękach) uczucie duszności. Zdarza się, że chrypka towarzyszy zwykłemu przeziębieniu czy zapaleniu gardła. Gdy infekcja ustępuje, a chrypka pozostaje, często uznajemy to za naturalny objaw pochorobowy. Z czasem przyzwyczajamy się do “nowego” głosu uznając, że taka “nasza uroda”. Niestety, takie rozumowanie może być bardzo zdradliwe. Każda chrypka, nawet bez innych towarzyszących objawów, utrzymująca się powyżej 2-3 tygodni, wymaga konsultacji z laryngologiem. Może bowiem oznaczać nie tylko obrzęk Reinckego, ale guzki strun głosowych czy raka gardła.
Rak gardła nie jest bardzo częstym złośliwym nowotworem, ale zarazem bezwzględnym zabójcą. Wysoka śmiertelność to przede wszystkim skutek późnego rozpoznania choroby. Guzki strun głosowych zwane też “guzkami śpiewaczymi”, chociaż nie są uznawane za stan przedrakowy, wymagają leczenia. Wszelkie problemy z krtanią i strunami głosowymi leczą się łatwo. Kluczowy jest jednak moment rozpoznania. Im później, tym, oczywiście, gorzej.
Doktor Tomasz Matuszczyk należy do niewielu specjalistów na Dolnym Śląsku, którzy w swoim dorobku mają zabiegi leczenia niedosłuchu za pomocą implantów Baha. U osób z problemami ze słuchem wykorzystuje się naturalną zdolność przenoszenia dźwięków drogą kostną. Mechanizm implantu Baha skonstruowano właśnie tak, by omijał uszkodzone struktury wewnątrz ucha i przesyłał dźwięki bezpośrednio poprzez kości czaszki. Oczywiście w zależności od typu niedosłuchu stosuje się również leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. W sytuacjach, gdy podłoże problemu jest poważniejsze, lekarz może zaproponować skorzystanie z aparatów lub implantów słuchowych.
Znajomość metod leczenia upośledzenia słuchu jest bardzo ważna, szczególnie w czasach kiedy coraz więcej ludzi wymaga różnego rodzaju interwencji. Według statystyk niedosłuch w 14% dotyka osoby będące w średnim wieku (45-64 lata). Po 65 roku życia na niedosłuch cierpi już 23% populacji, natomiast osoby starsze, które ukończyły 75 lat i zmagają się z tą dolegliwością stanowią 35%. Jedynie u noworodków oraz młodzieży do 18 roku życia niedosłuch występuje bardzo rzadko.
Centrum Medyczne w Legnicy zaprasza wszystkie osoby mające problemy laryngologiczne do Poradni otolaryngologicznej przy ul. Libana 7 bud. B. Rejestracja osobista lub tel. 76 743 98 65
FOT. PIOTR KANIKOWSKI
tekst sponsorowany