POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Noc Muzeów. Rozśpiewana, bo to wstęp do Legnica Cantat

Przez   /   17/05/2019  /   No Comments

Na 50. edycję Legnica Cantat Muzeum Miedzi przygotowało wystawę o historii imprezy i o jej twórcy Henryku Karlińskim. Po raz pierwszy będzie można zwiedzić ją w sobotę 18 maja, w ramach wypełnionej atrakcjami Nocy Muzeów. To preludium do wydarzeń, które czekają legniczan między 24 maja a 2 czerwca, m.in. występu Katie Melua, prawykonania “Missa Choralis” Pawła Łukaszewskiego oraz polskiej premiery oratorium “Voices of Light”.

Zebranie pamiątek po pięćdziesięciu edycjach Legnica Cantat było sporym wyzwaniem dla kuratorów wystawy: Łucji Wojtasik- Seredyszyn i Marka Żaka. Nie udało się odnaleźć np. programu, zaproszeń ani plakatu z pierwszego przeglądu. Nikt nie zadbał, by zachować dla potomnych stroje, w których występował młody chór Madrygał. I tak dalej. To rozczarowanie rekompensuje jednak szereg unikatowych eksponatów wyszperanych po archiwach i prywatnych kolekcjach. Jedną z ciekawostek są pokazywane publicznie po raz pierwszy zdjęcia rodzinne Henryka Karlińskiego -założyciela Madrygału i pomysłodawcy zorganizowania w Legnicy przeglądu chórów. Muzeum Miedzi wypożyczyło od laureatów z ubiegłych lat kilka Lutni im. Jerzego Libana. Na wystawie można też zobaczyć pianino z Legnickiej Fabryki Fortepianów i Pianin. Fabryka była sponsorem przeglądu i fundatorem pianin dla najlepszych chórów. To prezentowane w muzeum zdobył w roku 1975 chór Madrygał.

- Mamy multimedialne ciekawostki – mówi Marek Żak. – Jedną jest nagranie audycji radiowej z 1972 roku z udziałem Henryka Karlińskiego. Druga to film telewizyjny pod tytułem “Legnica Cantat” z roku 1970.

- Wystawę otwieramy 18 maja o godzinie 18.30, na tydzień przed rozpoczęciem jubileuszowego festiwalu Legnica Cantat – zapowiada Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi. – To najważniejsze, ale nie jedyne wydarzenie zaplanowane na tegoroczną Noc Muzealną.

Noc rozpocznie się o godz. 17  krótkim występem Gabriela Fleszara w Lapidarium przy ul. Partyzantów. Pochodzący z Legnicy muzyk wróci o godz. 22 i zaprezentuje się z nowym repertuarem podczas pełnego koncerty w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. O godz. 19.30  w tym samym miejscu będzie można posłuchać występu chóru Madrygał pod dyrekcją Dariusza Rzońcy.

Nocnym markom Muzeum Miedzi udostępni wszystkie wystawy. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podstawi autobusy, którymi będzie można dojechać do Legnickiego Pola, by zwiedzić również Muzeum Bitwy Legnickiej.  Atrakcje dla dzieci i dorosłych będą czekać również na dziedzińcu Zamku Piastowskiego i w Galerii Sztuki. Szczegółowy program TUTAJ.

Jubileuszowy Legnica Cantat 50 rozpocznie się w piątek 24 maja, koncertem inauguracyjnym w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. Przez kolejnych 10 dni Legnica będzie miejscem wyjątkowych wydarzeń muzycznych. W poniedziałek 27 maja, na przykład, w różnych lokalizacjach będzie się można natknąć na performerów z londyńskiego The Binary Graffiti Club Choir, wykonujących popularne utwory “przetłumaczone” na kod binarny, czyli język komputerów. Dzień później w Akademii Rycerskiej zaprezentowana zostanie Dźwiękowa Mapa Legnicy – efekt kilkumiesięcznej pracy Michała Zygmunta i jego ekipy.  29 maja w Galerii Piastów legniczanie spróbują pobić rekord w śpiewaniu a capella. Wyzwanie podjął Klub Kibiców Miedzi Legnica i  chórzyści z Madrygału, ale dołączyć do śpiewających może każdy. Będzie głośno!

Będzie głośno także ze względu na trzy wielkie koncerty (wszystkie są biletowane, ale jak zapewnia Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury wciąż są dostępne bilety; uwaga! warto się pospieszyć).

30 maja o godz. 21 w Kościele Ewangelickim Marii Panny po raz pierwszy w Polsce zostanie wykonane oratorium “Voices Of Light – Pasja Joanny d`Arc”. Do francuskiego niemego filmu “Męczeństwo Joanny d’Arc” z 1928 roku Richard Einhorn skomponował muzykę, którą na żywo wykonają orkiestra, chór i soliści. ”Voices Of Light” zdobywały serca krytyków i zapełniały sale na całym świecie – w komplecie wyprzedały się wydarzenia pod tym szyldem między innymi w Nowym Jorku, Los Angeles czy Sydney. Oratorium będzie można posłuchać także 31 maja o godz. 19.

Spektakularnie zapowiada się  koncert “The Age of Sing”. 25 maja, o godz. 21.00 na dziedzińcu Akademii Rycerskiej w Legnicy z towarzyszeniem chórów, a capella, wystąpią światowej sławy wokalistka Katie Melua oraz polscy artyści: Renata Przemyk, Kamil Bednarek i Piotr Cugowski.

Na finał zaplanowano koncert jubileuszowy w Kościele Ewangelickim Marii Panny, podczas którego swą premierę będzie miał utwór “Missa Choralis” skomponowany specjalnie na Legnica Cantat 50 przez Pawła Łukaszewskiego.

Najważniejszą częścią Legnicy Cantat 50. będzie turniej najlepszych chórów z całego kraju, które nadesłały swoje zgłoszenia, zostały zweryfikowane przez złożoną z wybitnych znawców muzyki chóralnej Radę Artystyczną i powalczą o główne trofeum – Lutnię im. Jerzego Libana z Legnicy. Ta część turnieju odbędzie się 1 czerwca, w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. Dzięki transmisji na żywo przesłuchań konkursowych w Radiu Plus (www.legnica.fm) występów będą mogli posłuchać wielbiciele muzyki chóralnej na całym świecie.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

 

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

472148418_967256205455518_7058843319275423627_n

Solidarność wycięła 120-letni platan. Legnica oburzona

Read More →