Agem nowy
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  sport  >  Current Article

Niewidomi “obejrzą” mecz Miedzi z Sandecją. Jak?

Przez   /   29/04/2016  /   No Comments

W środę 11 maja o godz. 18.00 podczas meczu Miedzi z Sandecją Nowy Sącz na Stadionie im. Orła Białego w Legnicy osoby niewidome i niedowidzące będą mogły skorzystać z usługi audiodeskrypcji, czyli wysłuchania komentatora, który szczegółowo zrelacjonuje wszystkie wydarzenia na boisku, jak i na trybunach! Aby skorzystać z usługi wystarczy mieć przy sobie przenośne radio lub tuner FM w telefonie komórkowym i słuchawki. Zapraszamy do wspólnego przeżywania sportowych emocji na trybunach!

Mecz Miedzi Legnica z Sandecją Nowy Sącz będzie pierwszym spotkaniem na boiskach piłkarskiej pierwszej ligi w Polsce, na którym dostępna będzie audio deskrypcja! To specjalny rodzaj relacji, która powstała z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. To pełen opis tego, co dzieje się na boisku, uruchamiający wyobraźnię, pozwalający zobaczyć mecz cudzymi oczami. Standardowy opis akcji, znany choćby z relacji radiowych, jest uzupełniony o takie informacje, jak konkretne miejsce na boisku, gdzie toczy się akcja, długość podania, odległość od bramki, opis reakcji i gestykulacji zawodników, trenerów, czy szczegółowy zarys tego co dzieje się na trybunach, jak wygląda oprawa. W ten sposób osoby niewidome i słabowidzące mogą przeżywać emocje na równi z kibicami, którzy siedzą obok i widzą to, co dzieje się na boisku. To jednak usługa nie tylko dla fanów z dysfunkcją wzroku. Audiodeskrypcja znakomicie pomaga także osobom z niepełnosprawnością intelektualną w zrozumieniu tego, co dzieje się na boisku.

Fundacja „Katarynka” od czterech lat regularnie przeprowadza audiodeskrypcję na domowych meczach Śląska Wrocław, a także spotkaniach Legii Warszawa przy Łazienkowskiej. Od dwóch lat jest również na większości meczów koszykarskiego Śląska Wrocław, przed remontem Stadionu Olimpijskiego usługa była również dostępna na meczach żużlowych Betardu Sparty Wrocław. Audiodeskrypcja prowadzona jest również na Stadionie Narodowym – na meczach reprezentacji Polski, Lotto Speedway Grand Prix, była dostępna także na otwarciu siatkarskich mistrzostw świata w 2014 roku. Od początku roku „Katarynka” prowadzi również audiodeskrypcję wspólnie z platformą NC+ podczas wybranych meczów. Teraz usługa po raz pierwsza zawita do Legnicy!

Jak to działa? Aby skorzystać z usługi na stadionie wystarczy mieć przenośne radio lub telefon wyposażony w tuner FM ustawiony na konkretną częstotliwość – w przypadku stadionu w Legnicy będzie to 91,0 FM – i słuchawki. Po drugiej stronie usłyszycie dziennikarzy – Michała Waszkiewicza i Przemysława Pozowskiego, przeszkolonych przez UEFA przed Euro 2012, od lat współpracujących z wrocławską Fundacją na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”. – W środę 11 maja gorąco zapraszamy na stadion wszystkie osoby niewidome i niedowidzące wraz z opiekunami. Dzięki audiodeskrypcji będą one mogły w pełni przeżywać mecz Miedzi tak samo, jak wszyscy zgromadzeni na trybunach kibice – tłumaczy Krzysztof Piotrowski, kierownik ds. organizacyjnych Miedzi.

Audiodeskrypcja to kolejne działanie legnickiego klubu skierowane do środowiska osób niepełnosprawnych. Przypomnijmy, że przy Miedzi prężnie działa już w formie stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych, a podczas Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych na Stadionach, z trybun w Legnicy dopingowało Miedź ponad 170 kibiców niepełnosprawnych! Tym razem liczymy, że uda się zaktywizować i zachęcić do przyjścia na stadion równie dużą liczbę osób niepełnosprawnych, dla których udział w piłkarskim święcie będzie niezapomnianym przeżyciem.

Źródło: Biuro Prasowe Miedzi

FOT. MIEDZLEGNICA.EU

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1321 dni temu dnia 29/04/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 29, 2016 @ 2:53 pm
  • W dziale: sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

josip-soljic_1575918463_8463

Josip Soljić zagra w Miedzi!

Read More →