Świąd skóry to przykra dolegliwość, która obniża jakość życia, zwłaszcza jeśli trwa przez dłuższy czas. W niektórych przypadkach może niepokoić, dlatego nie należy go lekceważyć. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o świądzie skóry i dowiedz się, skąd się bierze nieprzyjemne uczucie. Podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny tego problemu – jeśli Twoja skóra swędzi, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca!
Czym jest swędzenie skóry?
Najpierw warto uściślić, czym jest swędzenie skóry. Swędzenie to nieprzyjemne odczucie w obrębie powierzchownych warstw skóry, błon śluzowych, górnego odcinka układu oddechowego i spojówek, które wywołuje chęć drapania. Patogeneza świądu jest słabo poznana i prawdopodobnie wieloczynnikowa. Świąd utrzymujący się powyżej 6 tyg. określa się jako przewlekły, a taki potrafi w dużym stopniu obniżyć komfort codziennego życia. Może ono niekorzystnie wpływać na koncentrację w ciągu dnia oraz na nocny odpoczynek. Choć swędzenie różni się od bólu, to jednak bywa ono równie nieprzyjemne.
Swędzenie może dotyczyć skóry zdrowej lub chorobowo zmienionej, a związana z nim chęć drapania może też powodować zmiany na skórze, takie jak głębokie zadrapania i strupki.
Swędzenie ograniczone i uogólnione
Gdy pojawia się swędzenie skóry, trzeba ustalić, jakie obszary ciała ono obejmuje. Swędzenie ograniczone to takie, które pojawia się w obrębie konkretnej partii ciała – może dotyczyć skóry zdrowej lub dotkniętej chorobą dermatologiczną. Dość często jest ono reakcją zdrowej skóry na określony czynnik, np. na ugryzienia owada lub dotknięcia skóry substancją wywołującą uczulenie, może też być objawem choroby dermatologicznej.
O swędzeniu uogólnionym mówi się wówczas, gdy dotyczy całego lub prawie całego ciała. Ten rodzaj swędzenia może mieć związek z chorobami skóry ale także z chorobami nowotworowymi, metabolicznymi, endokrynologicznymi lub o podłożu psychologicznym.
Najpopularniejsze przyczyny świądu
Przyczyny świądu mogą być różne – taka dolegliwość często pojawia się przy nadmiernym wysuszeniu i podrażnieniu skóry, a także przez noszenie ubrań z wełny lub z innych drażniących skórę materiałów. Źródłem świądu może też być działanie niektórych leków lub kosmetyków i środków piorących. Warto wziąć pod uwagę choroby dermatologiczne takie jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica i świerzb.
Trzeba tu wymienić również takie czynniki jak: ekstremalne temperatury, suchy klimat, długotrwałe korzystanie z klimatyzacji lub ogrzewania, chlorowana woda oraz dieta obfitująca w pikantne potrawy. Możliwe także, że swędzenie skóry jest wywołane alergenem pokarmowym.
Na świąd skóry narażone są również kobiety w okresie menopauzy, osoby starsze i przewlekłym stresem. Swędzenie uogólnione jest niekiedy objawem choroby tarczycy, niewydolności nerek, żółtaczki, cukrzycy lub białaczki.
Gdy świąd jest przewlekły, trzeba skonsultować się z dermatologiem, który może zlecić wykonanie potrzebnych badań lub konsultację z innym specjalistą. Aby ograniczyć swędzenie, należy postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty, a także stosować odpowiednią pielęgnację skóry, zgodną z rekomendacjami lekarza.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat świądu skóry? Wejdź na stronę: https://www.bioderma.pl/gdy-czujesz-ze-twoja-skora-swedzi.