Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Nagroda za książkę roku dla Grażyny Humeńczuk

Przez   /   10/02/2019  /   No Comments

Kilkuset legniczan przybyło do Sali Maneżowej (8 lutego), by poznać autora Legnickiej Książki Roku 2018 i wysłuchać pełnego energii koncertu Michała Szpaka. Laureatem zostało wydawnictwo „Walter Bayer (1883-1946): życie i twórczość”, Grażyny Humeńczuk. Honory gospodyni wieczoru pełniła Beata Tadla, ambasadorka Legnicy.

 

Od kilkunastu już lat na progu nowego roku prezydent Tadeusz Krzakowski zaprasza przedstawicieli różnych środowisk, firm, stowarzyszeń i organizacji współpracujących z samorządem na uroczysty koncert. Jest to forma podziękowania za zaangażowanie w społeczne, gospodarcze i kulturalne życie miasta, które przyniosło w ubiegłym roku szczególnie korzystne dla Legnicy i jej mieszkańców efekty. To również podsumowanie roku, którego najważniejszym akcentem były obchody rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Jesteśmy dumni z niepodległości, dumni z naszego miasta, z którym wszyscy się utożsamiamy – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski. – Wszyscy staramy się budować wokół niego przyjazną atmosferę – bez agresji, nienawiści i antagonizmów. Naszą drogą jest dialog, a nie walka, a także potrzeba troszczenia się o drugiego człowieka. To są nasze standardy, a cel stanowi dobro mieszkańców, rozwój miasta i jego sukcesy w różnych dziedzinach.

Wśród gości koncertu byli m.in.: poseł Ewa Szymańska, samorządowcy z miast i gmin regionu, przedsiębiorcy, radni, przedstawiciele świata kultury, nauki, sportu i instytucji gminnych. Goście obejrzeli dokumentalną etiudę filmową, obrazującą życie Legnicy Anno Domini 2018.

Sala w napięciu wyczekiwała momentu ogłoszenia decyzji kapituły w sprawie honorowego tytułu Legnickiej Książki Roku 2018. Organizatorzy – Legnicka Biblioteka Publiczna i Muzeum Miedzi, przedłożyli do oceny 37 publikacji, związanych tematycznie, wydawniczo lub przez osobę autora z Legnicą. Nominacje otrzymało pięć pozycji:

1. Wojciech Kondusza – „Tajemnice garnizonów radzieckich w Polsce” – legnickiego Wydawnictwa Edytor,

2. Magdalena Maruck – „Śląskie Niebo Jürgena Gretschela” – dwujęzyczna, polsko-niemiecka publikacja Wydawnictwa Edytor,

3. „Marzec’68: przyczyny i następstwa” – publikacja pod redakcją Marii Kubasik i Marka Żaka wydana przez legnickie Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog”,

4. Anna Podczaszy – „Grymasy. Życie między wierszykami” – tom poezji wydany przez Biuro Literackie,

5. Wydawnictwo „Walter Bayer (1883-1946): życie i twórczość” opracowane przez Grażynę Humeńczuk z legnickiego Muzeum Miedzi, które jest wydawcą tej dwujęzycznej, polsko-niemieckiej publikacji.

Laureatem honorowego tytułu Legnickiej Książki Roku 2018 zostało wydawnictwo „Walter Bayer (1883-1946): życie i twórczość”, przygotowane przez Grażynę Humeńczuk. Autorka nie kryła zaskoczenia, ale też radości i wzruszenia.

- Do trzech razy sztuka, bo to mój trzeci już udział w tym szlachetnym współzawodnictwie. Jestem bardzo wdzięczna wielu osobom, bez których książka by nie powstała – mówiła laureatka. – Mój bohater to legniczanin, przedwojenny malarz, artysta i nauczyciel. Książka stanowi ostatni etap wielowątkowej sekwencji. W 2015 roku spadkobiercy legnickiej kolekcji Waltera Bayera wspaniałomyślnie podarowali ją naszemu miastu. Dzieła wróciły do domu, a nasze Muzeum Miedzi poddało je konserwacji. Praca nad książką stała się odkrywaniem rzeczy dotąd nieznanych, to jak doznanie ilumunacji. Dziekuję wszystkim.

Finałem wieczoru był ponadgodzinny, bardzo energetyczny koncert Michała Szpaka z jego zespołem. Znane przeboje artysty śpiewała cała sala.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

tadeusz sz

Akt oskarżenia dla byłego wójta gminy Zagrodno

Read More →