helios
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Na szpital żebrzą po gminach, ale na podwyżkę mają

Przez   /   22/11/2019  /   2 Comments

Na najbliższej sesji radni powiatu złotoryjskiego mają głosować nad podwyższeniem staroście Wiesławowi Świerczyńskiemu zarobków o prawie 600 złotych.  Jednoczesnie  władze powiatu twierdzą, że brakuje im w kasie środków na ratowanie swojego szpitala i wyciągają rękę po pieniądze do gmin. 

Obecnie Wiesław Świerczyński zarabia miesięcznie 9.856 zł brutto. W uchwale przewodniczący rady Łukasz Horodyski proponuje zwiększyć staroście dodatki: funkcyjny o 50 zł oraz specjalny o 8 proc. co przełoży się na podwyżkę o 594 zł (czyli 6,19 proc.). W ten sposób miesięcznie wynagrodzenie Świerczyńskiego wzrośnie do maksymalnego dozwolonego prawem poziomu: 10.180 zł brutto.

Pod projektem uchwały Łukasz Horodyski przytacza argumenty za podwyżką. Pisze, że przez rok, jaki minął od powołania Wiesława Świerczyńskiego na starostę, “ prawidłowo realizowano zadania statutowe powiatu, dokonano reorganizacji struktury organizacyjnej Starostwa Powiatowego, która usprawniła pracę urzędu, kontynuowano realizację trwających inwestycji finansowanych zarówno ze środków krajowych jak i unijnych, rozpoczęto realizację nowych przedsięwzięć finansowanych m.in. z Funduszu Dróg Samorządowych.” Za koronny argument Horodyski uważa działania, jakie podjął Świerczyński w celu wyegzekwowania od dzierżawcy szpitala w Złotoryi prawidłowej realizacji umowy a następnie do przejęcia placówki, aby nie dopuścić do jej zamknięcia. Teraz na staroście ciąży dodatkowa odpowiedzialność, więc – zdaniem Horodyskiego – należą mu się większe pieniądze.

Uchwała ma być głosowana 28 listopada.

Moje trzy grosze: Bezczelność. To słowo krążyło mi po głowie, kiedy czytałem projekt uchwały przygotowanej przez Łukasza Horodyskiego. Zaproponowana przez niego podwyżka będzie kosztować powiat roczne niespełna 8 tys. zł, nie stanowi więc dużego obciążenia dla budżetu. Sądzę, że nie zaważy też znacząco na budżecie rodziny Świerczyńskich. Kompletnie rujnuje za to narrację, z jaką złotoryjski starosta objeżdża okoliczne gminy żebrząc o pieniądze na ratowanie szpitala. Przestałem rozumieć, dlaczego samorządy w Zagrodnie, Pielgrzymce, Złotoryi, Wojcieszowie czy Świerzawie miałyby zacisnąć pasa dla wspólnej sprawy, skoro w powiecie wciąż sobie folgują. Gdzie umiar i gdzie skrucha władz starostwa, które przez długie lata zaniedbywało swój szpital i doprowadziło do obecnego kryzysu? Zastanawiam się, jak po tej podwyżce starosta będzie potrafił spojrzeć w oczy nie tylko wójtowi Sybisowi z Pielgrzymki czy burmistrzowi Pawłowskiemu ze Złotoryi, ale też złotoryjskim pielęgniarkom i lekarzom, którzy pracują za półdarmo, byle ich szpital przetrwał. Piotr Kanikowski

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 230 dni temu dnia 22/11/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 22, 2019 @ 8:34 am
  • W dziale: wiadomości

2 komentarze

  1. Lustrator pisze:

    to jak widac pan horodynski jest tak zacny a pan starosta jedynie przyjmie co mu daja.Tak sie zlozylo ze pan starosta zrobil co do niego nalezało ale przeca mogl nie zrobic i co byscie mu zrobili.Zacny gosc….. ….

  2. Olx pisze:

    Bezczelnosc to zamale slowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Syreny zawyły pod legnickim ratuszem. To protest

Read More →