Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Muzeum Miedzi zaprasza na niezwykłą lekcję historii

Przez   /   04/06/2024  /   No Comments

Kto nie słyszał o legnickiej dynastii Volckmannów, a dokładniej o ojcu Israelu, jego synu Georgu Antonie i ich wielkim dziele “Phytologia magna” powinien przyjąć zaproszenie do Muzeum Miedzi na prelekcję o tym zapomnianym dziele. O jego autorach, słynnych legniczanach opowie Andrzej Paczos, regionalista, geograf, muzealnik, związany z Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Goerlitz.

Israel Volckmann Lignicensis Silesius – tak nazwisko i pochodzenie legnickiego lekarza oraz botanika zapisano w księgach słynnego Uniwersytetu w Padwie – urodził się 6 grudnia 1636 roku w Mikołajowicach koło Legnicy, w rodzinie pastora Johanna Volckmanna. Po ukończeniu nauki w rodzinnym mieście, od 1650 r. kontynuował ją w Gimnazjum św. Elżbiety we Wrocławiu. Następnie, w 1654 r., rozpoczął studia medyczne w Lipsku. Sześć lat później udał się do Włoch, gdzie 15 września 1660 r. zdał egzamin doktorski w Padwie.

Po powrocie do Legnicy podjął praktykę lekarską, jednak to botanika była jego prawdziwą pasją. Z niewykłą starannością rysował i opisywał świat kwiatów oraz ziół, nie tylko śląskich, ale również – dziki rozległym kontaktom – również kosztownych gatunków egzotycznych, sprowadzanych z zagranicy. Piękne, odręczne pismo i precyzja z jaką przedstawiał świat roślin do dziś wzbudza podziw.

W wieku 24 lat ożenił się z Urszulą Marianną Schultes. Z ich dziewięciorga dzieci tylko najstarszy Georg Anton przeżył ojca i kontynuował jego dzieło które ostatecznie ukończył w 1718 r.  Niestety, ze względu na konieczność przygotowania znacznej liczby rycin (każdy z tomów liczy sobie kilkaset stron z odręcznym opisem i rysunkiem rośliny) wielkie, legnickie kompendium nigdy nie zostało opublikowane. O dziele Volckmannów przypomniano sobie ponad 100 lat później, kiedy XIX-wieczni botanicy stwierdzili, iż opisali oni 91 nieznanych wcześniej gatunków roślin rosnących na Śląsku. Rękopis ich dzieła przechowywany jest obecnie w drezdeńskich zbiorach rękopisów Sächsische Landesbibliothek Staats− und Universitätsbibliothekn.

Prelekcja zatytułowana „Phytologia magna – mało znane dzieło botaniczne legnickich medyków” rozpocznie się w sali Muzeum Miedzi Akademii Rycerskiej w czwartek, 6 czerwca o godz. 17. Wstęp wolny.

Powyżej jedna z kart z drugiego tomu dzieła Volckmann ów ze zbiorów Sächsische Landesbibliothek Staats− und Universitätsbibliothek Dresden. Israele Volckmann: Phytologia magna . – Pars 2. – 1668-1670. Signatur: Mscr.Dresd.B.118

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 18 dni temu dnia 04/06/2024
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 4, 2024 @ 6:43 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

nabytki5

Muzeum Miedzi w Legnicy chwali się nowymi nabytkami

Read More →