basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Modrzejewska otwiera drzwi dla teatralnych arcydzieł

Przez   /   28/04/2016  /   No Comments

Legnicka publiczność będzie miała okazję obejrzeć spektakle z najwyższej półki w ramach nowego projektu “Modrzejewska – dom otwarty”. Poza “Misterium Buffo” Lecha Raczaka, które za tydzień zostanie wystawione na Scenie Gadzieckiego, już zabukowano terminy na “Remusa” gdańskiego Teatru Miniatura, “Intro” z Teatru Dada von Bzdulow oraz monodram Janusza Gajosa “Msza za miasto Arras” z Teatru Narodowego.

- Jest takie staropolskie przysłowie “Gość w dom – Bóg w dom”. Ono określa charakter tego, co chcemy robić – mówi Jacek Głomb, szef legnickiej sceny.  Cytuje coś w rodzaju manifestu: “Modrzejewska – dom otwarty” to nowy cykl, do którego zapraszać będziemy teatralnych gości z różnych miejsc kraju. Przyświeca nam idea Teatru jako miejsca gościnnego i otwartego na różne teatralne estetyki, środki wyrazu, tematy czy poglądy. Artystów zaproszonych do Modrzejewskiej łączyć będzie wysoki poziom proponowanych spektakli oraz szacunek do widzów, którzy także są przecież w teatrze naszymi najmilszymi gośćmi. “Dom otwarty” to projekt, w którym chcemy szczególnie zwrócić uwagę na to, jak bardzo potrzebujemy dziś miejsc, w których możemy życzliwe traktować każdego – nawet tego, kogo świat wyraźnie różni się od naszego świata. Teatr powinien być takim właśnie miejscem. Po każdym ze spektakli cyklu zaprosimy widzów na “domową” rozmowę z artystami.”

W ramach cyklu “Modrzejewska – dom otwarty” w sobotę 7 maja o godz. 19 Fundacja “Orbus Teatrus” z Poznania pokaże w Legnicy “Misterium Buffo” noblisty Daria Fo w reżyserii Lecha Raczaka. Raczak – legenda polskiego teatru, współzałożyciel słynnego teatru Ósmego Dnia – gościł już w Legnicy wielokrotnie, ostatnio z autorskim spektaklem “Spisek smoleński”, będącym komentarzem do rozmaitych teorii na temat katastrofy tupolewa. “Misterium Buffo” jest historią Zbawienia, opowiedzianą na nowo we współczesnych realiach. Sztuka Daria Fo jest błazeńska, groteskowa, ale też poruszająca, bluźniercza; stawia najważniejsze pytania. Raczak zrobił z tego tekstu przedstawienie wybitne – Jacek Głomb twierdzi, że najlepsze w swojej karierze.

Arcydziełem teatralnym jest zapowiadany na 3 czerwca “Remus” Aleksandra Majkowskiego w reżyserii pochodzącego z Legnicy Remigiusza Brzyka. Spektakl Teatru Miniatura z Gdańska kaszubska ballada, w której świat realny miesza się z baśnią.

- To spektakl bardzo odrębny, autorski; choć też zanurzony w lokalności to zupełnie inny od naszych opowieści – mówi Jacek Głomb.

Dużo determinacji wymagało przekonanie Teatru Narodowego z Warszawy, że Dolny Śląsk to nie tylko Wrocław i że w Legnicy też nie brakuje ludzi, którzy chcieliby zobaczyć Janusza Gajosa w monodramie na podstawie powieści Andrzeja Szczypiorskiego “Msza za miasto Arras”. Spektakl jest arcydziełem teatru jednego aktora. To ścisły kanon najwybitniejszych kreacji aktorskich w historii polskiego teatru.  Janusz Gajos wystąpi w Legnicy 19 października.

Wcześniej – 11 września – w ramach cyklu “Modrzejewska – dom otwarty” zawita do nas Teatr Dada von Bzdulow z Gdańska z przedstawieniem “Intro” w reżyserii Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej. Bardzo aktualna opowieść o ksenofobii i lękach przed innymi narodowościami w Polsce.

Modrzejewska nie wyznacza dla nowego projektu żadnych dat, żadnej cezury czasowej; nie narzuca sobie periodów, w których będzie zapraszać do siebie kolejne spektakle.

- Chcemy jak najczęściej pokazywać tu wybitne przedsięwzięcia teatralne z całej Polski – mówi Jacek Głomb.

FOT. ORBIS TEATRUS

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1370 dni temu dnia 28/04/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 28, 2016 @ 12:18 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

THETIS_P.Hlavaty

Zanim Pavel Hlavatý zajmie miejsce “Pięknego i Bestii”…

Read More →