Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Młodzież znowu zrobiła musical. Premiera w czwartek

Przez   /   27/08/2014  /   No Comments

Jutro (czwartek) premiera spektaklu „Musicale, musicale…” . Osiemdziesięcioro młodych ludzi od 8 miesięcy poświęcało każdą wolną chwilę, by go przygotować. Można by napisać, że to wydarzenie bez precedensu, gdyby nie fakt, że… wcześniej tak samo zrobili dwa inne musicale.

 

Uczą się, studiują – wolnego czasu mają tyle co w weekendy. Więc ci, co nie mogli przychodzić codziennie, na soboty i niedziele praktycznie z całego Dolnego Śląska zjeżdżali się do Legnicy na próby i ćwiczyli od rana do później nocy piosenki z najpopularniejszych musicali świata, m.in. „My Fair Lasy”, „Kotów”, „Skrzypka na dachu”, „Upiora w Operze”. Powstało z tego widowisko muzyczne „Musicale, musicale…” – trzecie po „Tańcu wampirów” i „Bitwie pod Legnicą” dzieło pasjonatów z grupy Młodzież Tworzy Musical. Na scenie pojawi się 70 artystów amatorów: grająca na żywo orkiestra, tancerze, aktorzy, soliści. Projekt jest bardzo ambitny, bez uwertur granych z playbacku i w ogóle bez żadnej ściemy.

- Na spektakl złożą się fragmenty spektakli obecnych w repertuarze dużych teatrów. Nie bierzemy się za rzeczy mierne – deklaruje reżyserka Joanna Brylowska, koordynatorka projektu, założycielka grupy Młodzież Tworzy Musical. Sama o sobie mówi żartobliwie, że chodzi na rzęsach i klaszcze uszami – nie pojawi się na scenie, a jednak gdyby nie ona, nie byłoby ani „Tańca wampirów”, ani „Bitwy”, ani najnowszego spektaklu.

Grupę wspiera też Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej, który użyczył im sceny, wypożyczył kostiumy i elementy scenografii. Co go ujęło?

- Oni to bardzo poważnie traktują – mówi. – Teatr jest zabawą, radością, ale to również poważna sprawa, więc konieczne jest zawodowe podejście. Często się robi rzeczy dla picu, dla propagandy, dla promocji. To jest rzecz wyjątkowa ze względu na ich profesjonalny stosunek do tej roboty. Oni się tu uczą pracy. To bardzo zdolni ludzie. Jestem pewien, że część z nich pójdzie w świat i zaistnieje w zawodowym życiu artystycznym.

Mecenasem grupy Młodzież Tworzy Musical jest agencja Arleg. – Marzy mi się, aby w Legnicy była instytucjonalna przestrzeń na takie działania – mówi prezes Jarosław Rabczenko.

Premiera “Musicale, musicale…” odbędzie się 28 sierpnia (czwartek) o godz. 19.00. Kolejne pokazy 29 i 30 sierpnia (piątek i sobota) o godz. 19.00. Z wejściówkami jest problem – wszystkie sześćset rozeszło się błyskawicznie po otwarciu kas. Wypada liczyć na następne wystawienia i prosić o wsparcie potencjalnych mecenasów musicalowej młodzieży z Legnicy.

 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Sędziowie z Dolnego Śląska stają po stronie TSUE

Read More →