Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Głusi, niewidomi, niepełnosprawni. Na chwilę

Przez   /   30/09/2016  /   No Comments

Niezwykłą lekcję społecznej wrażliwości zafundowała sobie młodzież i dorośli z Gońca Teatralnego. W czwartek usieli na wózkach inwalidzkich, włożyli do uszu stopery, założyli ciemne okulary i jako niepełnosprawni ruchowo, niewidomi, głuchoniemi ruszyli z teatru na zakupy do Galerii Piastów. 

- To był trochę happening, a trochę eksperyment społeczny – przyznaje Joanna Rostkowska, główny specjalista do spraw edukacji teatralnej w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Poprzedziły go wspólne warsztaty dla trzech grup Gońca (gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej oraz Teatru Dorosłych i Seniorów Bagażnik), podczas których zastanawiano się nad sytuacją niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej. A że teatr to takie miejsce, gdzie bezpiecznie można  poeksperymentować z życiem, zajęcia zakończyły się specjalnym wyjściem w miasto.

- Chcieliśmy, aby uczestnicy warsztatów odczuli na własnej skórze, czym jest niepełnosprawność. Zależało nam na obserwacji, jak zachowują się legniczanie w obecności osób niepełnosprawnych – mówi Joanna Rostkowska.

Celowo inscenizowano trudne sytuacje . Na przykład przewodnik osoby niewidomej zostawiał podopiecznego bez opieki i wchodził do sklepu. Bezradny człowiek w ciemnych okularach budził różne reakcje: część przechodniów starała się go nie zauważać i omijać szerokim łukiem – inni od razu spieszyli z pomocą, podprowadzali, ochraniali. Obsługa sklepów na widok niepełnosprawnych klientów podchodziła, pytała, jak pomóc. Gdy urwało się kółko od wózka inwalidzkiego, znaleźli się ludzie, którzy nieśli go wraz z “niepełnosprawnym” przez całą ulicę Najświętszej Marii Panny.

Uczestnicy eksperymentu przeżyli niejedno zaskoczenie. “Niewidomi” mówili, że świat się skurczył i przestał być bezpieczny. “Głuchoniemym” i osobom na wózkach droga z teatru do Galerii Piastów wydała się niebywale długa.

Joanna Rostkowska jest wdzięczna Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Legnicy za wypożyczenie wózków inwalidzkich.

 

FOT. KLUB GOŃCA TEATRALNEGO, JOANNA ROSTKOWSKA

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

tadeusz sz

Akt oskarżenia dla byłego wójta gminy Zagrodno

Read More →