Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Młode malarstwo. Wszystko co w nim najlepsze

Przez   /   30/10/2018  /   No Comments

Co można powiedzieć o malarstwie młodych na podstawie prac zakwalifikowanych do tegorocznych Promocji? Jurorzy legnickiego przeglądu mówią, że jest bardziej intymne, osobiste, stroniące od aktualności i prowokacji, za to skupione i uważne. 

Promocje to organizowany od 28 lat przegląd twórczości absolwentów wydziałów malarskich z polskich uczelni artystycznych. Do tegorocznej edycji zgłoszono 192 prace 69 artystów. Wstępną selekcją i wyborem laureatów zajęło się pięcioosobowe jury. Tego zadania podjęli się prof. Anną Szewczyk z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (przewodnicząca jury). Ryszard Woźniak – współtwórca legendarnej Gruppy, malarz i performer oraz Andrzej Saj, krytyk i teoretyk sztuki. Składu jury dopełniali przedstawiciele Galerii Sztuki w Legnicy: dyrektor Zbigniew Kraska i kurator wystawy Dariusz Kawczyński. Werdykt został uzgodniony, ale do wernisażu (16 listopada) pozostanie tajemnicą.

Już dziś miłośników malarstwa zapraszamy do Galerii Sztuki w Legnicy na wystawę, gdzie zostały zaprezentowane 62 obrazy 27 młodych artystów, którzy przeszli przez gęste sito eliminacji.

- Dla mnie podstawowym kryterium był język zastosowany przez autora – mówi Anna Szewczyk. – Konwencja jest językiem. Dlatego posłużenie się starą konwencją do nowych treści traktuję jako błąd- dodaje pani profesor.

- W tym roku nie widać malarstwa, które by wchodziło w dyskurs z innymi formami obrazowania – zauważa Ryszard Woźniak. – Młodzi uczą się malarstwa dla samego malarstwa.

Wbrew kasandrycznym zapowiedziom, nie widać końca malarstwa. Na przekór komputerowym technologiom rosną kolejne pokolenia, które chcą posługiwać się pędzlem i farbami do opowiadania tego, co wydaje im się ważne. Widoczny jest nawrót do do klasycznego malarstwa. Młodzie cenią biegłość, doskonałość, emocje. Pokazem rzemieślniczej sprawności są obrazy monochromatyczne, których w tym roku na Promocje nadesłano szczególnie dużo.

- Malarstwo opiera się na kolorze. Rezygnacja z koloru to trudne wyzwanie – mówi Anna Szewczyk.

Tematycznie wyraźny jest odwrót od spraw aktualnych, treści obecnych w telewizji czy internecie, na rzecz bardziej osobistego, intymnego przekazu. Artyści zaprzestali też prób prowokacji, ironicznego komentowania rzeczywistości, w związku z czym w tym roku był tylko jeden kandydat do Ostrogi.

- To nagroda za pazur w malarstwie. Ten pazur to w tym przypadku raczej pazurek – mówi Zbigniew Kraska.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2005 dni temu dnia 30/10/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 30, 2018 @ 8:35 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

fanny-i-aleksander.2_f

Na legnicką scenę wraca “Fanny i Aleksander”

Read More →