Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Milionowy silnik zjechał z taśm jaworskiego Mercedesa

Przez   /   24/01/2024  /   1 Comment

Z taśmy produkcyjnych fabryki Mercedesa w Jaworze zjechał milionowy silnik. Uruchomiona w 2019 roku fabryka jest pierwszym zakładem produkującym silniki Mercedesa poza Niemcami.  „Smart factory” w Jaworze to połączenie najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą Przemysłu 4.0 i zrównoważonego rozwoju.

Uruchomiony w 2019 roku na Dolnym Śląsku zakład wyprodukował do stycznia br. milion wysoko zaawansowanych technologicznie i wydajnych czterocylindrowych silników konwencjonalnych (diesel i benzyna), które z Jawora są eksportowane do fabryk Mercedesa na świecie. Silniki “Made in Jawor” napędzają niemal wszystkie modele Mercedesa, od Klasy A, CLA, GLA i B po Klasę C, GLC, E i S.

Jawor jest jedyną w Europie fabryką silników Mercedesa zlokalizowaną poza Niemcami. Inteligentna fabryka, pracująca na zasadach Przemysłu 4.0 i zrównoważonego rozwoju, zatrudnia obecnie ponad 1600 osób, a udział kobiet w załodze jest rekordowo wysoki (46% przy średniej dla tego typu zakładów na poziomie 15 proc.). Zaprojektowana jako zakład neutralny pod względem emisji CO2, zaopatrywana jest w energię odnawialną z pobliskiej farmy wiatrowej, natomiast energia cieplna pochodzi z biomasy i (śladowych ilości) gazu.

– Jestem dumny z jakości naszych silników, które spełniają najbardziej wyśrubowane normy Mercedesa. Mamy tu kompetentną i zaangażowaną załogę i można powiedzieć, że wspólnie zwiększamy bilans polskiego eksportu. Silniki „Made in Poland” trafiają do naszych fabryk na całym świecie. – mówi Joerg Schmalenbach, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółki zarządzającej zakładem. – Milion samochodowych serc z Jawora to dowód na to, że mamy w Polsce managerów i pracowników, którzy są w stanie spełnić najwyższe wymagania technologiczne i produkcyjne – dodaje.

Fabryka w Jaworze produkuje też baterie elektryczne do hybryd plug-in i aut czysto elektrycznych, m.in. dla Klasy C, E i S oraz EQA i EQB. Łącznie inwestycje Mercedesa w Jaworze to ponad miliard Euro.

Koncern przygotowuje się do kolejnej inwestycji w Jaworze o wartości ponad miliarda Euro. Będzie to fabryka czysto elektrycznych lekkich aut dostawczych.

– W sąsiedztwie istniejącego zakładu i z częściowym wykorzystaniem istniejącej infrastruktury za kilka lat będziemy produkować w pełni elektryczne samochody dostawcze, na kompletnie nowej platformie VAN.EA. – mówi Ewa Łabno-Falęcka z Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Planowana fabryka elektrycznych lekkich aut dostawczych to kolejny krok Mercedesa w kierunku elektromobilności i reorganizacji całej sieci produkcji w segmencie pojazdów dostawczych.

Źródło: Mercdes-Benz Manufacturing Poland

FOT. MERCEDES-BENZ MANUFACTURING POLAND

    Drukuj       Email

1 komentarz

  1. OBywatel pisze:

    Polak to dobry i tani robotnik w odróżnieniu od niemieckiego turka….

    Tylko kto wcześniej zamordował cały polski przemysł samochodowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

horyzont-263-1024x682

Lecą głowy dyrektorów i prezesów w KGHM

Read More →