PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Międzynarodowi eksperci o zbiorniku Żelazny Most

Przez   /   13/09/2019  /   No Comments

Monitoring i bezpieczeństwo budowli hydrotechnicznych było tematem Międzynarodowej Konferencji Technicznej Kontroli Zapór z udziałem przedstawicieli KGHM Polska Miedź S.A.


„Żelazny Most” to największy w Europie i zarazem drugi największy na świecie zbiornik odpadów poprodukcyjnych, do którego trafiają odpady flotacyjne z trzech kopalń należących do KGHM Polska Miedź. Zlokalizowany jest na Dolnym Śląsku, na wschód od Polkowic przy miejscowości Rudna. Na powierzchni blisko 1,6 tysiąca hektarów zdeponowanych jest obecnie 630 mln m 3 odpadów flotacyjnych. Zbiornik otoczony jest ze wszystkich stron zaporami ziemnymi o łącznej długości przekraczającej 14 km i maksymalnej wysokości przekraczającej 70 m.Obok podstawowej funkcji, jaką jest utylizacja odpadów, akwen utworzony w centralnej części obiektu “Żelazny Most” pełni jednocześnie funkcję osadnika klarującego wody nadosadowe użytkowane w obiegu flotacji, a ze względu na dużą pojemność również zbiornika retencyjno-dozującego nadmiar wody kopalniano-technologicznej w obiegu.„Żelazny Most” jest nieustannie monitorowany, wokół obiektu zainstalowanych jest kilkanaście tysięcy punktów pomiarowych wykorzystywanych w badaniach i obserwacji obiektu. Dwa razy w roku odbywają się spotkania Zespołu Ekspertów Międzynarodowych podczas których prezentowane są najnowsze wyniki monitoringu obiektu, badań, analiz i obliczeń.

Unikalność Żelaznego Mostu wymusza na nas poszukiwanie i opracowywanie unikalnych rozwiązań. KGHM Polska Miedź jest prekursorem zastosowań innowacyjnych systemów pomiarowych, nie tylko w skali Polski, ale nawet całego świata. Przykładem takich działań jest m.in. poszukiwanie możliwości wykorzystania technik światłowodowych DFOS (ang. distributed fibre optic sensing) do analizy bezpieczeństwa obiektów budowlanych zbiornika - podkreślił Radosław Stach, Wiceprezes Zarządu KGHM ds. Produkcji.

Doświadczenia zdobyte w tym przedsięwzięciu eksperci KGHM zaprezentowali na Konferencji w sesji technicznej w referacie „Światłowodowe pomiary przemieszczeń wieży ujęciowej W11 zlokalizowanej na terenie OUOW Żelazny Most”.

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

FOT> KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

gaski_srebra_wyrob_gotowy

KGHM największą kopalnią srebra na świecie

Read More →