AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Metalurdzy znad Kaczawy”. Promocja książki w muzeum

Przez   /   23/02/2017  /   No Comments

Dziś (24 lutego) o godzinie 17 w Muzeum Miedzi w Legnicy odbędzie się promocja książki Kamila Nowaka i Tomasza Stolarczyka “Metalurdzy znad Kaczawy”. To opracowanie materiałów z  cmentarzyska kultury pól popielnicowych przy ul. Spokojnej w Legnicy. W latach siedemdziesiątych odkryto na nim trzy groby specjalistów trudniących się metalurgią.

 

Podobnych grobów odnaleziono w Polsce niewiele. Dlatego odkrycie aż trzech na jednym cmentarzysku kultury pół popielnicowych w Legnicy uchodziło w latach siedemdziesiątych (i wciąż uchodzi) za archeologiczną sensację.

Archeolodzy pojawili się przy ul. Spokojniej jeszcze przed II wojną światową. Pierwsze pochówki odkryli w latach 1924-1925, w czasie budowy przejazdu pod linią kolejową relacji Legnica-Wrocławia, łączącego wieś Piekary Wielkie (niem. Groß Beckern) ze Starymi Piekarami (niem. Alt Beckern). W trakcie badań podjętych przez Paula Mertina, pracownika legnickiego Niederschlesisches Museum zajmującego się sprawami archeologii. przebadano łącznie 63 groby.

Do badań powrócono w latach siedemdziesiątych, w związku z budową na tym terenie oczyszczalni ścieków. Podczas dwóch sezonów prac (1972, 1973) odkryto łącznie 188 grobów, a chronologię cmentarzyska okres 1100-700 p.n.e.. Materiały zabytkowe przekazane zostały do zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy.

Cmentarzysko jest jednym z niewielu na terenie Polski, w obrębie którego odkryto pochówki specjalistów-metalurgów. W trzech grobach znajdowały się przedmioty, których funkcję jednoznacznie wiązać można z metalurgią brązu, m.in. formy odlewnicze do odlewania brzytew, dłut, grotów oszczepów, sierpów, siekier.

Książka Nowaka i Stolarczyka została wydana w ramach projektu naukowego pt. ‘Metalurdzy znad Kaczawy – opracowanie materiałów z cmentarzyska kultury pól popielnicowych w Legnicy, stan. 3 ” realizowanego przez Muzeum Miedzi w Legnicy w roku 2016 ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

FOT. MUZEUM MIEDZI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1064 dni temu dnia 23/02/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 23, 2017 @ 9:38 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Fot. Karol Budrewicz

Osiem dalekich wypraw – opowieść o Lechu Raczaku

Read More →