schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Ludzie marszałka przejęli Rzeczpospolitą Samorządną?

Przez   /   18/06/2021  /   1 Comment

Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy, został odwołany z funkcji przewodniczącego Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna. Zastąpiono go Michałem Rado, przewodniczącym podległej marszałkowi Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej i do niedawna zastępcą dyrektora w jego departamencie. Inicjatorzy buntu w łonie Bezpartyjnych Samorządowców tracą wpływy na Dolnym Śląsku. I pieniądze.

Rzeczpospolita Samorządna jest stowarzyszeniem wymyślonym przez działaczy Bezpartyjnych Samorządowców. Jego założycielami są Województwo Dolnośląskie, Powiat Lubiński oraz gminy Lubin, Siechnice, Ścinawa. Przed wyborami samorządowymi w 2018 roku stowarzyszenie wspierało listy Bezpartyjnych Samorządowców, wieszając m.in. za pieniądze z budżetu województwa billboardy z hasłem “Partyjny czy bezpartyjny samorząd”. Do złudzenia przypominały materiały wyborcze BS, co stalo się przedmiotem zawiadomienia do prokuratury złożonego przez Patrtię Razem. W ostatnim czasie sztandarowym pomysłem Rzeczpospolitej Samorządnej stał się projekt Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej (DAR), wykorzystywany do ściągania haraczy (nazywanych składką członkowską) z gmin, które chciały na swoim terenie dróg dla cyklistów. Część pieniędzy była później transferowana do członków władz stowarzyszenia. Na przykład jego przewodniczący Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy, jako kierownik projektu DAR z Rzeczpospolitej Samorządnej od 2020 r. dostawał miesięcznie 4 tys. zł brutto.

Głównym pomysłodawcą i animatorem działań stowarzyszenia był radny wojewódzki Dariusz Stasiak, zatrudniony przez Krystiana Kosztyłę w Urzędzie Miasta w Ścinawie na stanowiskach sekretarza i dyrektora departamentu, a w Rzeczpospolitej Samorządnej pełniący funkcję jednego z członków zarządu. Poróżniwszy się z  “partyjnymi” kolegami z BS (marszałkiem Dolnego Śląska Cezarym Przybylskim, prezydentem Lubina Robertem Raczyńskim, członkiem zarządu wojewóztwa Tymoteuszem Myrdą) w połowie marca próbował przejąć kontrolę w Bezpartyjnych Samorządowcach – i przegrał. Według buntowników, poróżniono się o projekt Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej. Marszałek Cezary Przybylski przestał się angażować w DAR i wbrew interesom władz Rzeczpospolitej Samorządnej ogłosił nieporównanie atrakcyjniejszy dla samorządów projekt Cyklostrady Dolnośląskiej. Druga strona przekonuje, że Dariusz Stasiak próbował doprowadzić do przewrotu, bo dowiedział się, że nie będzie jedynką na listach Bezpartyjnych Samorządowców w swoim okręgu w następnych wyborach. To miejce ma podobno dostać Michał Rado, któremu – w odróżnieniu od Stasiaka – liderzy ugrupowania ufają.

W maju Dariusz Stasiak złożył rezygnację z zasiadania w zarządzie stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna. W ślad za nim Krystian Kosztyła oświadczył: “jeżeli moja osoba jako Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia byłaby przeszkodą w uzyskaniu jasnego rozwiązania polegającego na skierowaniu Projektu DAR do realizacji, oddaję się do dyspozycji członków Stowarzyszenia”. W głosowaniu Krystian Kosztyła został odwołany i zastąpiony Michałem Rado, przedstawicielem marszałka Dolnego Śląska w stowarzyszeniu Rzeczpospolita Samorządna, dotychczas pełniącym funkcję zastępcy przewodniczącego.

Według informacji z  końca 2020 r., ze składek członkowskich Stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna pozyskiwała rocznie ok. 2 mln zł. Sama Legnica za udział w stowarzyszeniu płaci 150 tys. zł rocznie.

W 2020 roku Dariusz Stasiak zarobił (z różnych źródeł) ponad pół miliona złotych. Na tę sumę składa się wynagrodzenie za pracę w Urzędzie Gminy Ścinawa (267 371,31 zł), dochody z umów-zleceń (97 136, 00 zł), dieta za przewodniczenie radzie nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (49 773,25 zł), dochód z  wynajmu mieszkań (33 521,00 zł), dieta radnego w Sejmiku Samorządowym Województwa Dolnośląskiego (33 037,86 zł) i sumy wypłacane mu przez Urząd Gminy Krośnice, gdzie do 2015 roku był sekretarzem gminy (ekwiwalent za niewykorzystany urlop plus odsetki – 38 103,16 zł). Aktualne oświadczenie majątkowe Krystiana Kosztyły dotąd nie zostało jeszcze opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Ścinawie.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 37 dni temu dnia 18/06/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 18, 2021 @ 10:56 am
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. lustrator pisze:

    coz sie dziwic ,Kazdy chce miec tyle co stasiak….Ale czy kazdy jest jak stasiak. Otoz Kazdy.Tak wiec juz koniec stasiaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Sędziowie z Dolnego Śląska stają po stronie TSUE

Read More →