U progu nowego roku szkolnego prezydent Legnicy zwrócił się z listem do uczniów, rodziców, nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty. Podkreśla w nim m.in. skalę wydatków ponoszonych przez miasto na oświatę i zaangażowanie w rozwiązanie problemu tzw. “podwójnego rocznika”, spowodowanego tzw. reformą systemu edukacji.
Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele i wychowawcy, pracownicy oświaty!
Na progu nowego roku szkolnego witam serdecznie całą legnicką społeczność edukacyjną, szczególnie pierwszoklasistów, a także uczniów z sąsiednich gmin, uczęszczających do legnickich szkół. Drugiego września w 44 publicznych oraz w 67 niepublicznych szkołach i placówkach oświatowych rozlegnie się pierwszy dzwonek. Prawie dwudziestodwutysięczna grupa dzieci, młodzieży i słuchaczy dorosłych rozpocznie edukację w roku szkolnym 2019/2020.
Przekazywaniem uczniom wiedzy, opieką nad nimi, kształtowaniem ich postaw i bezpieczeństwem zajmować się będzie ponad 1650 nauczycieli, wychowawców i pedagogów, wspieranych przez ponad 780 pracowników administracji i obsługi. Jestem pewien, że edukacja to nasza najważniejsza inwestycja w rodzinę, w godną przyszłość uczniów, a więc także w rozwój naszego miasta, gdyż oświata jest niezwykle ważną dziedziną jego życia.
Wraz ze swymi współpracownikami zawsze dbałem o zapewnienie jak najlepszych warunków kształcenia i wychowywania młodego pokolenia na możliwie najwyższym poziomie. Ten cel wciąż nam przyświeca, podobnie jak nauczycielom i rodzicom. W tegorocznym budżecie miasta na funkcjonowanie i rozwój oświaty zaplanowaliśmy prawie 224 miliony złotych, czyli blisko 40 procent całego budżetu. Subwencja oświatowa wynosi w tym ok. 128 milionów. Reszta to wydatki ponoszone przez miasto.
Rozpoczynający się nowy rok szkolny będzie inny od wszystkich poprzednich. Wiąże się to z kumulacją dwóch roczników, która wynika z wprowadzonej rządowej reformy oświaty. Do szkół średnich musieli trafić absolwenci wygaszanych dotychczasowych gimnazjów oraz uczniowie kończący szkoły podstawowe. Dzięki wielomiesięcznym, trudnym przygotowaniom i poważnym nakładom finansowym oraz ścisłej współpracy z dyrektorami szkół, udało się nam zapewnić w Legnicy optymalną liczbę miejsc na przyjęcie absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Stworzyliśmy w mieście warunki kadrowe, lokalowe i organizacyjne, które pozwalały na rekrutację około trzech tysięcy absolwentów. Podczas naboru do pierwszych klas szkół średnich trafiło 2800 uczniów. Są jeszcze wolne miejsca w szkołach technicznych i liceum. Blisko 40 proc. uczniów pochodzi z sąsiednich gmin.
Młodzież rekrutowały 23 szkoły: 10 liceów ogólnokształcących, w tym 3 niepubliczne, 8 techników, w tym dwa niepubliczne i 5 zawodowych szkół branżowych. Absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów wybierali głównie licea ogólnokształcące (51,2 proc.), w drugiej kolejności są technika (39,7 proc.), a w trzeciej – branżowe szkoły I stopnia (9,1 proc.). Będziemy aktywnie wspierać uczniów, nauczycieli i rodziców w ich adaptacji do nowych warunków organizacji oświaty.
Wszystkim uczniom życzę wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i niezapomnianych chwil spędzonych w szkolnych murach. Niech nigdy nie zabraknie Wam woli, aby realizować swoje pasje, marzenia i rozwijać zainteresowania. Jest w Was ogromny potencjał. Wykorzystajcie go tak, abyście w miejscach, w których odbywają się lekcje i zajęcia, czuli się bezpiecznie, otoczeni dbającymi o Was ludźmi.
Kadrze pedagogicznej życzę zawodowych i osobistych sukcesów. Doceniam trud, jaki wkładają Państwo w kształcenie i wychowywanie uczniów, szanuję Wasze aspiracje i za wszystko dziękuję.
Serdecznie pozdrawiam legnickich uczniów, nauczycieli, wychowawców, rodziców zaangażowanych w życie szkoły i pracowników administracji oświatowej.
Tadeusz Krzakowski
Prezydent Legnicy
FOT. PIOTR KANIKOWSKI