“Dziś zamiast cierpliwie oczekiwać na aktywność rządu w poszukiwaniu środków dla oświaty, wolelibyśmy być razem z naszymi uczniami, odpowiadając na kolejne tysiące pytań” – napisali do nas strajkujący nauczyciele. To list otwarty, więc publikujemy go w całości i zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Czwarty dzień strajku nauczycieli. Okropna jest szkoła bez uczniów. Wszyscy, mimo strajku, myślimy o polskiej szkole, toczą się rozmowy o prawdziwych potrzebach w oświacie, usprawnieniu systemu edukacyjnego, potrzebach indywidualnych naszych uczniów. Zawsze wniosek jest jeden: Polska Oświata jest niedofinansowana. Wszystkie nowatorskie pomysły edukacyjne, opierające się na rozwijaniu potrzeb poznawczych dziecka wymagają nakładów finansowych. Wiele działań, które dziś organizowane są w szkole, dofinansowuje nauczyciel z własnej kieszeni. Kupuje kolejna książkę, bo znalazł w niej ciekawe zadania dla swoich uczniów. Siada wieczorami do komputera, aby przygotować kolejne ciekawostki na lekcje. Mimo, że w domu mnóstwo spraw rodzinnych, jak w każdym domu, przygotowuje pomoce dydaktyczne na lekcje, żeby zawładnąć światem wyobraźni dzieci w czasie zajęć, aby wszyscy uczniowie wlepili swoje zaciekawione oczy w nauczyciela, który z pasją opowiada o świecie i prezentuje plansze, filmy, dzieła artystów, pisarzy, naukowców, filozofów, aby coraz szerzej otworzyć ogromne drzwi do wiedzy. Opowiada o heroizmie bohaterów narodowych, wielkich myślicielach i odkrywcach, uczy jak walczyć o ideały, o niepodważalne, cenne wartości życiowe. Uczy, jak nie poddawać się wobec poczucia porażki, własnego zwątpienia, chwili słabości. Zawsze dodaje siły swoim uczniom, kolejny raz wyjaśnia trudne do zrozumienia reguły, uczy otwartości, kształtuje poczucie własnej godności i szacunku do drugiego człowieka. Każdego dnia, stając przed swoimi uczniami w klasie z nową energią, aby dzielić się swoją wiedzą, oddaje wszystkie siły, całą swoją pasję, aby poczuć w głębi serca, że lekcja była udana.
Bywa, że staje wobec najtrudniejszego pytania: Ile pani zarabia?
Odstąpienie od codziennej pracy nauczyciela, jest ogromnym obciążeniem dla wszystkich, którzy całym swoim sercem są oddani polskiej oświacie. Nikt tu nie cieszy się, że jest w szkole cisza, nie ma tysiąca spraw, które nauczyciel rozwiązuje każdego dnia i tysiąca pytań swoich uczniów. Odstąpienie od pracy jest najwyższym wyzwaniem i głosem determinacji nauczycieli, którzy etos ideałów niosą każdego dnia w szkole, jest głosem sprzeciwu wobec wytykania palcami niskich pensji pracowników oświaty, nauczycielskiej biedy.
Rzesza ponad 600 tysięcy nauczycieli, pracowników strategicznego resortu w państwie, jakim niewątpliwe jest oświata, po prawie trzydziestu latach milczenia, w pokorze przyjmujących zbyt niskie wynagrodzenie za swoja pracę, poniżej średniej krajowego wynagrodzenia, zdecydowali o podjęciu protestu wobec lekceważenia całej grupy zawodowej polskiej edukacji, pomijania w planowaniu budżetu państwa zobowiązań płacowych rządu wobec nauczycieli. Ze ściśniętym ze wzruszenia gardłem, polski nauczyciel, w tak dramatyczny sposób, jakim jest odstąpienie od świadczenia pracy, zaprotestował przeciw lekceważeniu przez rząd polski należnych wynagrodzeń dla nauczycieli. Wzruszenie jest tym bardziej przejmujące, że rodzice, z którymi na co dzień współpracujemy w edukacji i wychowaniu dzieci, dają nam tak ogromne poparcie w żądaniach płacowych. Nikt nie przyprowadza dzieci do szkoły, wiele instytucji organizuje opiekę dzieciom w godzinach pracy rodziców, grupy społeczne organizują się, aby na zmianę zapewnić opiekę dzieciom sąsiadów, znajomych. To wszystko gesty wsparcia dla determinacji nauczycieli.
Dziś zamiast cierpliwie oczekiwać na aktywność rządu w poszukiwaniu środków dla oświaty, wolelibyśmy być razem z naszymi uczniami, odpowiadając na kolejne tysiące pytań. Mocno trzymamy kciuki za komitet strajkowy central związkowych, aby w rozmowach z rządem RP, nie odstąpili od spełnienia oczekiwań nauczycieli.
Strajk w oświacie to walka o dobre wynagrodzenie za dobrą pracę nauczycieli, ale także pragniemy pokazać naszym uczniom jak z godnością i oddaniem należy walczyć o niepodważalne wartości, szacunek społeczny, sprzeciwianie się niegodziwemu traktowaniu ludzi z ideałami, którzy na co dzień uczą swoich uczniów czym jest godność człowieka.