Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Legnicki Festiwal Srebro. Kulminacja tuż tuż

Przez   /   05/05/2014  /   No Comments

W Galerii Sztuki, Galerii Ring, Galerii od Przepiórczym Koszem, Galerii Niello, Muzeum Miedzi, Legnickim Centrum Kultury i holu teatru trwają wystawy Legnickiego Festiwalu Srebro. Ale kulminacja tego święta (wernisaże, wydarzenia towarzyszące) i ogłoszenie zwycięzców 23. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotnicze wciąż przed nami, czyli 16 i 17 maja.

Program wystaw:

23. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej KLASYKA

Cykliczny MKSZ to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs odbywa się pod patronatem MKiDN, który funduje też Grand Prix. Artyści mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat – co roku inny. Nawiązując do ponad 30-letniej tradycji konkursu sugeruje się użycie w zgłoszonych pracach srebra. Podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę są jednak: interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej.

Na 23. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej KLASYKA nadesłano 706 prac, stworzonych przez 308 artystów z 42 krajów. Do wystawy zakwalifikowano prace ponad 40 artystów-złotników z niemal 20 państw, głównie z Europy, ale także z Argentyny, Brazylii, Japonii, Kolumbii, Korei, Tajwanu. Prace wybrało międzynarodowe jury w składzie: Peter Bauhuis (Niemcy), Kai-Yin Lo (Hong Kong), Graziano Visintin (Włochy) oraz Sławomir Fijałkowski i Magdalena Kwiatkiewicz (Polska). Jest wśród nich biżuteria, obiekty i komunikaty, w których zamysł autora i przekaz dzieła sztuki ważniejsze są od jego funkcji użytkowej. Czasem prace są jej całkowicie pozbawione. Laureatów Konkursu poznamy podczas tzw. kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO (17 maja).

Termin: 22.04 – 8.06

Miejsce prezentacji: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1


Sylwetki Twórców: Theo Smeets: Biżuteria

Wystawa holenderskiego złotnika, wybitnego artysty, absolwenta Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie, który od 1998 posiada tytuł profesora w dziedzinie Projektowania Biżuterii i Obiektów na Uniwersytecie Sztuk Użytkowych na Wydziale Kamieni Szlachetnych i Projektowania Biżuterii w Idar-Oberstein w Trewirze.

Uczestnik szeregu wystaw w Europie, Japonii i USA oraz laureat wielu prestiżowych wyróżnień branżowych.

Wystawa jest retrospektywną prezentacją dokonań artysty przedstawioną w podwójnej formie: biżuterii i jej fotografii na modelach.

Termin: 22.04 – 8.06

Miejsce prezentacji: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

Sylwetki Twórców: Stephen Bottomley: Orbita

Prezentacja prac szkockiego złotnika, absolwenta Royal College of Art (Wlk. Brytania) Rhode Island School of Design (USA), wykładowcy i kierownika Wydziału Projektowania Biżuterii i Wyrobów ze Srebra wyższej Szkoły Artystycznej w Edynburgu, uczestnika szeregu wystaw i laureata wyróżnień i nagród.

Od początku twórczości Stephen Bottomley skupiał się na metalu: miękkim nieszlachetnym, twardym i odpornym, lśniącym szlachetnym i ciemnym oksydowanym. W ciągu ostatniej dekady coraz częściej zajmował się natomiast emalią, łączeniem go z ceramiką i szkłem. Wystawa Orbita jest wynikiem fascynacji autora nowymi odmianami metalu, jakie wypracował przemysł lotniczy i kosmiczny.

Termin: 25.04 – 31.05

Miejsce prezentacji: Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 2

Sylwetki Twórców: Katarina Síposová: Konteksty

Wystawa młodej słowackiej artystki, absolwentki Akademii Sztuki i Projektowania w Bratysławie (2013), uczestniczki wystaw na Słowacji, w Czechach, Litwie, Polsce, Hiszpanii, Holandii, Izraelu. Projekt Konteksty prezentuje efekty poszukiwania nowych sposobów spojrzenia i rozumienia biżuterii. Autorka bardziej zainteresowana jest konceptualnym charakterem biżuterii jako środka wyrazu artystycznego, niż jej wyglądem. Zamiast wzbogacać aspekt wizualny – minimalizuje formę materialną biżuterii w celu zbadania jej granic, szuka alternatywnych sposobów komunikacji z widzem, użytkownikiem. Symbolem jej poszukiwań są próby zakłócenia wizerunku tradycyjnego „naszyjnika z pereł”.

Termin: 25.04 – 31.05

Miejsce prezentacji: Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 2


Sylwetki Twórców: Daniela Boieri: Nieświadome znane

Prezentacja prac włoskiej artystki, absolwentki i wykładowcy Alchimia Contemporary Jewellery School we Florencji, uczestniczki ponad 30 wystaw zbiorowych w Europie, USA, Korei Południowej i Izraelu. Wystawa Nieświadomie znane prezentuje najnowsze prace autorki, która pracuje z metalem, głównie w srebrze, nawiązując z tym tworzywem dialog, który przynosi pełne niespodzianek rezultaty. Jej prace cechuje prostota i skromność formy.

Termin: 25.04 – 31.05

Miejsce prezentacji: Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 2


Sylwetki Twórców: Giedymin Jabłoński i Przyjaciele

Wystawa polskiego złotnika, pedagoga, kuratora, pioniera wielu inicjatyw artystycznych poświęconych złotnictwu i bursztynowi oraz polskich i międzynarodowych projektów wystawienniczych. Prezentację wzbogaca pokaz prac zaproszonych do projektu zaprzyjaźnionych artystów z Europy, m.in. tak uznanych artystów, jak: Karl Fritsch, Michael Petry, Judy McCaig, Wilhelm Tasso Mattar.

Termin: 25.04 – 31.05

Miejsce prezentacji: Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 2


Sylwetki Twórców: Antek Zaremski

Wystawa polskiego artysty-złotnika, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, członka STFZ, najmłodszego przedstawiciela znanego złotniczego rodu Zaremskich, uczestnika wystaw w Polsce i zagranicą oraz laureata wielu nagród w konkursach biżuteryjnych. Biżuteria Antka Zaremskiego, choć z pozoru prosta i skromna w środkach wyrazu, zawiera wielowymiarowe i pełne niespodzianek odniesienia do grafiki, malarstwa i architektury.

Termin: 25.04 – 31.05

Miejsce prezentacji: Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 2

Srebrne Szkoły

Cykl wystaw ukazujący dorobek artystyczny europejskich wyższych szkół złotniczych, ich profesorów, absolwentów i studentów. W tegorocznym cyklu zaprezentowane zostaną: Akademia Sztuk Pięknych z Gdańska i Łodzi oraz Akademia Sztuk Pięknych z Glasgow (Szkocja).

Termin: 22.04 –15.06

Miejsce prezentacji: Hol Legnickiego Centrum Kultury, ul. Chojnowska 2

Plateaus Jewellery Project

Międzynarodowy projekt, którego autorami są: Patricia Domingues (Portugalia), Barbora Dzuráková (Słowacja), Katharina Dettar (Niemcy), Edu Tarin (Hiszpania). Projekt Plateaus powstał jako efekt mocno odczuwalnej przez artystów potrzeby nowego pokolenia do określenia swej pozycji w ciągle zmieniającym się świecie. To inicjatywa, która oznacza wspólny rozwój i manifestuje wolę działania, wystawiania i dzielenia się. Jak deklarują artyści, piękno wolności umożliwia im kształtowanie przyszłości, a tworząc biżuterię czują się częścią ciągłego procesu. Wystawa prezentuje cztery różne temperamenty twórcze oraz sposoby postrzegania i tworzenia biżuterii.

Termin: 22.04 – 15.06

Miejsce prezentacji: Hol Legnickiego Centrum Kultury, ul. Chojnowska 2

There will be blood

Międzynarodowa wystawa zorganizowana przez Piotra Rybaczka, który prowadzi Galerię La Basilica w Barcelonie. Wymowa prezentacji nawiązuje do tytułowej krwi. Uczestnicy: Attai Chen, Azahara Santoro, Bartosz Maria Chmielewski, Jacek Byczewski, Jie Sun, Karolina Bik, Malgorzata Kalińska, Märta Mattsson, Ming Gu, Momoko Tamura, Nicolás Estrada, Reka Fekete, Seul Gi Kwon, Walter Chen.

Termin: 22.04 – 15.06

Miejsce prezentacji: Hol Legnickiego Centrum Kultury, ul. Chojnowska 2


Prezentacje 2013: Zużycie sztuki

Wystawa prac zakwalifikowanych do wystawy Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2013, który tradycyjnie towarzyszy Targom Złoto Srebro Czas w Warszawie. Jego celem jest popularyzacja współczesnego złotnictwa w Polsce, poszukiwanie nowych trendów, form, materiałów, technik i rozwiązań formalnych. Kwalifikacji do wystawy dokonało jury w składzie: prof. Andrzej Szadkowski, Paweł Kaczyński, Joanna Bijok, Jolanta Borowiec, Iza Malczyk. Ekspozycja prezentuje ponad 40 obiektów współczesnej biżuterii autorstwa polskich projektantów.

Termin: 22.04 – 15.06

Miejsce prezentacji: Hol Legnickiego Centrum Kultury, ul. Chojnowska 2

Przyjęcie Urodzinowe II

Wystawa prac najbardziej uznanych i cenionych na świecie artystów-złotników, którzy byli jurorami Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej w Legnicy. W drugiej edycji „Birthday Party” (pierwsza taka wystawa miała miejsce 10 lat temu, na 25-lecie Festiwalu) wzięło udział ponad 40 uznanych artystów z Polski i zagranicy.

Termin: 25.04 – 4.06

Miejsce prezentacji: Galeria Ring, Rynek 12

Salute to Pinton

Międzynarodowa wystawa poświęcona jest pamięci Mario Pintona (1919-2008 r.) wybitnego artysty, złotnika i nestora designu z Padwy. Dla Pintona biżuteria była formą rzeźby w małej skali. Zrozumienie geometrii było fundamentalnym aspektem jego projektów. Czerpał inspirację z biżuterii antycznej i z kultur pozaeuropejskich. Był on absolwentem założonego w 1867 r. Instytutu Sztuki Pietro Selvatico oraz Akademii Brera w Mediolanie, gdzie studiował rzeźbę. W 1944 r. rozpoczął pracę w Pietro Selvatico, gdzie zapoczątkował powstanie nowego nurtu w projektowaniu biżuterii określanego mianem Szkoły z Padwy. Jej absolwentami było wielu znakomitych włoskich projektantów, m.in. Francesco Pavan, Giampaolo Babetto, Graziano Visintin. Na wystawie prezentowane są prace 21 twórców starszego i nowego pokolenia wychowanków Mario Pintona. Kuratorem wystawy jest Wim Vandekerckhove prowadzący Galerię Villa de Bondt w Gandawie.

Termin: 25.04 – 4.06

Miejsce prezentacji: Galeria Ring, Rynek 12

Znaczenia i więzi

Wystawa fotografii będąca rezultatem badawczo-artystycznego projektu Mah Rany – brytyjskiej artystki, projektantki biżuterii, kuratorki, wykładowczyni w London Metropolitan University. Projekt Znaczenia i więzi ma na celu badanie jakie znaczenie w naszym życiu ma dawanie, posiadanie i noszenie biżuterii, a do tej pory realizowany był m.in. w Estonii, Hiszpanii, Portugali i Australii. Zdjęcia i dokument wideo prezentowane na wystawie są wynikiem działań przeprowadzonych przez autorkę w dniach 27-28 marca br. w Legnicy. Są fotograficznym i pisemnym raportem o mieszkańcach Legnicy i ich biżuterii.

Termin: 16.05 – 4.06

Miejsce prezentacji: Galeria Ring, Rynek 12

Holownia. Wystawa prac nadesłanych na 23. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej KLASYKA, ale niezakwalifikowanych do wystawy głównej. Holownia daje publiczności możliwość konfrontacji ich własnej opinii z decyzją jury. Wystawa corocznie prezentuje kilkaset prac z kilku kontynentów.

Termin: 22.04 – 31.05

Miejsce prezentacji: Hol Starego Ratusza, Teatr Modrzejewskiej, Rynek 39

Amberif Design Award 2014: Materia prima

Wystawa prezentuje prace zakwalifikowane w 18. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem, organizowanym przez Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif. Celem konkursu jest promocja myśli twórczej i nowatorskich rozwiązań w projektowaniu biżuterii z wykorzystaniem bursztynu. Tegoroczny temat brzmiał: Materia Prima. Jury w składzie:
Caroline Broadhead (Wielka Brytania), Montserrat Lacomba (Hiszpania), Mariusz Gliwiński i Anna Sado (Polska) oceniło 143 prace nadesłane na konkurs przez 111 autorów z 18 krajów Europy oraz Brazylii, Chin, Iranu, Indii, Meksyku, Tajwanu, USA.

Termin: 22.04 – 31.05

Miejsce prezentacji: Hol Starego Ratusza, Teatr Modrzejewskiej, Rynek 39

Debiuty: Classic 4 Women

Cykl pokazujący prace młodych polskich artystów, dopiero wchodzących na polską i europejską scenę złotniczą i designerską. Wystawa tradycyjnie mieści się w kameralnej Galerii Srebra pod Przepiórczym Koszem. W tym roku w ramach cyklu zaprezentowana zostanie twórczość kwartetu 4 Women (Weronika Bachan, Jolanta Gazda, Dorota Michalska, Martyna Tejwan). Grupa została zawiązana przez absolwentki “Wytwórni Antidotum”. Martyna Tejwan to niestrudzona poszukiwaczka nowych rozwiązań, projektuje konceptualnie, ale i modowo, Weronika Bachan tworzy odważne, precyzyjne konstrukcje w klimacie high-tech, Jola Gazda „tka” ze srebrnego drutu eteryczne, inspirowane folklorem kształty, a Dorota Michalska – kolekcje eklektyczne.

Termin: 29.04 – 8.06

Miejsce prezentacji: Galeria Srebra pod Przepiórczym Koszem, Rynek 38

Grupa Artystyczna AU+ 3 sekundy w dół!

Wystawa grupy młodych polskich artystów (Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski and Michał Wysocki), absolwentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, uprawiających konceptualne podejście do dizajnu. To już czwarta prezentacja kwartetu w ramach Festiwalu, tym razem „mała premiera” jak zwykle ma intrygujący tytuł.

Termin: 5.05 – 8.06

Miejsce prezentacji: Galeria Niello, Rynek 17

V.K.N. – Artysta i Przyjaciel

Wystawa poświęcona pamięci Vratislava Karela Nováka (1942-2014), wybitnego czeskiego artysty-rzeźbiarza i projektanta biżuterii, pedagoga i promotora współczesnej biżuterii, uczestnika wielu projektów artystycznych i wystawienniczych w Europie, wielokrotnego uczestnika legnickich wystaw i Przyjaciela Galerii Sztuki, zmarłego w lutym bieżącego roku.

Termin: 22.04 – 31.05

Miejsce prezentacji: Galeria Satyrykon, Rynek 36

4D – Alena Hesounová, Karla Olšáková, Kateřina Řezáčová i Lucie Houdková

Projekt czterech, młodych czeskich artystek, absolwentek Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze, które od kilku lat wystawiają swoje prace na wspólnych wystawach. Obiekty tworzone przez Czeszki prezentują się równie dobrze na ciele jak i samodzielnie. Ich wyraźna struktura zawsze wypływa z określonego źródła inspiracji. Mieszczące się w dłoni obiekty, czekają by je dotknąć, zapraszają do zabawy i bezpośredniej interakcji. Dla Aleny Hesounovej inspiracją był kwiaty, dla Lucie Houdkovej – struktury i ich estetyzacja, dla Karli Olšákovej – surrealistyczne efekty i dynamika kształtów, a dla Kateřiny Řezáčovej – ruch i poezja.

Termin: 22.04 – 31.05

Miejsce prezentacji: Galeria Satyrykon, Rynek 36

Wydarzenia towarzyszące:

Sesja Granice sztuki globalnej: KLASYKA

Sesja popularnonaukowa tradycyjnie nawiązuje do tematu Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej – głównego wydarzenia LFS. Zaproszeni do udziału w sesji teoretycy i praktycy sztuki oraz kultury rozważą: co uważane jest za klasyczne i ponadczasowe? Czy nawiązania do sztuki klasycznej i klasyków mogą być trendy? Czy klasyka nadal ma rację bytu we współczesnym designie i sztuce? Artyści natomiast zaprezentują swoją twórczość bądź własne wizje „klasyki”.

Od piętnastu lat w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO corocznie organizowana jest sesja pod nazwą Granice Sztuki Globalnej. Jej celem jest refleksja nad ogólną kondycją sztuki, nad jej dzisiejszym wymiarem i aktualnymi reprezentacjami. Funkcjonuje jako forum dyskusyjne nie tylko nt. samej, wąsko pojmowanej biżuterii, ale przede wszystkim dotyka zagadnień z zakresu designu i ogólnie rozumianej sztuki współczesnej. Do tej pory podczas legnickich sesji wystąpiło przeszło 80-ciu artystów, głównie złotników i designerów, krytyków, historyków sztuki, filozofów, historyków, a także pedagogów, kuratorów i znawców branży artystycznej oraz specjalistów z dziedzin ekonomii, mediów, itp. Gościliśmy m.in.: Wojciecha Siudmaka, Monikę Małkowską, Alexandrę Hołownię, Agnieszkę Jacobson-Cielecką, Irenę Huml, Michaela Fleischera, Leszka Koczanowicza, Piotra Krajewskiego, Kazimierza Piotrowskiego, a także zagranicznych designerów: Michaela Petry, Felicity Peters, Wilhelma Tasso Mattara, Philipa Sajeta, Ramona Puiga Cuyàsa i in. Słuchaczami są goście festiwalowi oraz miejscowe kręgi akademickie i legniczanie. Teksty prezentowane podczas sesji wydawane są w zbiorowych opracowaniach co kilka lat. Pierwszy tom obejmujący materiały z lat 2000-2011 wydany w 2010 r. był nominowany do prestiżowego tytułu Legnickiej Książki Roku.

Termin: 17 maja 2014 (sobota), godz. 10.00 – 15.00

Miejsce: Qubus Hotel Legnica, ul. Skarbowa 2

Wstęp wolny

Koncert Silver Jazz

W ramach teogorcznej sceny Silver Jazz dla Gości 35 Legnickiego Festiwalu SREBRO zagra duet DUOLOGIA: Gruszecki & Smoliński.

Termin: 16 maja (piątek), godz. 20.00

Miejsce: Caffe Modjeska, Rynek 39

Silver Screen

Silver Screen czyli filmowa odsłona Festiwalu to cykliczny pokaz filmów związanych z aktualną tematyką Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. W tym roku tematem filmów jest Klasyka, rozumiana zarówno jako kryterium doboru repertuaru, jak i tematyka filmów. Prezentowane obrazy to filmy fabularne, krótkometrażowe oraz dokumentalne, a także formy eksperymentalne. Pokazy filmowe odbywają się w każdą środę w terminie Festiwalu, tj. od 7 maja do 4 czerwca.

Termin: środy od 7 maja do 4 czerwca,, godz. 18.00

Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3665 dni temu dnia 05/05/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 5, 2014 @ 2:07 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

IMG_3934

Legnicki Festiwal Srebro FOTORELACJA

Read More →